Porostou krystaly dál?

29. června 2009, 11:57 - Martin Rychlík
29. června 2009, 11:57

První fáze „radarového grantu“ pro Crytur skončila; Pentagon spokojen

Palackého ulice 175, Turnov. Udiveně hledíme do omšelé výkladní skříně starožitnictví. Tady že sídlí hi-tech firma, u níž si zadali výzkum Američané napojení na protiraketovou Missile Defence Agency (MDA)? Chyba lávky! Adresa je stejná, ale stačí obejít antik a už jsme v areálu Cryturu, jenž se specializuje na růst monokrystalů. Právě sem investoval Pentagon první dva miliony korun, aby vyzkoušel um českých vědců…

Turnovští v elektronové mikroskopii

Šlo o 3D defektoskopii materiálů, díky níž lze najít vady v rozlišení několika mikronů. „První etapa byla ukončena 30. dubna. Odesílali jsme výsledky k finálnímu zhodnocení, měli tu i kontrolní den s lidmi z partnerské firmy a MDA. Dostali jsme vzorky k analýze a bez přípravy jsme byli schopni dosáhnout požadovaných cílů,“ řekl týdeníku EURO jeden z ředitelů, Jindřich Houžvička. A jeho kolega Karel Blažek, poloviční spolumajitel Cryturu, dodává: „Vyjádřili se kladně.“ Chystají navazující spolupráci i přes Obamovy „radarové“ škrty? „Rádi bychom pokračovali. Obě strany byly spokojeny, pro nás to znamenalo technologický posun. Výsledky byly povzbudivé. Zájem z americké strany je, z naší také. Avšak je potřeba, aby měly zájem i vlády,“ říkají unisono. Druhá fáze je připravena.
Crytur má v monokrystalech letitou tradici. Výzkumná skupina vznikla v Turnově již v roce 1943, před pádem socialismu se věnovala armádnímu výzkumu, který dodával i laserové zaměřovače zemím Varšavské smlouvy. Crytur, jenž byl pár let součástí Preciosy, se osamostatnil roku 1998. „Nyní máme 52 zaměstnanců, z nichž asi třetinu tvoří vědečtí pracovníci. Obrat činí šedesát milionů korun,“ říká Houžvička. Většina výrobků míří do zahraničí; jde o malosériovou výrobu. „Naší hlavní pozicí je elektronová mikroskopie. Do detekčních jednotek dodáváme monokrystaly skoro všem světovým výrobcům,“ tvrdí Blažek. I proto naleznete turnovské materiály – včetně nejnovějšího CRY019 – ve výrobcích firem Hitachi, Philips, Zeiss, Tescan či Delong. Turnovští, kteří sázejí na součinnost chemiků s fyziky, vyvíjeli též detektory pro ženevský CERN. Podobné firmy jsou prý v Evropě jen čtyři. „Asi jako jediní máme tak ucelený program: od výzkumu komponent až po výrobu funkčních zařízení,“ domnívá se Houžvička.

Velká věda & vysoká politika

Je skutečně Crytur jedinečný? „Ano, především tím, že jde o malou, ryze českou firmu se špičkovým know-how a světovými výsledky. Poměr výzkumného výkonu ku počtu pracovníků je obdivuhodně vysoký. Pokud by se takové firmy staly páteří české ekonomiky, měli bychom na další generace vystaráno,“ myslí si profesor Vladimír Mařík z katedry kybernetiky ČVUT, jenž zajišťuje komunikaci s Pentagonem. Dle Maříka se další financování dříve či později najde. „MDA má sice snížený rozpočet, avšak je velká naděje, že jiné složky projekty Cryturu podpoří. Firma si už získala značné renomé,“ říká kybernetik.
Ani další dva „radarové granty“ se nezadrhly. Profesor Václav Hlaváč z Centra strojového vnímání při ČVUT vypráví: „Pokračujeme beze změn. Náš grant by měl skončit v říjnu a samozřejmě na něj budeme chtít navázat.“ Podobně hovoří i vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR. „Spolupráce běží dobře. Změřili jsme několik desítek unikátních vzorků nitridu gallitého,“ tvrdí docent Eduard Hulicius, dle něhož partnerská firma Kyma práci kladně kvituje a platby posílá včas. „Byl bych moc rád, kdyby spolupráce pokračovala,“ říká fyzik. Bude tomu tak? Ministryně školství Miroslava Kopicová týdeníku EURO sdělila: „Pro mě je potěšitelné, že spolupráce pokračuje a není spojována s radarem. Nechala jsem si udělat aktuální přehled, a ten říká, že i když má MDA výrazně snížený rozpočet, mělo by financování českých projektů bez problémů pokračovat. Možná částečně i z jiných zdrojů.“

*
BOX:
Co umí Crytur?**
- Růst monokrystalů, laserové tyče
- Detektory záření gama, dozimetry
- Pevná safírová pouzdra
- Krystaly pro přesnou optiku
- Opracování tvrdých materiálů
Pramen: týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít