Poslanci podpořili návrh na prodej zemědělské půdy cizincům

02. února 2011, 17:19 - ČTK
02. února 2011, 17:19

Poslanecká sněmovna souhlasila s tím, aby cizinci mohli v Česku kupovat zemědělskou půdu. Zatím museli tento zákaz obcházet prostřednictvím účelově založených firem.

Foto: Archiv

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu devizového zákona, která umožní občanům států EU nakupovat v tuzemsku zemědělskou půdu. Zákaz jejího prodeje si vyjednalo Česko při vstupu do EU, výjimka skončí letos v květnu. Nyní podle zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí, desítky tisíc hektarů české zemědělské půdy však již vlastní zahraniční právnické osoby, které mají v ČR sídlo. Sousední státy na rozdíl od Česka zažádaly Brusel o prodloužení výjimky.

Je to další projev trvale defenzivní agrární politiky vlády,“ reagoval šéf Agrární komory Jan Veleba. Česko podle něj mělo, stejně jako Maďarsko a Slovensko, požádat o prodloužení lhůty, během níž nesmí cizinci nakupovat tamní zemědělskou půdu. Již delší dobu má výjimku vyjednanou i Polsko.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) opakovaně upozornil, že existují dva způsoby, jak současný zákon obejít, takže mnoho půdy již cizinci nyní vlastní. Na dotaz Kateřiny Konečné (KSČM) prohlásil, že neexistuje způsob, jak obcházení zákona zabránit, protože je obcházen naprosto legálně.

Z hlediska dění na realitním trhu se podle analytičky Petry Piskové schválením návrhu moc nezmění. “Pokud občan členského státu EU zemědělskou půdu v České republice koupit chtěl, již tak pravděpodobně zcela legálním způsobem učinil,“ řekla ČTK. Developeři podle ní pozemky nakupovali už v minulosti a mají jich v současnosti dostatečnou zásobu.

Podle Veleby by přesto, že zahraniční firmy půdu v Česku již několik let nakupují, měl stát o prodloužení výjimky v Bruselu zažádat. “Přeci jenom je to signál vlády směrem k zemědělcům. Zde je ten projev takový, že žádné překážky klást nebudeme,“ uvedl Veleba.

Zpravodaj k zákonu Alfréd Michalík (ČSSD) řekl, že ví o negativních reakcích hlavně nájemců půdy vůči této změně. Je však pro to, aby poslanci propustili zákon do druhého čtení, případné nedostatky by prý bylo možné odstranit při projednávání ve výborech.

Výjimka ohledně zákazu prodeje půdy, kterou si Česko při vstupu při vstupu do unie vyjednalo, byla podle Kalouska systémová hloupost. Česká strana na ní podle jeho názoru nic nevydělala, ale na oplátku musela přistoupit na výjimku, která omezovala české občany ve volném pohybu osob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít