Portugalsko, unijní daňový ráj

17. května 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
17. května 2004, 00:00

Další díl našeho seriálu o daňových systémech zemí EU se věnuje Portugalsku. Tomu před rozšířením EU patřila (společně s Řeckem) poslední příčka podle velikosti HDP na obyvatele.

Investice jsou třeba hlavně do infrastruktury

Portugalsko patří mezi země Evropské unie s nejnižšími sazbami daně z příjmů. V současné době činí daň z příjmů právnických osob 25 %, portugalská vláda však plánuje během příštích let její pokles až na 20 %. Firmy sídlící v P ortugalsku využívají široké investiční pobídky. Tyto daňové rezervy pro investice dovolují 20% slevu z částky, která byla vložena do fixního kapitálu nebo do investic určených pro výzkum a vývoj. Daň z příjmů fyzických osob je závislá na ročním příjmu občana a „kvalitě“ odpočitatelných položek (rodinný stav, počet dětí, splátky bydlení). Průměrné zdanění fyzických osob se pohybuje okolo 22 %.

Sociální pojištění a pracovní doba

Částky placené na sociální pojištění jsou určovány na základě fixní sociální daně aplikované na celkový příjem. Zaměstnavatel platí 23,75 %, zaměstnanec 11 % z hrubé mzdy. Tyto sazby se v některých specifických činnostech mohou lišit. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou vybrat mezi dvěmi sazbami: v případě povinných příspěvků činí 25,4 %, rozšířené příspěvky dosahují 32 %. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou vybrat konvenční plat založený na jedné z jedenácti kategorií indexovaných na národní minimální mzdu. Z tohoto platu jsou pak placeny příspěvky na sociální zabezpečení. První kategorie koresponduje s národní minimální mzdou a 11. třída tvoří její dvanáctinásobek. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek v P ortugalsku činí 41,8 hodiny týdně, na zkrácený úvazek 22 hodiny týdně. Na částečný pracovní úvazek pracuje v P ortugalsku 35,7 % žen a 5,1 % mužů.

DPH a ostatní daně

Základní sazba DPH činí v P ortugalsku 19 %, snížená sazba 5 %, tedy stejně jako nyní u nás. Výjimky tvoří ostrovy Azory a Madeira, kde se uplatňují sazby ve výši 12 % a 4 %. Mezi nejvýznamnější komodity, zdaněné spotřební daní, patří minerální paliva, plyn, tabák a tabákové výrobky, líh, lihoviny a automobily. Mezi další státní daně v P ortugalsku patří daň kolková, daň z her a hracích automatů a silniční daň. Mezi komunální daně patří komunální poplatky, komunální daň z vozidel, daň za požární službu, komunální dopravní poplatky, komunální daň na operace s nemovitostmi a daň ekologická.

Bankovnictví a pojišťovnictví

Centrální bankou v P ortugalsku je Banco de Portugal, která zodpovídá za měnovou politiku státu. K jejím hlavním úlohám patří regulace měny, úvěrů, v neposlední řadě také kontrola a správa státního dluhu. V posledních letech se uskutečnilo několik fúzí významných bank. Nejvýznamnějšími portugalskými bankami jsou v současné době (podle hospodářských výsledků) Caixa Geral de Depósitos (CGD), Banco Comercial Portugues (BCP) a Banco Portugues do Atlántico (BPA). N ejvýznamnější portugalské pojišťovny jsou AIG Europe (Portugal) S.A. a Combined Portugal. Portugalsko má vysoký stupeň využívání automatizovaných bankovních operací. Všechny probíhají prostřednictvím velice husté sítě bankomatů Multibanco. Z každého z nich je možno vybírat a platit nezávisle na tom, u kterého bankovního domu má klient veden účet. Operace jsou dokonce prováděny bezplatně.

Investiční politika

Pro zahraniční investory má Portugalsko vytvořeny optimální podmínky. Patří mezi země s nejvíce liberalizovanou ekonomikou i nejbezpečnějším investičním prostředím v Evropské unii. Komparativní výhodou portugalské ekonomiky jsou navíc nejnižší mzdové a nemzdové náklady na pracovní sílu v rámci EU. Z největších evropských a amerických společností investovaly v Portugalsku v předchozích letech mj. společnosti Volkswagen, Grundig, Fiat, Siemens, IBM, Citroen, Shell, Nestlé, Philips, General Motors či Nestlé. Portugalská vláda zjednodušuje administrativní opatření a vyhlášky. Odstraňují se státní zásahy v energetickém sektoru. Připravuje se další privatizace v sektorech výroby elektrické energie, ropy a plynu, vody, celulózy a papíru. V posledních letech dochází k rozvoji rizikového kapitálu a vytváří se podmínky pro jeho příchod do země. Portugalsko vytváří vynikající konkurenční podmínky pro jeho rozvoj. N ový portugalský zákoník práce je jednoduchý a pružný. Inspiroval se světovými zkušenostmi v pracovním právu. Dále roste otevřenost Portugalska k inovacím. Existují programy v oblasti výzkumu (NEST - podpora počátečního kapitálu, který bude využit k pořízení technologií, IDEA - grantová finanční podpora pro využití výzkumných projektů již stávajících firem, směřujících k vytvoření nových výrobků a technologií). Zjednodušují se postupy při zakládání nových firem - nový režim výrazně zkrátil dlouhé čekací lhůty, které se tak nyní pohybují v průměru ostatních zemí dosavadní evropské patnáctky. Získávání přímých zahraničních investic má za úkol Portugalská agentura pro investice (API). Potenciální zahraniční investor tak může najít všechny potřebné informace a podporu na jednom místě.

Infrastruktura

Portugalská infrastruktura je ze zemí dosavadní evropské patnáctky nejméně rozvinutá. Proto je v posledních letech většina prostředků z různých fondů Evropské unie orientována právě k posílení infrastruktury. Příjmy z těchto fondů pomohly především zlepšit stav komunikací, dopravy a bankovnictví. Investice do dopravní infrastruktury se v příštích letech zaměří na modernizaci železnic, výstavbu metra v P ortu a rozšíření metra v Lisabonu. Dále je plánována výstavba nového, mezinárodního letiště v Lisabonu, rozšíření letiště v P ortu a na Madeiře. Do roku 2010 má být uvedena do provozu TGV z Lisabonu do Porta a do Madridu. Elektrická energie je v P ortugalsku nejdražší v Evropské unii. Připravuje se privatizace státní elektrárenské společnosti Electricidade de Portugal. Největší zpoždění oproti ostatním členským zemím vykazuje Portugalsko v oblasti životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít