Poslanci povolují kartely

07. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
07. července 2004, 00:00

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY

Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

Vyjmutí zemědělství z působnosti antimonopolního zákona může zásadně poškodit tuzemsképotravinářské podniky, domnívá se místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán. Parlament totiž minulý týden schválil novelu zákona, která jde nad rámec pravidel týkajících se hospodářské soutěže v Evropské unii. Ty sice podporují vznik odbytových družstev, jejichž hlavním cílem je zlepšení vyjednávací pozice prvovýrobců vůči zpracovatelům při odbytu produkce, nikde však neplatí plošně. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

VÝJIMKY PRO JEDNOTNÉ CENY

Podle Pešána umožňuje evropská legislativa zemědělcům pouze dvě výjimky pro dohody o jednotných cenách. První, v praxi již v zásadě nepoužitelná, se týká národní regulace trhu s určitou zemědělskou komoditou, jenže fakticky je společný zemědělský trh regulovaných komodit cukru a mléka řízen přímo z Bruselu. Druhá a poslední povolená kategorie cenových dohod mohou být podle EU jen „dohody nezbytné pro dosažení cílů Společné zemědělské politiky EU“. To ovšem nemá nic společného s plošným vyjmutím zemědělství z možného postihu za cenové dohody.

ZEMĚDĚLCI CHTĚJÍ DIKTOVAT CENY

Pokud by byla novela uvedena do obchodní praxe, hrozí domácím potravinářům, že musí v budoucnosti přistoupit na cenový diktát zemědělců. Důsledkem mohou být buď vyšší cenové náklady na nákup suroviny a tedy nevýhodnější pozice potravinářů vůči své evropské konkurenci, nebo dovoz levnější suroviny ze zahraničí a tedy pokles odbytu tuzemské zemědělské produkce. Novela obsahuje i další sporné body, jako je zákonem určená doba 30 dnů splatnosti za dodané zboží se stanovenou dobou použitelnosti. Podle ředitele Potravinářské komory Miroslava Koberny ale nemůže takový zákon v praxi fungovat, pokud by nebylo specifikováno, jakého zboží se požadovaná splatnost týká. I kdyby však potraviny podléhající rychlé zkáze specifikovány byly, musela by se podle Pešána příslušná prováděcí vyhláška prakticky denně měnit, protože každým dnem vznikají nové potravinářské výrobky uváděné do obchodní sítě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít