Porodní postele sbírají ceny

02. května 2006, 00:00 - admin
02. května 2006, 00:00

Porodní postele z frýdecko-místecké firmy Borcad jsou mezi evropskými porodníky pojmem a lůžka z produkce této firmy najdete v českém pendolinu i ve francouzských rychlovlacích TGV.

Zakladatel Borcadu Ivan Boruta přitom po revoluci začínal na několika metrech čtverečních navrhováním sekaček na trávu.

„Borcad začínal jako návrhářské studio. I dnes nejdříve vytvoříme designový návrh a teprve pak se ptáme konstruktérů, zda-li je návrh technicky proveditelný,“ přibližuje filozofii firmy Ivan Boruta. Borcad je jediným výrobcem porodních postelí v Česku a v Evropě, kam vyváží drtivou většinu produkce, nemá vážnější konkurenci.

„K výrobě jsme se dostali vlastně omylem. Před deseti lety jsem udělal první návrh porodní postele, ale německá firma, která měla provést realizaci, nestíhala termín, tak jsem sehnal lidi a vyrobili jsme celou zakázku sami, a to nám otevřelo dveře na evropské trhy,“ říká Boruta. „Na podnikání jsem se vrhnul hned po revoluci, prvním návrhem mého studia byla sekačka na trávu,“ usmívá se Boruta při vzpomínce na začátky Borcadu a dodává: „Brzy mi došlo, že jedinou cestou jak obstát je specializovat se na úzký segment evropského trhu a v něm být nejlepší.“ Boruta se navíc od počátku zaměřuje především na vývoj a finalizaci, tedy sestavení a expedici výrobků, zatímco výrobu jednotlivých součástí zajišťují subdodavatelé. Dvorním designérem Borcadu je akademický sochař Jiří Španihel, jehož návrh porodní postele AVE získal nejenom cenu Vynikající design udělovanou Českým design centrem, ale především pomohl Borcadu stát se jedničkou na evropském trhu.

Porodní postel AVE je tím nejluxusnějším, co se dnes rodičkám v Evropě nabízí. Mohou si vybrat, zda chtějí rodit klasicky, nebo alternativním způsobem. Mohou rodit v dřepu, polosedě, v závěsu, vleže, na boku, na čtyřech či v podporu. Postel je uzpůsobena tak, že lze rodit i s oporou partnera. V zádovém opěradle postele je dokonce zamontována masážní opěra zad, která masírováním zmírňuje bolesti při začátku porodu.

Porodní postele otevřely Borutovi cestu k dalšímu odvětví - lůžkům a sedadlům pro železniční dopravu. Němečtí odběratelé se o nás náhodou zmínili řediteli Spolkových drah a mne najednou ležela na stole objednávka na dodávku lůžek pro Deutsche Bahn,“ popisuje Boruta okolnosti obchodu, po kterém následovaly zakázky pro francouzské TGV a česká pendolina. Dnes je Borcad jedinou firmou v Evropě, která se pravidelně zabývá výrobou lůžek a lehátek do vlaků. Zdálo by se, že důvodů ke spokojenosti má podnikatel Boruta více než, ačkoli jak on sám říká: „Podnikání je běh na dlouhou trať a já rozhodně ještě nejsem u cíle.“

Dokument o Ivanu Borutovi je součástí Dvanácti odvážných - seriálu o originálních českých podnikatelích, které na televizní obrazovku nominuje veřejnost. Dvanáct odvážných, jejichž producentem je mobilní operátor Vodafone, vysílá každou neděli ve 13:50 hodin televize Prima. Více na www.dvanactodvaznych.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít