Porota volí Firmu roku 2009

13. listopadu 2009, 13:05 - Jiří Němeček
13. listopadu 2009, 13:05

Podnikatelé už dali státu „ocenění“ za byrokratické překážky při podnikání – Absurdita roku. Právě nyní se rozhoduje, která firma se naopak stane nositelem mnohem čestnějšího titulu, a to Vodafone Firma roku 2009.

Martin Šampalík (The Pub Franchising) se rád chlubí titulem Rebel roku 2008.

Autor: Vodafone

Tento týden odborná porota rozhodne, která firma se stane letošním vítězem podnikatelské soutěže Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku. Soutěž letos probíhá už po čtvrté a zúčastnilo se jí rekordních 3636 podnikatelů. Do finále přitom postoupili firmy a živnostníci, kteří zvítězili ve svých krajích.

Vedle firmy a živnostníka roku organizátoři vyhlásili také vítěze kategorie Byznys rebel. „V kategorii Byznys rebel oceňujeme podnikatele, kteří nabízejí zákazníkům zajímavé výhody a posouvají pravidla podnikání ve prospěch zákazníků,“ říká viceprezident společnosti Vodafone pro firemní zákazníky Pavel Hlavinka.

V soutěži Vodafone Firma roku může uspět každá společnost s maximálním obratem 1,4 miliardy korun, která má alespoň dvouletou účetní historii. Do speciální kategorie Byznys Rebel se mohou přihlásit živnostníci nebo firmy, které ve stručnosti sepíší svůj podnikatelský příběh, v němž představí, čím se odlišují od konkurence.

VODAFONE FIRMA ROKU 2009
Soutěž je určena všem firmám s obratem do 1,4 miliardy korun a s minimálně dvouletou účetní historií. Svým všeoborovým a regionálním zastoupením je největším podnikatelským kláním v zemi. Informace: www.firmaroku.cz

„Stejně jako loni chceme podpořit zajímavé příběhy firem a podnikatelů, kteří úspěšně rozjeli svůj byznys a rozhodli se nabízet výrobky a služby za jiných, pro zákazníka příznivějších podmínek, než je na trhu běžné,“ dodává Hlavinka.

Anticena udělena**

Zatímco podnikatelé na svoje ocenění ještě čekají, byrokracie už svou anticenu dostala. V anketě Absurdita roku 2009, která upozorňuje na podivuhodné administrativní povinnosti podnikatelů, získalo nechvalné prvenství zákonné nařízení pro fyzioterapeuty mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku.

Ze tří tisíc účastníků ankety pro tuto povinnost hlasovalo téměř 24 procent. „Ledničku lze použít jen k uložení gelů, to by ale musela ta lednička mít mrazák, a o tom se v zákoně nic nepíše. Nechápu, proč ve věcném vybavení není před těmito ,nezbytnostmi’ uveden například goniometr, olovnice, krejčovský metr, neurologické kladívko, tedy nástroje, bez nichž nelze fyzioterapii dělat,“ uvedla fyzioterapeutka z Prahy, která tuto povinnost do soutěže nominovala.

Velmi těsně s 23 procenty hlasujících se na druhém místě umístila povinnost přijít na správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který dosvědčuje existenci firmy. Samotný úřad si přitom zástupce firmy zve právě proto, že firma existuje. Trojici uzavírá s 19 procenty hlasů absence vyhlášky, která by rozlišovala mezi jednotlivými typy čističek odpadních vod. Dosud ovšem majitelé malých firem nebo vlastníci rodinných domů podstupují stejný byrokratický proces jako velcí investoři.

Cílem ankety Absurdita roku je na tyto nesmysly upozornit a dožadovat se jejich odstranění. Prezident Hospodářské komory Petr Kužel věří, že díky této soutěži si nyní úředníci dávají větší pozor. Problém je ovšem podle něj v tomto směru s evropskou legislativou. Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová upozornila na to, že i přes avizované legislativní změny nepociťuje podle průzkumu asociace 88 procent podnikatelů žádné snižování administrativy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít