Posílený Pospíšil a sociální inteligence

08. prosince 2011, 18:15 - Petr Kolář
08. prosince 2011, 18:15

Politický diář

Exministr kultury Jiří Besser se minulý týden přidal do party k Pavlu Drobilovi, Vítu Bártovi a Martinu Kocourkovi, kteří své posty museli opustit pro podezření související s korupcí. Přičte-li se k nim ještě Alexandr Vondra, který nabídl funkci k dispozici kvůli kauze ProMoPro, činí součet třetinu původně patnáctičlenného kabinetu Petra Nečase. Vlády, která si při vzniku dala název „koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a BOJE PROTI KORUPCI“. To je za necelých osmnáct měsíců fungování kabinetu pozoruhodné skóre!

Ještě před říjnovým kongresem ODS byl zřejmě nejohroženějším „kusem“ ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Premiéra Nečase na něm popouzela řada věcí, například že Pospíšil proti jeho vůli odvolal vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu. I lidé z Nečasova okolí na kongresu tvrdili, že premiér ministrovo odvolání dotáhne v průběhu několika dnů, maximálně týdnů. Pospíšilovi se ale podařilo protlačit ve sněmovně nový občanský zákoník, na který se čekalo jedenáct let. Rampulovo jméno nejčastěji padalo v souvislosti se zadržováním dokumentů, kvůli kterému se Česko včas nepřidalo k žádosti o miliardy z Mostecké uhelné. Jeho náměstka Libora Grygárka chce Rampulův nástupce Stanislav Mečl odvolat kvůli kontaktům s Romanem Janouškem. Nečas sice se šedými eminencemi pražské ODS dlouho úspěšně spolupracoval, při převratu na pražské radnici (krátce po dosazení Martina Kuby na ministerstvo průmyslu a pár týdnů po instalaci Petra Bendla s Ivo Rittigem v zádech) se ale pasoval do role hlavního „kmotrobijce“. Za takové situace by se mu nyní zřejmě pro Pospíšilovo odvolání hledaly argumenty nesmírně obtížně. Tedy pokud by například krkolomně neshledal, že by měl Pospíšil nyní „zachraňovat školství“ po „nejlepším polistopadovém ministrovi“ Josefu Dobešovi.

Mimochodem s Grygárkovou sociální inteligencí zřejmě nebude vše v pořádku. Jinak by totiž nemohl mít ještě 24. listopadu zapotřebí navštěvovat beaujolais party ve Žlutých lázních, kterou pro své přátele pořádal právě Janoušek.

Kolega Jindřich Šídlo z Hospodářských novin na svém facebookovém profilu doporučil cestujícím v pražské MHD jezdit načerno. „Kdyby vás náhodou zejtra chytil v metru bez lístku revizor, prostě se mu podívejte pevně do očí a řekněte: ,Mám předplaceno na dvacet let. Sedmnáct halířů z jízdenky. Platí Rittig.‘“ Řečeno facebookovou terminologií: Lajkuji a tímto sdílím!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít