Poslanci, hergot, makejte už!

14. prosince 2007, 16:18 - (red)
14. prosince 2007, 16:18

Kapitola CVII

Nemocnice a riziko * Bulíky od BIS * Maďarsko na dně * Žluté triko pro E15

Nemocnice a riziko

Od ledna 2008 se bude poplatek 60 korun za den v nemocnici platit i za lidi, kteří upadnou do komatu a budou napojeni na přístroje. Přitom takový stav může trvat týdny, měsíce, ba i roky. „Ano, i takovému člověku běží důchod nebo jiné příjmy ze sociální oblasti, a může se tedy prostřednictvím svých zákonných zástupců podílet na úhradě péče alespoň 60 korunami za den,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Kdyby v kómatu bylo dítě, budou za ně poplatek hradit rodiče. A co když se stane, že takový pacient v nemocnici zemře? „Poplatky se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví,“ říká Cikrt.
To snad nemůže být pravda! To by mělo být riziko nemocnice, když už si chtějí hrát na podnikatele! A navíc poplatky přece není možné vybírat od někoho jiného. Představme si, jak by mohlo narůstat penále při v Česku již tradičně zdlouhavém dědickém řízení!

Bulíky od BIS

Poslanci byli voliči vysláni do zastupitelského sboru, aby zastávali to, co mají - a ne, aby si nechali zdobit nosy všelicčíms, co jim tam navěší třeba zpravodajské služby.
Kontrarozvědný generál Jiří Lang se je například snaží přesvědčit, že měl sice pár gigabajtů informací mimo službu, ale že to měl pod kontrolou, a pak ty neposlušné informace jako dobrý pastýř přivedl zpět a páni poslanci mu mohou (zvýšit rozpočet). A poslanci chytře kývají a důležitě se tváří před kamerami, plkajíce ukrutné hlouposti.
Utajované informace však rozhodně nebyly mimo službu uchovávány podle předpisů - a i kdyby, pak bývalý pracovník služby neměl právo s nimi manipulovat. Poslanci by mohli snad kývat v případě, že by se nechali přesvědčit o tom, že to byla nějaká paskřivá zpravodajská hra. To by si ale nechali ozdobit frňáky pěknou vánoční ozdobou! Umějí vůbec páni poslanci klást případné otázky a žádat příslušné důkazy?
Ve skutečnosti se totiž stal pravý opak: generalissimus měl pod kontrolou leda kulové. Informace utekly, a jelikož byly v digitální podobě, nikdo už nikdy nezjistí, kolik mají „mladých“. Prostě jako kdyby například mladá paní někoho z poslanců nebo generálů vzala na pár let roha a pak se vrátila, lísala a tvářila se neporušeně. Nádherně vykresleno v Příběhu dušičkovém od Ignáta Herrmanna.
Prostě průšvih jako vrata. Několikanásobné systémové selhání. Konkrétně za ředitele Jiřího Růžka, přetrvávající za ředitele Langa. Směšná představa, že by s tímto stavem - navzdory svým ambicím a sebevědomí - pohnul mladičký Jan Novák (šéf Úřadu vlády ČR v době premiéra Mirka Topolánka), o němž vrabci štěbetají, že má péčí svého alter ego Marka Dalíka nastoupit na Langovo místo. Kdyby ho alespoň zčásti nahradil!
Ale zde se nedá čekat ani to, vždyť z Hradu sestoupil teprve nedávno a teď teprve získává první zkušenosti v podhradí. Jiné nemá, na Hrad kdysi dojel ještě na koloběžce. Možná také dobře - když už má dospět BIS do záhuby, ať se práší za kočárem!

Maďarsko na dně

Maďarské hospodářství dál propadá. Zatímco analytici předpokládali, že se země již dotkla dna, vyšlo najevo, že se dá jít ještě níž. Maďarský statistický úřad minulý týden zveřejnil zprávu o HDP, která byla nejhorší ze všech předpovědí. Ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku rostla pouze o 0,9 procenta. Navíc statistický úřad zrevidoval údaje o růstu HDP ve druhém čtvrtletí na nulu! To znamená, že maďarské hospodářství přestalo růst. Přičemž průměrný růst HDP v zemích střední a východní Evropy činí 7,7 procenta. Maďarské hospodářství roste nejpomaleji ze všech 27 zemí Evropské unie. Navíc inflace dosáhne osmiprocentní úrovně.
Mihály Varga, ministr financí v pravicové vládě Viktora Orbána, prohlásil, že nebýt příjmů z prostituce a prodeje drog, maďarské hospodářství by vůbec nerostlo. Kdyby někdo ještě nevěděl, v Maďarsku je od roku 2002 u moci postkomunisticko-liberální vláda.

Žlutý trikot pro E15

Francouzská společnost Klépierre uzavřela smlouvu s mezinárodní developerskou firmou Plaza Center na odkoupení čtyř obchodních center v Maďarsku, dvou v Polsku a dvou v České republice. Kupní cena českých nákupních center - Novo Plaza v Praze 4 a Plzeň Plaza - dosáhla 87 milionů eur. Obě strany se dohodly, že kupní cena bude uhrazena, až budou jednotlivá centra dokončena a uvedena do provozu. Tuto zprávu zveřejnil týdeník EURO 13. června 2005.
Na začátku prosince letošního roku byl se zpožděním otevřen obchodní komplex v Plzni. A bylo tedy jasné, že celá akvizice z roku 2005 bude dokončena.
Bezplatný deník E15 zřejmě tuto skutečnost nezaregistroval a na začátku prosince přinesl zprávu, že Plzeň Plaza „zákazníky ještě neviděla, ale prodaná už je“. Opomenutí se dopustila také ČTK, která obsah článku E15 citovala jako zcela novou a původní informaci.
Deník E15 sice působí na trhu necelé dva měsíce, může se ale pyšnit citací zprávy staré více než dva roky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít