Poslanci odklepli novelu živnostenského zákona

18. února 2008, 00:00 - čtk
18. února 2008, 00:00

Klíčovou právní úpravu odhlasovala minulý týden Poslanecká sněmovna. Novela živnostenského zákona by údajně měla zjednodušit papírování i kvalifikační nároky na podnikatele. Obce zase vyberou od podnikatelů méně na poplatcích.

Pravidla podnikání Klíčovou právní úpravu odhlasovala minulý týden Poslanecká sněmovna. Novela živnostenského zákona by údajně měla zjednodušit papírování i kvalifikační nároky na podnikatele. Obce zase vyberou od podnikatelů méně na poplatcích.

Poslanecká sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která má usnadnit začínajícím podnikatelům vstup do podnikání. Nově už například nebude zapotřebí živnostenské oprávnění na každou živnost, ale bude stačit jen jeden výpis z rejstříku. Novela dále zavádí jedinou volnou živnost místo dosavadní více než stovky volných živností. Zástupci podnikatelů novelu vítají. Předloha nyní zamíří do Senátu, pokud ji schválí, půjde k podpisu prezidentovi. Změny mají platit od července.

Truhláři postačí jen rok praxe

Novela ruší místní příslušnost živnostenských úřadů. U některých živností také odpadne prokazování nejméně tříleté praxe. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana se tak zlepší vstup zejména mladých lidí do podnikání a zároveň se zvýší tlak na školy, aby mladé lidi připravovaly lépe. Pokud také někdo vystudoval příbuzný obor, nebo má potřebnou rekvalifikaci, bude mu stačit roční praxe. Ministerstvo průmyslu uvádí jako příklad tesaře, který chce začít podnikat jako truhlář. Nově mu bude stačit roční praxe v truhlářské dílně.

Podnikatelé vylepšení zákona vítají. „Hospodářská komora změny podporovala a na úpravách spolupracovala,“ uvedl prezident komory Jaromír Drábek. „Navrhované změny přinesou především usnadnění vstupu do podnikání,“ dodal předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Postrádá ale větší pozornost živnostníkům, kteří již podnikají.

„Já výsledek toho hlasování hodnotím velice pozitivně, protože prakticky všechny zásadní návrhy, které novela živnostenského zákona přináší, byly schváleny,“ řekl ministr Říman. Výsledek přivítal i stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban, který přišel s návrhem zapojit do živnostenské agendy systém Czech Point. „Já jsem rád, že ten můj návrh prošel, protože to výrazným způsobem zjednodušuje komunikaci podnikatelů s veřejnou správou,“ řekl po hlasování Milan Urban.

Za poplatky o 125 milionů méně

Ministr Říman také potvrdil, že změna zákona připraví obce o 125 milionů korun na poplatcích, které zatím v souvislosti s živnostenskou agendou vybírají. Na druhou stranu jim ale podle něj redukce administrativní zátěže umožní snižovat náklady. Obce v roce 2006 vybraly na těchto poplatcích asi 200 milionů korun. Snížení příjmů obcí lze podle důvodové zprávy odhadnout na několik desítek milionů korun. Jednotky až desítky milionů jim naopak mají vynést poplatky za vydávání výpisů z živnostenského rejstříku. Celkové snížení příjmů z poplatků pak odhadují navrhovatelé na 20 až 30 procent ročně.

Podle předkládací zprávy bude propad příjmů obcí spíše krátkodobý. Zároveň se předpokládá, že obcím naopak stoupnou příjmy z poplatků za vydání výpisů z živnostenského rejstříku. Tyto výpisy budou muset podnikatelé v budoucnu používat daleko častěji. A to hlavně v originální podobě, jak k různým správním řízením, tak při žádostech o dotace a při různých výběrových řízeních.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít