Posíláme své inspektory, ale...

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

MAJITELÉ PUMP Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit. Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně.

MAJITELÉ PUMP

Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit.

Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně. „Inspektor chodí tak, aby o něm zaměstnanci nevěděli. Pokud by zjistil, že pracovníci prodávají účty, okamžitě by letěli z podniku.“

Nálevka ale tvrdí, že v jeho společnosti takový problém není, protože všichni pracovníci jsou přímými zaměstnanci firmy. „Prodej účtů je problémem spíše u franchisových sítí. Tam jednotlivému provozovateli tolik nezáleží na pověsti značky. My si naopak zakládáme na čistém jménu.“ Přesto Profit při testu na jedné z poboček Jetu staré účtenky za pohonné hmoty získal.

LIDI JSOU LIDI

Pavel Los z marketingového oddělení firmy Shell nemá informace o tom, že by pracovníci firmy staré daňové doklady prodávali. Podotýká ale, že nelze ručit za každého jednotlivého zaměstnance. „Lidi jsou lidi,“ říká. „Museli by si účtenky schovávat, protože zpětně je nelze vytisknout.“ Přesně takový příslib, tedy že pracovnice účtenky schová a následně prodá, jsme na jedné pumpě Shellu dostali.

Pravidelné kontroly svých čerpadel dělá i Benzina. „Naši inspektoři kontrolují chování personálu a také účetnictví. Pokud zjistí nějaké nesrovnalosti, následují tvrdé postihy,“ konstatuje Lenka Svobodová z tiskového oddělení společnosti. To odpovídá zkušenosti Profitu. Na čerpadle Benziny jsme se setkali s nejjednoznačnějším odmítnutím požadavku o staré účetní doklady.

V NÁKLADECH SE PODFUK SNADNO SKRYJE

Vyšší náklady znamenají pro živnostníka nižší daně. Pokud si do nákladů započítá i pohonné hmoty, které ve skutečnosti nekoupil, není snadné to dokázat. Stačí, aby si smyšlenou cestu zapsal do knihy jízd. Skutečné využití služebního auta totiž nelze přesně vyčíst ani z tachometru. „Podnikatelé většinou jezdí služebním vozem i soukromě a tyto jízdy nemusejí zaznamenávat do knihy jízd. Takže i když je stav tachometru jiný, než by z knihy vyplývalo, nic to nedokazuje,“ vysvětluje daňová poradkyně Ilona Danihelová.

Přesto se může „falešný“ doklad provalit. „Pro kontrolu je důkazem třeba to, že účtenka je z jiného města, než kam měl živnostník podle knih jízd v určitý den jet,“ říká právník Zdeněk Strnad.

Pokud má finanční úřad pochybnosti, může nad podnikatelem zpřísnit dohled. „Může mu uložit takzvanou záznamovou povinnost. Pokud pak jede podnikatel na služební cestu, musí si nechat v cílovém městě od protistrany potvrdit, že tam skutečně byl,“ upozorňuje Danihelová.

Jestliže berní úřad zjistí, že podnikatel s účtenkami za benzin podváděl, následuje sankce. „Bude mu vyměřen dodatečný odvod daně a samozřejmě také penále,“ varuje Taťána Hanzlíková z finančního úřadu v Ostravě.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít