Portugalsko, unijní daňový ráj

17. května 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
17. května 2004, 00:00

Další díl našeho seriálu o daňových systémech zemí EU se věnuje Portugalsku. Tomu před rozšířením EU patřila (společně s Řeckem) poslední příčka podle velikosti HDP na obyvatele.

Investice jsou třeba hlavně do infrastruktury

Portugalsko patří mezi země Evropské unie s nejnižšími sazbami daně z příjmů. V současné době činí daň z příjmů právnických osob 25 %, portugalská vláda však plánuje během příštích let její pokles až na 20 %. Firmy sídlící v P ortugalsku využívají široké investiční pobídky. Tyto daňové rezervy pro investice dovolují 20% slevu z částky, která byla vložena do fixního kapitálu nebo do investic určených pro výzkum a vývoj. Daň z příjmů fyzických osob je závislá na ročním příjmu občana a „kvalitě“ odpočitatelných položek (rodinný stav, počet dětí, splátky bydlení). Průměrné zdanění fyzických osob se pohybuje okolo 22 %.

Sociální pojištění a pracovní doba

Částky placené na sociální pojištění jsou určovány na základě fixní sociální daně aplikované na celkový příjem. Zaměstnavatel platí 23,75 %, zaměstnanec 11 % z hrubé mzdy. Tyto sazby se v některých specifických činnostech mohou lišit. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou vybrat mezi dvěmi sazbami: v případě povinných příspěvků činí 25,4 %, rozšířené příspěvky dosahují 32 %. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou vybrat konvenční plat založený na jedné z jedenácti kategorií indexovaných na národní minimální mzdu. Z tohoto platu jsou pak placeny příspěvky na sociální zabezpečení. První kategorie koresponduje s národní minimální mzdou a 11. třída tvoří její dvanáctinásobek. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek v P ortugalsku činí 41,8 hodiny týdně, na zkrácený úvazek 22 hodiny týdně. Na částečný pracovní úvazek pracuje v P ortugalsku 35,7 % žen a 5,1 % mužů.

DPH a ostatní daně

Základní sazba DPH činí v P ortugalsku 19 %, snížená sazba 5 %, tedy stejně jako nyní u nás. Výjimky tvoří ostrovy Azory a Madeira, kde se uplatňují sazby ve výši 12 % a 4 %. Mezi nejvýznamnější komodity, zdaněné spotřební daní, patří minerální paliva, plyn, tabák a tabákové výrobky, líh, lihoviny a automobily. Mezi další státní daně v P ortugalsku patří daň kolková, daň z her a hracích automatů a silniční daň. Mezi komunální daně patří komunální poplatky, komunální daň z vozidel, daň za požární službu, komunální dopravní poplatky, komunální daň na operace s nemovitostmi a daň ekologická.

Bankovnictví a pojišťovnictví

Centrální bankou v P ortugalsku je Banco de Portugal, která zodpovídá za měnovou politiku státu. K jejím hlavním úlohám patří regulace měny, úvěrů, v neposlední řadě také kontrola a správa státního dluhu. V posledních letech se uskutečnilo několik fúzí významných bank. Nejvýznamnějšími portugalskými bankami jsou v současné době (podle hospodářských výsledků) Caixa Geral de Depósitos (CGD), Banco Comercial Portugues (BCP) a Banco Portugues do Atlántico (BPA). N ejvýznamnější portugalské pojišťovny jsou AIG Europe (Portugal) S.A. a Combined Portugal. Portugalsko má vysoký stupeň využívání automatizovaných bankovních operací. Všechny probíhají prostřednictvím velice husté sítě bankomatů Multibanco. Z každého z nich je možno vybírat a platit nezávisle na tom, u kterého bankovního domu má klient veden účet. Operace jsou dokonce prováděny bezplatně.

Investiční politika

Pro zahraniční investory má Portugalsko vytvořeny optimální podmínky. Patří mezi země s nejvíce liberalizovanou ekonomikou i nejbezpečnějším investičním prostředím v Evropské unii. Komparativní výhodou portugalské ekonomiky jsou navíc nejnižší mzdové a nemzdové náklady na pracovní sílu v rámci EU. Z největších evropských a amerických společností investovaly v Portugalsku v předchozích letech mj. společnosti Volkswagen, Grundig, Fiat, Siemens, IBM, Citroen, Shell, Nestlé, Philips, General Motors či Nestlé. Portugalská vláda zjednodušuje administrativní opatření a vyhlášky. Odstraňují se státní zásahy v energetickém sektoru. Připravuje se další privatizace v sektorech výroby elektrické energie, ropy a plynu, vody, celulózy a papíru. V posledních letech dochází k rozvoji rizikového kapitálu a vytváří se podmínky pro jeho příchod do země. Portugalsko vytváří vynikající konkurenční podmínky pro jeho rozvoj. N ový portugalský zákoník práce je jednoduchý a pružný. Inspiroval se světovými zkušenostmi v pracovním právu. Dále roste otevřenost Portugalska k inovacím. Existují programy v oblasti výzkumu (NEST - podpora počátečního kapitálu, který bude využit k pořízení technologií, IDEA - grantová finanční podpora pro využití výzkumných projektů již stávajících firem, směřujících k vytvoření nových výrobků a technologií). Zjednodušují se postupy při zakládání nových firem - nový režim výrazně zkrátil dlouhé čekací lhůty, které se tak nyní pohybují v průměru ostatních zemí dosavadní evropské patnáctky. Získávání přímých zahraničních investic má za úkol Portugalská agentura pro investice (API). Potenciální zahraniční investor tak může najít všechny potřebné informace a podporu na jednom místě.

Infrastruktura

Portugalská infrastruktura je ze zemí dosavadní evropské patnáctky nejméně rozvinutá. Proto je v posledních letech většina prostředků z různých fondů Evropské unie orientována právě k posílení infrastruktury. Příjmy z těchto fondů pomohly především zlepšit stav komunikací, dopravy a bankovnictví. Investice do dopravní infrastruktury se v příštích letech zaměří na modernizaci železnic, výstavbu metra v P ortu a rozšíření metra v Lisabonu. Dále je plánována výstavba nového, mezinárodního letiště v Lisabonu, rozšíření letiště v P ortu a na Madeiře. Do roku 2010 má být uvedena do provozu TGV z Lisabonu do Porta a do Madridu. Elektrická energie je v P ortugalsku nejdražší v Evropské unii. Připravuje se privatizace státní elektrárenské společnosti Electricidade de Portugal. Největší zpoždění oproti ostatním členským zemím vykazuje Portugalsko v oblasti životního prostředí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít