Porota volí Firmu roku 2009

13. listopadu 2009, 13:05 - Jiří Němeček
13. listopadu 2009, 13:05

Podnikatelé už dali státu „ocenění“ za byrokratické překážky při podnikání – Absurdita roku. Právě nyní se rozhoduje, která firma se naopak stane nositelem mnohem čestnějšího titulu, a to Vodafone Firma roku 2009.

Martin Šampalík (The Pub Franchising) se rád chlubí titulem Rebel roku 2008.

Autor: Vodafone

Tento týden odborná porota rozhodne, která firma se stane letošním vítězem podnikatelské soutěže Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku. Soutěž letos probíhá už po čtvrté a zúčastnilo se jí rekordních 3636 podnikatelů. Do finále přitom postoupili firmy a živnostníci, kteří zvítězili ve svých krajích.

Vedle firmy a živnostníka roku organizátoři vyhlásili také vítěze kategorie Byznys rebel. „V kategorii Byznys rebel oceňujeme podnikatele, kteří nabízejí zákazníkům zajímavé výhody a posouvají pravidla podnikání ve prospěch zákazníků,“ říká viceprezident společnosti Vodafone pro firemní zákazníky Pavel Hlavinka.

V soutěži Vodafone Firma roku může uspět každá společnost s maximálním obratem 1,4 miliardy korun, která má alespoň dvouletou účetní historii. Do speciální kategorie Byznys Rebel se mohou přihlásit živnostníci nebo firmy, které ve stručnosti sepíší svůj podnikatelský příběh, v němž představí, čím se odlišují od konkurence.

VODAFONE FIRMA ROKU 2009
Soutěž je určena všem firmám s obratem do 1,4 miliardy korun a s minimálně dvouletou účetní historií. Svým všeoborovým a regionálním zastoupením je největším podnikatelským kláním v zemi. Informace: www.firmaroku.cz

„Stejně jako loni chceme podpořit zajímavé příběhy firem a podnikatelů, kteří úspěšně rozjeli svůj byznys a rozhodli se nabízet výrobky a služby za jiných, pro zákazníka příznivějších podmínek, než je na trhu běžné,“ dodává Hlavinka.

Anticena udělena**

Zatímco podnikatelé na svoje ocenění ještě čekají, byrokracie už svou anticenu dostala. V anketě Absurdita roku 2009, která upozorňuje na podivuhodné administrativní povinnosti podnikatelů, získalo nechvalné prvenství zákonné nařízení pro fyzioterapeuty mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku.

Ze tří tisíc účastníků ankety pro tuto povinnost hlasovalo téměř 24 procent. „Ledničku lze použít jen k uložení gelů, to by ale musela ta lednička mít mrazák, a o tom se v zákoně nic nepíše. Nechápu, proč ve věcném vybavení není před těmito ,nezbytnostmi’ uveden například goniometr, olovnice, krejčovský metr, neurologické kladívko, tedy nástroje, bez nichž nelze fyzioterapii dělat,“ uvedla fyzioterapeutka z Prahy, která tuto povinnost do soutěže nominovala.

Velmi těsně s 23 procenty hlasujících se na druhém místě umístila povinnost přijít na správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který dosvědčuje existenci firmy. Samotný úřad si přitom zástupce firmy zve právě proto, že firma existuje. Trojici uzavírá s 19 procenty hlasů absence vyhlášky, která by rozlišovala mezi jednotlivými typy čističek odpadních vod. Dosud ovšem majitelé malých firem nebo vlastníci rodinných domů podstupují stejný byrokratický proces jako velcí investoři.

Cílem ankety Absurdita roku je na tyto nesmysly upozornit a dožadovat se jejich odstranění. Prezident Hospodářské komory Petr Kužel věří, že díky této soutěži si nyní úředníci dávají větší pozor. Problém je ovšem podle něj v tomto směru s evropskou legislativou. Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová upozornila na to, že i přes avizované legislativní změny nepociťuje podle průzkumu asociace 88 procent podnikatelů žádné snižování administrativy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít