Poslanci povolují kartely

07. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
07. července 2004, 00:00

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY

Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

Vyjmutí zemědělství z působnosti antimonopolního zákona může zásadně poškodit tuzemsképotravinářské podniky, domnívá se místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán. Parlament totiž minulý týden schválil novelu zákona, která jde nad rámec pravidel týkajících se hospodářské soutěže v Evropské unii. Ty sice podporují vznik odbytových družstev, jejichž hlavním cílem je zlepšení vyjednávací pozice prvovýrobců vůči zpracovatelům při odbytu produkce, nikde však neplatí plošně. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

VÝJIMKY PRO JEDNOTNÉ CENY

Podle Pešána umožňuje evropská legislativa zemědělcům pouze dvě výjimky pro dohody o jednotných cenách. První, v praxi již v zásadě nepoužitelná, se týká národní regulace trhu s určitou zemědělskou komoditou, jenže fakticky je společný zemědělský trh regulovaných komodit cukru a mléka řízen přímo z Bruselu. Druhá a poslední povolená kategorie cenových dohod mohou být podle EU jen „dohody nezbytné pro dosažení cílů Společné zemědělské politiky EU“. To ovšem nemá nic společného s plošným vyjmutím zemědělství z možného postihu za cenové dohody.

ZEMĚDĚLCI CHTĚJÍ DIKTOVAT CENY

Pokud by byla novela uvedena do obchodní praxe, hrozí domácím potravinářům, že musí v budoucnosti přistoupit na cenový diktát zemědělců. Důsledkem mohou být buď vyšší cenové náklady na nákup suroviny a tedy nevýhodnější pozice potravinářů vůči své evropské konkurenci, nebo dovoz levnější suroviny ze zahraničí a tedy pokles odbytu tuzemské zemědělské produkce. Novela obsahuje i další sporné body, jako je zákonem určená doba 30 dnů splatnosti za dodané zboží se stanovenou dobou použitelnosti. Podle ředitele Potravinářské komory Miroslava Koberny ale nemůže takový zákon v praxi fungovat, pokud by nebylo specifikováno, jakého zboží se požadovaná splatnost týká. I kdyby však potraviny podléhající rychlé zkáze specifikovány byly, musela by se podle Pešána příslušná prováděcí vyhláška prakticky denně měnit, protože každým dnem vznikají nové potravinářské výrobky uváděné do obchodní sítě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít