Posíláme své inspektory, ale...

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

MAJITELÉ PUMP Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit. Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně.

MAJITELÉ PUMP

Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit.

Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně. „Inspektor chodí tak, aby o něm zaměstnanci nevěděli. Pokud by zjistil, že pracovníci prodávají účty, okamžitě by letěli z podniku.“

Nálevka ale tvrdí, že v jeho společnosti takový problém není, protože všichni pracovníci jsou přímými zaměstnanci firmy. „Prodej účtů je problémem spíše u franchisových sítí. Tam jednotlivému provozovateli tolik nezáleží na pověsti značky. My si naopak zakládáme na čistém jménu.“ Přesto Profit při testu na jedné z poboček Jetu staré účtenky za pohonné hmoty získal.

LIDI JSOU LIDI

Pavel Los z marketingového oddělení firmy Shell nemá informace o tom, že by pracovníci firmy staré daňové doklady prodávali. Podotýká ale, že nelze ručit za každého jednotlivého zaměstnance. „Lidi jsou lidi,“ říká. „Museli by si účtenky schovávat, protože zpětně je nelze vytisknout.“ Přesně takový příslib, tedy že pracovnice účtenky schová a následně prodá, jsme na jedné pumpě Shellu dostali.

Pravidelné kontroly svých čerpadel dělá i Benzina. „Naši inspektoři kontrolují chování personálu a také účetnictví. Pokud zjistí nějaké nesrovnalosti, následují tvrdé postihy,“ konstatuje Lenka Svobodová z tiskového oddělení společnosti. To odpovídá zkušenosti Profitu. Na čerpadle Benziny jsme se setkali s nejjednoznačnějším odmítnutím požadavku o staré účetní doklady.

V NÁKLADECH SE PODFUK SNADNO SKRYJE

Vyšší náklady znamenají pro živnostníka nižší daně. Pokud si do nákladů započítá i pohonné hmoty, které ve skutečnosti nekoupil, není snadné to dokázat. Stačí, aby si smyšlenou cestu zapsal do knihy jízd. Skutečné využití služebního auta totiž nelze přesně vyčíst ani z tachometru. „Podnikatelé většinou jezdí služebním vozem i soukromě a tyto jízdy nemusejí zaznamenávat do knihy jízd. Takže i když je stav tachometru jiný, než by z knihy vyplývalo, nic to nedokazuje,“ vysvětluje daňová poradkyně Ilona Danihelová.

Přesto se může „falešný“ doklad provalit. „Pro kontrolu je důkazem třeba to, že účtenka je z jiného města, než kam měl živnostník podle knih jízd v určitý den jet,“ říká právník Zdeněk Strnad.

Pokud má finanční úřad pochybnosti, může nad podnikatelem zpřísnit dohled. „Může mu uložit takzvanou záznamovou povinnost. Pokud pak jede podnikatel na služební cestu, musí si nechat v cílovém městě od protistrany potvrdit, že tam skutečně byl,“ upozorňuje Danihelová.

Jestliže berní úřad zjistí, že podnikatel s účtenkami za benzin podváděl, následuje sankce. „Bude mu vyměřen dodatečný odvod daně a samozřejmě také penále,“ varuje Taťána Hanzlíková z finančního úřadu v Ostravě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít