Porodní postele sbírají ceny

02. května 2006, 00:00 - admin
02. května 2006, 00:00

Porodní postele z frýdecko-místecké firmy Borcad jsou mezi evropskými porodníky pojmem a lůžka z produkce této firmy najdete v českém pendolinu i ve francouzských rychlovlacích TGV.

Zakladatel Borcadu Ivan Boruta přitom po revoluci začínal na několika metrech čtverečních navrhováním sekaček na trávu.

„Borcad začínal jako návrhářské studio. I dnes nejdříve vytvoříme designový návrh a teprve pak se ptáme konstruktérů, zda-li je návrh technicky proveditelný,“ přibližuje filozofii firmy Ivan Boruta. Borcad je jediným výrobcem porodních postelí v Česku a v Evropě, kam vyváží drtivou většinu produkce, nemá vážnější konkurenci.

„K výrobě jsme se dostali vlastně omylem. Před deseti lety jsem udělal první návrh porodní postele, ale německá firma, která měla provést realizaci, nestíhala termín, tak jsem sehnal lidi a vyrobili jsme celou zakázku sami, a to nám otevřelo dveře na evropské trhy,“ říká Boruta. „Na podnikání jsem se vrhnul hned po revoluci, prvním návrhem mého studia byla sekačka na trávu,“ usmívá se Boruta při vzpomínce na začátky Borcadu a dodává: „Brzy mi došlo, že jedinou cestou jak obstát je specializovat se na úzký segment evropského trhu a v něm být nejlepší.“ Boruta se navíc od počátku zaměřuje především na vývoj a finalizaci, tedy sestavení a expedici výrobků, zatímco výrobu jednotlivých součástí zajišťují subdodavatelé. Dvorním designérem Borcadu je akademický sochař Jiří Španihel, jehož návrh porodní postele AVE získal nejenom cenu Vynikající design udělovanou Českým design centrem, ale především pomohl Borcadu stát se jedničkou na evropském trhu.

Porodní postel AVE je tím nejluxusnějším, co se dnes rodičkám v Evropě nabízí. Mohou si vybrat, zda chtějí rodit klasicky, nebo alternativním způsobem. Mohou rodit v dřepu, polosedě, v závěsu, vleže, na boku, na čtyřech či v podporu. Postel je uzpůsobena tak, že lze rodit i s oporou partnera. V zádovém opěradle postele je dokonce zamontována masážní opěra zad, která masírováním zmírňuje bolesti při začátku porodu.

Porodní postele otevřely Borutovi cestu k dalšímu odvětví - lůžkům a sedadlům pro železniční dopravu. Němečtí odběratelé se o nás náhodou zmínili řediteli Spolkových drah a mne najednou ležela na stole objednávka na dodávku lůžek pro Deutsche Bahn,“ popisuje Boruta okolnosti obchodu, po kterém následovaly zakázky pro francouzské TGV a česká pendolina. Dnes je Borcad jedinou firmou v Evropě, která se pravidelně zabývá výrobou lůžek a lehátek do vlaků. Zdálo by se, že důvodů ke spokojenosti má podnikatel Boruta více než, ačkoli jak on sám říká: „Podnikání je běh na dlouhou trať a já rozhodně ještě nejsem u cíle.“

Dokument o Ivanu Borutovi je součástí Dvanácti odvážných - seriálu o originálních českých podnikatelích, které na televizní obrazovku nominuje veřejnost. Dvanáct odvážných, jejichž producentem je mobilní operátor Vodafone, vysílá každou neděli ve 13:50 hodin televize Prima. Více na www.dvanactodvaznych.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít