Poslanci podpořili návrh na prodej zemědělské půdy cizincům

02. února 2011, 17:19 - ČTK
02. února 2011, 17:19

Poslanecká sněmovna souhlasila s tím, aby cizinci mohli v Česku kupovat zemědělskou půdu. Zatím museli tento zákaz obcházet prostřednictvím účelově založených firem.

Foto: Archiv

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu devizového zákona, která umožní občanům států EU nakupovat v tuzemsku zemědělskou půdu. Zákaz jejího prodeje si vyjednalo Česko při vstupu do EU, výjimka skončí letos v květnu. Nyní podle zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí, desítky tisíc hektarů české zemědělské půdy však již vlastní zahraniční právnické osoby, které mají v ČR sídlo. Sousední státy na rozdíl od Česka zažádaly Brusel o prodloužení výjimky.

Je to další projev trvale defenzivní agrární politiky vlády,“ reagoval šéf Agrární komory Jan Veleba. Česko podle něj mělo, stejně jako Maďarsko a Slovensko, požádat o prodloužení lhůty, během níž nesmí cizinci nakupovat tamní zemědělskou půdu. Již delší dobu má výjimku vyjednanou i Polsko.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) opakovaně upozornil, že existují dva způsoby, jak současný zákon obejít, takže mnoho půdy již cizinci nyní vlastní. Na dotaz Kateřiny Konečné (KSČM) prohlásil, že neexistuje způsob, jak obcházení zákona zabránit, protože je obcházen naprosto legálně.

Z hlediska dění na realitním trhu se podle analytičky Petry Piskové schválením návrhu moc nezmění. “Pokud občan členského státu EU zemědělskou půdu v České republice koupit chtěl, již tak pravděpodobně zcela legálním způsobem učinil,“ řekla ČTK. Developeři podle ní pozemky nakupovali už v minulosti a mají jich v současnosti dostatečnou zásobu.

Podle Veleby by přesto, že zahraniční firmy půdu v Česku již několik let nakupují, měl stát o prodloužení výjimky v Bruselu zažádat. “Přeci jenom je to signál vlády směrem k zemědělcům. Zde je ten projev takový, že žádné překážky klást nebudeme,“ uvedl Veleba.

Zpravodaj k zákonu Alfréd Michalík (ČSSD) řekl, že ví o negativních reakcích hlavně nájemců půdy vůči této změně. Je však pro to, aby poslanci propustili zákon do druhého čtení, případné nedostatky by prý bylo možné odstranit při projednávání ve výborech.

Výjimka ohledně zákazu prodeje půdy, kterou si Česko při vstupu při vstupu do unie vyjednalo, byla podle Kalouska systémová hloupost. Česká strana na ní podle jeho názoru nic nevydělala, ale na oplátku musela přistoupit na výjimku, která omezovala české občany ve volném pohybu osob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít