Posíláme své inspektory, ale...

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

MAJITELÉ PUMP Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit. Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně.

MAJITELÉ PUMP

Firmy vlastnící sítě čerpadel posílají na svůj personál vlastní inspektory. Ti mají mimo jiné za úkol zjistit, zda zaměstnanci nevydávají staré účty. Test Profitu přesto potvrdil, že se problém nedaří vymýtit.

Podle mluvčího společnosti Jet Jaroslava Nálevky probíhají na čerpadlech kontroly pravidelně. „Inspektor chodí tak, aby o něm zaměstnanci nevěděli. Pokud by zjistil, že pracovníci prodávají účty, okamžitě by letěli z podniku.“

Nálevka ale tvrdí, že v jeho společnosti takový problém není, protože všichni pracovníci jsou přímými zaměstnanci firmy. „Prodej účtů je problémem spíše u franchisových sítí. Tam jednotlivému provozovateli tolik nezáleží na pověsti značky. My si naopak zakládáme na čistém jménu.“ Přesto Profit při testu na jedné z poboček Jetu staré účtenky za pohonné hmoty získal.

LIDI JSOU LIDI

Pavel Los z marketingového oddělení firmy Shell nemá informace o tom, že by pracovníci firmy staré daňové doklady prodávali. Podotýká ale, že nelze ručit za každého jednotlivého zaměstnance. „Lidi jsou lidi,“ říká. „Museli by si účtenky schovávat, protože zpětně je nelze vytisknout.“ Přesně takový příslib, tedy že pracovnice účtenky schová a následně prodá, jsme na jedné pumpě Shellu dostali.

Pravidelné kontroly svých čerpadel dělá i Benzina. „Naši inspektoři kontrolují chování personálu a také účetnictví. Pokud zjistí nějaké nesrovnalosti, následují tvrdé postihy,“ konstatuje Lenka Svobodová z tiskového oddělení společnosti. To odpovídá zkušenosti Profitu. Na čerpadle Benziny jsme se setkali s nejjednoznačnějším odmítnutím požadavku o staré účetní doklady.

V NÁKLADECH SE PODFUK SNADNO SKRYJE

Vyšší náklady znamenají pro živnostníka nižší daně. Pokud si do nákladů započítá i pohonné hmoty, které ve skutečnosti nekoupil, není snadné to dokázat. Stačí, aby si smyšlenou cestu zapsal do knihy jízd. Skutečné využití služebního auta totiž nelze přesně vyčíst ani z tachometru. „Podnikatelé většinou jezdí služebním vozem i soukromě a tyto jízdy nemusejí zaznamenávat do knihy jízd. Takže i když je stav tachometru jiný, než by z knihy vyplývalo, nic to nedokazuje,“ vysvětluje daňová poradkyně Ilona Danihelová.

Přesto se může „falešný“ doklad provalit. „Pro kontrolu je důkazem třeba to, že účtenka je z jiného města, než kam měl živnostník podle knih jízd v určitý den jet,“ říká právník Zdeněk Strnad.

Pokud má finanční úřad pochybnosti, může nad podnikatelem zpřísnit dohled. „Může mu uložit takzvanou záznamovou povinnost. Pokud pak jede podnikatel na služební cestu, musí si nechat v cílovém městě od protistrany potvrdit, že tam skutečně byl,“ upozorňuje Danihelová.

Jestliže berní úřad zjistí, že podnikatel s účtenkami za benzin podváděl, následuje sankce. „Bude mu vyměřen dodatečný odvod daně a samozřejmě také penále,“ varuje Taťána Hanzlíková z finančního úřadu v Ostravě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít