Poslanci, hergot, makejte už!

14. prosince 2007, 16:18 - (red)
14. prosince 2007, 16:18

Kapitola CVII

Nemocnice a riziko * Bulíky od BIS * Maďarsko na dně * Žluté triko pro E15

Nemocnice a riziko

Od ledna 2008 se bude poplatek 60 korun za den v nemocnici platit i za lidi, kteří upadnou do komatu a budou napojeni na přístroje. Přitom takový stav může trvat týdny, měsíce, ba i roky. „Ano, i takovému člověku běží důchod nebo jiné příjmy ze sociální oblasti, a může se tedy prostřednictvím svých zákonných zástupců podílet na úhradě péče alespoň 60 korunami za den,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Kdyby v kómatu bylo dítě, budou za ně poplatek hradit rodiče. A co když se stane, že takový pacient v nemocnici zemře? „Poplatky se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví,“ říká Cikrt.
To snad nemůže být pravda! To by mělo být riziko nemocnice, když už si chtějí hrát na podnikatele! A navíc poplatky přece není možné vybírat od někoho jiného. Představme si, jak by mohlo narůstat penále při v Česku již tradičně zdlouhavém dědickém řízení!

Bulíky od BIS

Poslanci byli voliči vysláni do zastupitelského sboru, aby zastávali to, co mají - a ne, aby si nechali zdobit nosy všelicčíms, co jim tam navěší třeba zpravodajské služby.
Kontrarozvědný generál Jiří Lang se je například snaží přesvědčit, že měl sice pár gigabajtů informací mimo službu, ale že to měl pod kontrolou, a pak ty neposlušné informace jako dobrý pastýř přivedl zpět a páni poslanci mu mohou (zvýšit rozpočet). A poslanci chytře kývají a důležitě se tváří před kamerami, plkajíce ukrutné hlouposti.
Utajované informace však rozhodně nebyly mimo službu uchovávány podle předpisů - a i kdyby, pak bývalý pracovník služby neměl právo s nimi manipulovat. Poslanci by mohli snad kývat v případě, že by se nechali přesvědčit o tom, že to byla nějaká paskřivá zpravodajská hra. To by si ale nechali ozdobit frňáky pěknou vánoční ozdobou! Umějí vůbec páni poslanci klást případné otázky a žádat příslušné důkazy?
Ve skutečnosti se totiž stal pravý opak: generalissimus měl pod kontrolou leda kulové. Informace utekly, a jelikož byly v digitální podobě, nikdo už nikdy nezjistí, kolik mají „mladých“. Prostě jako kdyby například mladá paní někoho z poslanců nebo generálů vzala na pár let roha a pak se vrátila, lísala a tvářila se neporušeně. Nádherně vykresleno v Příběhu dušičkovém od Ignáta Herrmanna.
Prostě průšvih jako vrata. Několikanásobné systémové selhání. Konkrétně za ředitele Jiřího Růžka, přetrvávající za ředitele Langa. Směšná představa, že by s tímto stavem - navzdory svým ambicím a sebevědomí - pohnul mladičký Jan Novák (šéf Úřadu vlády ČR v době premiéra Mirka Topolánka), o němž vrabci štěbetají, že má péčí svého alter ego Marka Dalíka nastoupit na Langovo místo. Kdyby ho alespoň zčásti nahradil!
Ale zde se nedá čekat ani to, vždyť z Hradu sestoupil teprve nedávno a teď teprve získává první zkušenosti v podhradí. Jiné nemá, na Hrad kdysi dojel ještě na koloběžce. Možná také dobře - když už má dospět BIS do záhuby, ať se práší za kočárem!

Maďarsko na dně

Maďarské hospodářství dál propadá. Zatímco analytici předpokládali, že se země již dotkla dna, vyšlo najevo, že se dá jít ještě níž. Maďarský statistický úřad minulý týden zveřejnil zprávu o HDP, která byla nejhorší ze všech předpovědí. Ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku rostla pouze o 0,9 procenta. Navíc statistický úřad zrevidoval údaje o růstu HDP ve druhém čtvrtletí na nulu! To znamená, že maďarské hospodářství přestalo růst. Přičemž průměrný růst HDP v zemích střední a východní Evropy činí 7,7 procenta. Maďarské hospodářství roste nejpomaleji ze všech 27 zemí Evropské unie. Navíc inflace dosáhne osmiprocentní úrovně.
Mihály Varga, ministr financí v pravicové vládě Viktora Orbána, prohlásil, že nebýt příjmů z prostituce a prodeje drog, maďarské hospodářství by vůbec nerostlo. Kdyby někdo ještě nevěděl, v Maďarsku je od roku 2002 u moci postkomunisticko-liberální vláda.

Žlutý trikot pro E15

Francouzská společnost Klépierre uzavřela smlouvu s mezinárodní developerskou firmou Plaza Center na odkoupení čtyř obchodních center v Maďarsku, dvou v Polsku a dvou v České republice. Kupní cena českých nákupních center - Novo Plaza v Praze 4 a Plzeň Plaza - dosáhla 87 milionů eur. Obě strany se dohodly, že kupní cena bude uhrazena, až budou jednotlivá centra dokončena a uvedena do provozu. Tuto zprávu zveřejnil týdeník EURO 13. června 2005.
Na začátku prosince letošního roku byl se zpožděním otevřen obchodní komplex v Plzni. A bylo tedy jasné, že celá akvizice z roku 2005 bude dokončena.
Bezplatný deník E15 zřejmě tuto skutečnost nezaregistroval a na začátku prosince přinesl zprávu, že Plzeň Plaza „zákazníky ještě neviděla, ale prodaná už je“. Opomenutí se dopustila také ČTK, která obsah článku E15 citovala jako zcela novou a původní informaci.
Deník E15 sice působí na trhu necelé dva měsíce, může se ale pyšnit citací zprávy staré více než dva roky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít