Poradna: Hlídejte si spotřebiče

22. června 2015, 11:53 - Pavel Doležal
22. června 2015, 11:53

Doslechl jsem se, že je potřeba ve firmě provádět jednou za čas revize spotřebičů. Je to pravda? Martin H., Beroun

Každá firma i živnostník jsou ze zákona povinni zajišťovat pravidelnou kontrolu stavu technických zařízení, která používají při výkonu své činnosti, z hlediska jejich bezpečnosti. Pravidelné revize je nutné provádět především u elektrických spotřebičů a elektroinstalací, dále u plynových a zdvihacích zařízení, tlakových nádob a v neposlední řadě hromosvodů.

Revizi je nutné provést vždy při nové instalaci zařízení či úpravě jeho funkčnosti a dále pokaždé před uplynutím zákonné lhůty. U elektrických spotřebičů činí tato lhůta obvykle dva roky (PC, TV, dataprojektor, chladnička).

Zařízení, která jsou více náchylná k opotřebení (prodlužovačka, elektrická vrtačka, rychlovarná konvice), je nutné revidovat jedenkrát ročně. Elektrické kabely a rozvody, zásuvky a osvětlení je potřeba kontrolovat každých pět let. Pokud jsou však zařízení vystavena vysokému teplu, vlhkosti či jinému extrémnímu prostředí, je nutné revize provádět častěji. Revize smí provádět výhradně oprávněný revizní technik. Jeho úkolem je technická zařízení zkontrolovat a podat revizní zprávu o jejich stavu. Za řádné odvedení této činnosti je osobně odpovědný, neodpovídá ovšem za případnou opravu poškozených zařízení.

V případě, že se o správu vaší provozovny stará poskytovatel facility services, bude pravděpodobně zajišťování revizí součástí těchto služeb a odpovědnost za jejich řádné a včasné provedení bude na něm. Pokud by revize nebyly prováděny v souladu se zákonem, hrozí ze strany orgánů státního dozoru pokuta až do výše dvou milionů korun. Navíc pokud by v důsledku nesprávného fungování nezrevidovaného zařízení vznikla škoda, mohla by vám následně pojišťovna krátit pojistné plnění.

Pokud by si tedy například zaměstnanec popálil ruku kvůli poškozené rychlovarné konvici nebo kvůli její závadě vyhořela kancelářská budova, tyto náklady ponesete vy. V případě office center je ještě nutné podotknout, že za revize technických zařízení ve společných prostorách zpravidla odpovídá jejich správce. U zařízení, která jsou ve vlastnictví nájemce, musí pravidelnou revizi zajistit on sám.

Autor je projektový manažer Cofely Facility Services

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít