Porostou krystaly dál?

29. června 2009, 11:57 - Martin Rychlík
29. června 2009, 11:57

První fáze „radarového grantu“ pro Crytur skončila; Pentagon spokojen

Palackého ulice 175, Turnov. Udiveně hledíme do omšelé výkladní skříně starožitnictví. Tady že sídlí hi-tech firma, u níž si zadali výzkum Američané napojení na protiraketovou Missile Defence Agency (MDA)? Chyba lávky! Adresa je stejná, ale stačí obejít antik a už jsme v areálu Cryturu, jenž se specializuje na růst monokrystalů. Právě sem investoval Pentagon první dva miliony korun, aby vyzkoušel um českých vědců…

Turnovští v elektronové mikroskopii

Šlo o 3D defektoskopii materiálů, díky níž lze najít vady v rozlišení několika mikronů. „První etapa byla ukončena 30. dubna. Odesílali jsme výsledky k finálnímu zhodnocení, měli tu i kontrolní den s lidmi z partnerské firmy a MDA. Dostali jsme vzorky k analýze a bez přípravy jsme byli schopni dosáhnout požadovaných cílů,“ řekl týdeníku EURO jeden z ředitelů, Jindřich Houžvička. A jeho kolega Karel Blažek, poloviční spolumajitel Cryturu, dodává: „Vyjádřili se kladně.“ Chystají navazující spolupráci i přes Obamovy „radarové“ škrty? „Rádi bychom pokračovali. Obě strany byly spokojeny, pro nás to znamenalo technologický posun. Výsledky byly povzbudivé. Zájem z americké strany je, z naší také. Avšak je potřeba, aby měly zájem i vlády,“ říkají unisono. Druhá fáze je připravena.
Crytur má v monokrystalech letitou tradici. Výzkumná skupina vznikla v Turnově již v roce 1943, před pádem socialismu se věnovala armádnímu výzkumu, který dodával i laserové zaměřovače zemím Varšavské smlouvy. Crytur, jenž byl pár let součástí Preciosy, se osamostatnil roku 1998. „Nyní máme 52 zaměstnanců, z nichž asi třetinu tvoří vědečtí pracovníci. Obrat činí šedesát milionů korun,“ říká Houžvička. Většina výrobků míří do zahraničí; jde o malosériovou výrobu. „Naší hlavní pozicí je elektronová mikroskopie. Do detekčních jednotek dodáváme monokrystaly skoro všem světovým výrobcům,“ tvrdí Blažek. I proto naleznete turnovské materiály – včetně nejnovějšího CRY019 – ve výrobcích firem Hitachi, Philips, Zeiss, Tescan či Delong. Turnovští, kteří sázejí na součinnost chemiků s fyziky, vyvíjeli též detektory pro ženevský CERN. Podobné firmy jsou prý v Evropě jen čtyři. „Asi jako jediní máme tak ucelený program: od výzkumu komponent až po výrobu funkčních zařízení,“ domnívá se Houžvička.

Velká věda & vysoká politika

Je skutečně Crytur jedinečný? „Ano, především tím, že jde o malou, ryze českou firmu se špičkovým know-how a světovými výsledky. Poměr výzkumného výkonu ku počtu pracovníků je obdivuhodně vysoký. Pokud by se takové firmy staly páteří české ekonomiky, měli bychom na další generace vystaráno,“ myslí si profesor Vladimír Mařík z katedry kybernetiky ČVUT, jenž zajišťuje komunikaci s Pentagonem. Dle Maříka se další financování dříve či později najde. „MDA má sice snížený rozpočet, avšak je velká naděje, že jiné složky projekty Cryturu podpoří. Firma si už získala značné renomé,“ říká kybernetik.
Ani další dva „radarové granty“ se nezadrhly. Profesor Václav Hlaváč z Centra strojového vnímání při ČVUT vypráví: „Pokračujeme beze změn. Náš grant by měl skončit v říjnu a samozřejmě na něj budeme chtít navázat.“ Podobně hovoří i vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR. „Spolupráce běží dobře. Změřili jsme několik desítek unikátních vzorků nitridu gallitého,“ tvrdí docent Eduard Hulicius, dle něhož partnerská firma Kyma práci kladně kvituje a platby posílá včas. „Byl bych moc rád, kdyby spolupráce pokračovala,“ říká fyzik. Bude tomu tak? Ministryně školství Miroslava Kopicová týdeníku EURO sdělila: „Pro mě je potěšitelné, že spolupráce pokračuje a není spojována s radarem. Nechala jsem si udělat aktuální přehled, a ten říká, že i když má MDA výrazně snížený rozpočet, mělo by financování českých projektů bez problémů pokračovat. Možná částečně i z jiných zdrojů.“

*
BOX:
Co umí Crytur?**
- Růst monokrystalů, laserové tyče
- Detektory záření gama, dozimetry
- Pevná safírová pouzdra
- Krystaly pro přesnou optiku
- Opracování tvrdých materiálů
Pramen: týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít