Porota volí Firmu roku 2009

13. listopadu 2009, 13:05 - Jiří Němeček
13. listopadu 2009, 13:05

Podnikatelé už dali státu „ocenění“ za byrokratické překážky při podnikání – Absurdita roku. Právě nyní se rozhoduje, která firma se naopak stane nositelem mnohem čestnějšího titulu, a to Vodafone Firma roku 2009.

Martin Šampalík (The Pub Franchising) se rád chlubí titulem Rebel roku 2008.

Autor: Vodafone

Tento týden odborná porota rozhodne, která firma se stane letošním vítězem podnikatelské soutěže Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku. Soutěž letos probíhá už po čtvrté a zúčastnilo se jí rekordních 3636 podnikatelů. Do finále přitom postoupili firmy a živnostníci, kteří zvítězili ve svých krajích.

Vedle firmy a živnostníka roku organizátoři vyhlásili také vítěze kategorie Byznys rebel. „V kategorii Byznys rebel oceňujeme podnikatele, kteří nabízejí zákazníkům zajímavé výhody a posouvají pravidla podnikání ve prospěch zákazníků,“ říká viceprezident společnosti Vodafone pro firemní zákazníky Pavel Hlavinka.

V soutěži Vodafone Firma roku může uspět každá společnost s maximálním obratem 1,4 miliardy korun, která má alespoň dvouletou účetní historii. Do speciální kategorie Byznys Rebel se mohou přihlásit živnostníci nebo firmy, které ve stručnosti sepíší svůj podnikatelský příběh, v němž představí, čím se odlišují od konkurence.

VODAFONE FIRMA ROKU 2009
Soutěž je určena všem firmám s obratem do 1,4 miliardy korun a s minimálně dvouletou účetní historií. Svým všeoborovým a regionálním zastoupením je největším podnikatelským kláním v zemi. Informace: www.firmaroku.cz

„Stejně jako loni chceme podpořit zajímavé příběhy firem a podnikatelů, kteří úspěšně rozjeli svůj byznys a rozhodli se nabízet výrobky a služby za jiných, pro zákazníka příznivějších podmínek, než je na trhu běžné,“ dodává Hlavinka.

Anticena udělena**

Zatímco podnikatelé na svoje ocenění ještě čekají, byrokracie už svou anticenu dostala. V anketě Absurdita roku 2009, která upozorňuje na podivuhodné administrativní povinnosti podnikatelů, získalo nechvalné prvenství zákonné nařízení pro fyzioterapeuty mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku.

Ze tří tisíc účastníků ankety pro tuto povinnost hlasovalo téměř 24 procent. „Ledničku lze použít jen k uložení gelů, to by ale musela ta lednička mít mrazák, a o tom se v zákoně nic nepíše. Nechápu, proč ve věcném vybavení není před těmito ,nezbytnostmi’ uveden například goniometr, olovnice, krejčovský metr, neurologické kladívko, tedy nástroje, bez nichž nelze fyzioterapii dělat,“ uvedla fyzioterapeutka z Prahy, která tuto povinnost do soutěže nominovala.

Velmi těsně s 23 procenty hlasujících se na druhém místě umístila povinnost přijít na správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který dosvědčuje existenci firmy. Samotný úřad si přitom zástupce firmy zve právě proto, že firma existuje. Trojici uzavírá s 19 procenty hlasů absence vyhlášky, která by rozlišovala mezi jednotlivými typy čističek odpadních vod. Dosud ovšem majitelé malých firem nebo vlastníci rodinných domů podstupují stejný byrokratický proces jako velcí investoři.

Cílem ankety Absurdita roku je na tyto nesmysly upozornit a dožadovat se jejich odstranění. Prezident Hospodářské komory Petr Kužel věří, že díky této soutěži si nyní úředníci dávají větší pozor. Problém je ovšem podle něj v tomto směru s evropskou legislativou. Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová upozornila na to, že i přes avizované legislativní změny nepociťuje podle průzkumu asociace 88 procent podnikatelů žádné snižování administrativy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít