Pořiďte si domácí vinotéku

10. září 2007, 00:00 - admin
10. září 2007, 00:00

SKLADOVÁNÍ VÍNA Rostoucí povědomí spotřebitelů ohledně etiky konzumace vína vytváří prostor pro v Česku dosud nevídaný obor - výrobu domácích vinoték. Poptávka meziročně roste o stovky procent. Vlastní vinotéka přitom už dávno není pouze věcí exkluzivních hotelů či prestižních restaurací.

SKLADOVÁNÍ VÍNA Rostoucí povědomí spotřebitelů ohledně etiky konzumace vína vytváří prostor pro v Česku dosud nevídaný obor - výrobu domácích vinoték. Poptávka meziročně roste o stovky procent. Vlastní vinotéka přitom už dávno není pouze věcí exkluzivních hotelů či prestižních restaurací.

Po řadu let se víno skladovalo vlastně jen u pěstitelů ve sklípcích nebo u výrobců dodávajících vína do obchodních sítí. Privátní vinotéky prakticky neexistovaly. „Před rokem 2000 to byla v zásadě záležitost Václavského náměstí v Praze a několika exkluzivních hotelů,“ říká Aleš Jančar, spolumajitel společnosti Amon CS, která je jedním ze čtyř tuzemských výrobců vinoték.

Situace se ale začala radikálně měnit na přelomu tisíciletí. Podle Jančara byla důvodem jednak rostoucí konkurence na domácím trhu pěstitelů a hlavně prodejců vín, a zároveň rostoucí počet spotřebitelů, kteří se ve vínu vyznají. Vinaři začali také rozlišovat mezi stálými a bonitními zákazníky a ostatními spotřebiteli. Obchodně důležitým partnerům začali nabízet vybavení na skladování a prezentaci vín. První generaci vinoték tvořily v podstatě průhledné plechové chladicí skříně, jakési vinné ledničky, které jsou převažujícím typem vinoték dodnes. Hlavní klientelu tvoří restaurace, vinárny, méně exkluzivní hotely a penziony nebo kanceláře manažerů.

VINOTÉKA UŽ I V OBÝVACÍM POKOJI

Od loňského roku si ale začali vinotéky pořizovat milovníci vína i do svých domácností. A také trh se rozšířil. „V současné době jsou k dostání levné asijské plastové vinotéky, průmyslově vyráběné kovové boxy i speciální dřevěné vinotéky vyráběné podle přání zákazníka tak, aby je bylo možno začlenit do bytu. „Každý výrobek je pak originál,“ konstatuje Jančar. Právě poptávka po atypických privátních vinotékách podle jeho slov nejvíce roste. „Oproti loňsku se zvýšily jejich objednávky jen u naší firmy trojnásobně,“ konstatuje.

Největší tuzemskou firmou oboru je přitom společnost HKK, která má již své pobočky i v zahraničí, na druhém místě v pomyslném žebříčku je Amon. Kromě těchto společností jsou v Česku zatím ještě dva menší výrobci, a to společnost Mintaka, která také nabízí dřevěné vinotéky, a firma Čada. Vedle tuzemských výrobců jsou ale na trhu přítomny všechny významné zahraniční značky, jako Bosch, Whirlpool, Baumatic, Siemens či Elektrolux.

Cenové rozpětí soukromých vinoték je celkem velké, asijské zboží lze pořídit zhruba za 5000 korun, plechové vinotéky za 10 000 až 30 000, menší dřevěné za 20 000 až 30 000 korun a luxusní velké dřevěné skříňky na uložení vín i za 50 000 korun.

… A NESTAČILA BY LEDNIČKA?

Základním smyslem vinoték je přitom stabilní teplota skladování vín, stejně jako v ledničce jsou jednotlivé části vinoték teplotně odstupňovány. „Zákazník má tedy možnost uložit si víno v archivovací teplotě a zároveň má kdykoli připravena vína v servírovací teplotě. Například u červeného vína tak nemusí čekat, až se mu po vyjmutí z chladničky zahřeje na teplotu pokojovou,“ konstatuje Jančar.

Vinotéky mají vliv i na uchování kvality vín. „Je celkem jedno, v jaké teplotě se víno skladuje, pokud nepřekročí 14 stupňů Celsia. Ale je nesmírně důležité, aby byla ta teplota stálá,“ zdůrazňuje Jančar.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít