Poslanci schválili daňové úlevy rodinám, ušetří se prý miliardy

05. listopadu 2004, 00:00 - čtk
05. listopadu 2004, 00:00

Daňové úlevy pro rodiny s dětmi dnes schválila Poslanecká sněmovna. Novela zákona o daních z příjmů zavádí společné zdanění manželů a firmám zrychluje odpisyněkterého majetku.

Daňové úlevy pro rodiny s dětmidnes schválila Poslanecká sněmovna. Novela zákona o daních zpříjmů zavádí společné zdanění manželů a firmám zrychluje odpisyněkterého majetku. Poslanci schválili také zavedení daňovépodpory výzkumu a vývoje formou odečitatelných položek.

Rodiny s dětmi si budou moci od počátku roku za každé dítěodečíst z daňového základu 6000 korun. Vydělat by na tom mělyrodiny, kde má jeden z rodičů příjem pod 26.000 korun hrubého. Nejvýhodnější bude nový systém pro chudé rodiny s více dětmi.Pokud by totiž zaplatili na daních kvůli nízké mzdě tak málo, žedaňové slevy ani nevyčerpají, finanční úřad jim zpětně doplatírozdíl až do 30.000 korun.

Peníze také rodiny ušetří díky společnému zdanění manželů. Tobude výhodné pro rodiny s velkým rozdílem v příjmech. Tuto úsporuvšak rodiny pocítí až v roce 2006. Tou dobou budou moci poprvéoba manželé podat daňové přiznání, příjmy si rozdělit a výhodnějizdanit nižší sazbou daně.

Ministerstvo financí předpokládá, že novela v roce 2005ušetří daňovým poplatníkům 3,6 miliardy korun. V roce 2006 ušetřípodle MF zákon daňovým poplatníkům včetně podnikatelskýchsubjektů 21 miliard korun a další rok 17 miliard korun. Novela byměla podle vlády ulevit většině z 1,5 milionu rodin s dětmi.

Přijetí změn podpořily strany vládní koalice. Proti sepostavili jen komunisté. ODS se i přes výhrady nakonec hlasovánízdržela. Většina změn by měla začít platit od počátku roku.Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že v zákoně je navrhovánanejvětší úleva pro rodiny s dětmi od roku 1993. Předlohu musíprojednat Senát a podepsat prezident republiky.

Komunistům vadí společné zdanění manželů. Princip společnéhozdanění spočívá v tom, že se příjmy manželů sečtou, vydělí dvěmaa daň se vypočte zvlášť z každé poloviny. To umožní v řaděpřípadů použití nižší sazby daně. Komunisté tvrdí, že na tomnejvíce vydělají manželé, kde jeden z nich má vysoké příjmy adruhý je v domácnosti.

Výhrady má k předloze také ODS. „Vládní koalice tímto návrhemtrestá rodiny, kde mají manželé přibližně stejné příjmy, střednívrstvy a ty rodiny, které mají více než čtyři děti,“ řekl již vedruhém čtení předlohy ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Zákon by měl také firmám přinést zrychlení odpisů u některéhomajetku. S urychlením odpisů se počítá například u počítačů,klimatizace, aut či lodí. Firmy by tak mohly v roce 2006 ušetřitvíce než 14 miliard, v následujícím roce přes deset miliardkorun. Další téměř dvě miliardy ušetří na zkrácených odpisech vletech 2006 a 2007 drobní podnikatelé.

Podnikatelé zrychlení odpisů vítají, přestože dlouhodoběupozorňují na to, že preferují přímé snížení daní. „Zrychleníodpisové doby umožní firmám rychlejší obměnu technologickéhovybavení, podpoří inovační procesy a částečně může přispět i kezlepšení jejich konkurenceschopnosti,“ řekl ČTK prezidentHospodářské komory Jaromír Drábek.

Nicméně pokles daní by byl podle Drábka průhlednější ajednodušší pro tuzemské podnikatele i pro zahraniční investory,kteří zvažují vstup do země. „Ti se řídí především daňovouzátěží, mnohdy bez hlubších analýz dalších možných úlev propodnikatele v zemi,“ dodal.

Součástí přijatých změn je i zvýšení finančního limitu, dojehož výše si mohou podnikatelé promítnout do svých nákladů nákupauta. Limit 900.000 korun sněmovna zvýšila na návrh lidovceMiroslava Kalouska na 1,5 milionu korun.

Poslanci schválili také zavedení daňové podpory výzkumu avývoje formou odečitatelných položek. Tyto náklady bude možnéještě dodatečně stoprocentně odečíst z vykázaného základu daně.“Významně to podpoří firmy působící v ČR a přispěje to k vyššíkonkurenceschopnosti země,“ uvedl místopředseda vlády proekonomiku Martin Jahn.

Dopad opatření na příjmovou stránku rozpočtu odhaduje Jahnkrátkodobě na maximálně dvě až tři miliardy korun. Ministerstvofinancí v této souvislosti hovoří o čtyřech miliardách. „Nicménějde o výrazné prorůstové opatření k zajištěníkonkurenceschopnosti ekonomiky ČR, takže z dlouhodobého hlediskabude dopad navrženého ustanovení pozitivní, a to i z hlediskapříjmů státního rozpočtu,“ míní vicepremiér.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít