Poradna

07. října 2002, 00:00 - JUDr. Dana Chomátová advokátka
07. října 2002, 00:00

Mohu ve svém bytě, který mám v pronájmu od obvodního úřadu, ubytovávat cizince bez toho, aby mi hrozilo nebezpečí výpovědi ze strany pronajímatele? Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu, nebo bez časového určení, jen s písemným souhlasem pronajímatele - tedy vlastníka bytu.

Mohu ve svém bytě, který mám v pronájmu od obvodního úřadu, ubytovávat cizince bez toho, aby mi hrozilo nebezpečí výpovědi ze strany pronajímatele?

Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu, nebo bez časového určení, jen s písemným souhlasem pronajímatele - tedy vlastníka bytu. Porušení této povinnosti se považuje za porušení povinnosti dle ust. § 711 odst. 1 písm. d) občanského zákoníku v platném znění - tedy za hrubé porušení povinností nájemce vyplývajících z nájmu bytu, které je zároveň zákonným důvodem k výpovědi nájmu bytu ze strany pronajímatele. Jiná situace však nastává v případě, kdy nájemce uvádí, že nejde o podnájem, ale o návštěvu přátel nebo o přibrání jiných osob ke společnému bydlení ve společné domácnosti. Zde je nezbytné si uvědomit, že podnájem je úplatný vztah a není možné považovat za podnájem jakékoli soužití nebo dočasné bydlení nájemce s jinými osobami v bytě. V takových případech bude na pronajímateli, aby doložil, že osoba bydlící v bytě nájemce mu za užívání bytu platí, nebo že z jiných prokazatelných důvodů je možné spolehlivě odvodit, že byt nebo jeho část je podnajímána, případně, že byla bez jeho souhlasu uzavřena podnájemní smlouva. Nestačí pouze konstatovat, že v bytě nájemce jsou cizí lidé, popř. cizinci, kteří mají klíče od bytu. V zásadě je třeba respektovat právo nájemce poskytnout nocleh i možnost delšího bydlení ve svém bytě jiným osobám, a to i cizím státním příslušníkům a rovněž je nepochybně právem nájemce přibrat si do bytu jinou osobu ke společnému soužití ve společné domácnosti. V e vašem případě je tedy směrodatné, zda se jedná o podnájem - tedy o úplatný vztah, který jako takový podléhá předchozímu souhlasu ze strany pronajímatele, či zda jde o krátkodobé ubytování či návštěvu přátel, příp. o přibrání jiných osob ke společnému bydlení ve společné domácnosti, kdy se souhlas pronajímatele ze zákona nepožaduje.

Vaše dotazy určené advokátce Daně Chomátové včetně dotazů osobní povahy, na které bude odpovídat zkušená psycholožka, posílejte na níže uvedenou adresu nebo e-mail: Týdeník Profit Rubrika „Styl“ - poradna Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10 e-mail: styl@profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít