Poslanci povolují kartely

07. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
07. července 2004, 00:00

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY

Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

Vyjmutí zemědělství z působnosti antimonopolního zákona může zásadně poškodit tuzemsképotravinářské podniky, domnívá se místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán. Parlament totiž minulý týden schválil novelu zákona, která jde nad rámec pravidel týkajících se hospodářské soutěže v Evropské unii. Ty sice podporují vznik odbytových družstev, jejichž hlavním cílem je zlepšení vyjednávací pozice prvovýrobců vůči zpracovatelům při odbytu produkce, nikde však neplatí plošně. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

VÝJIMKY PRO JEDNOTNÉ CENY

Podle Pešána umožňuje evropská legislativa zemědělcům pouze dvě výjimky pro dohody o jednotných cenách. První, v praxi již v zásadě nepoužitelná, se týká národní regulace trhu s určitou zemědělskou komoditou, jenže fakticky je společný zemědělský trh regulovaných komodit cukru a mléka řízen přímo z Bruselu. Druhá a poslední povolená kategorie cenových dohod mohou být podle EU jen „dohody nezbytné pro dosažení cílů Společné zemědělské politiky EU“. To ovšem nemá nic společného s plošným vyjmutím zemědělství z možného postihu za cenové dohody.

ZEMĚDĚLCI CHTĚJÍ DIKTOVAT CENY

Pokud by byla novela uvedena do obchodní praxe, hrozí domácím potravinářům, že musí v budoucnosti přistoupit na cenový diktát zemědělců. Důsledkem mohou být buď vyšší cenové náklady na nákup suroviny a tedy nevýhodnější pozice potravinářů vůči své evropské konkurenci, nebo dovoz levnější suroviny ze zahraničí a tedy pokles odbytu tuzemské zemědělské produkce. Novela obsahuje i další sporné body, jako je zákonem určená doba 30 dnů splatnosti za dodané zboží se stanovenou dobou použitelnosti. Podle ředitele Potravinářské komory Miroslava Koberny ale nemůže takový zákon v praxi fungovat, pokud by nebylo specifikováno, jakého zboží se požadovaná splatnost týká. I kdyby však potraviny podléhající rychlé zkáze specifikovány byly, musela by se podle Pešána příslušná prováděcí vyhláška prakticky denně měnit, protože každým dnem vznikají nové potravinářské výrobky uváděné do obchodní sítě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít