Pořád věříme v plán A

05. června 2012, 10:50 - Adam Junek
05. června 2012, 10:50

Z průzkumů víme, že další hokej je pro naše stálé návštěvníky až na pátém místě, čím by existující program obohatili, říká šéf Bestsportu

Po ozdravení podniku jsme ekonomicky soběstační, tvrdí šéf společnosti Bestsport, která provozuje vysočanskou O2 arenu. Život ale firmě komplikuje dosud neschválený reorganizační plán, a tím pádem déle než rok trvající život v insolvenci.

Řídíte firmu, která je již přes rok v úpadku. Jaká to pro vás představuje omezení a naopak, má to pro vás i nějakou výhodu? Po více než dvanácti měsících, kdy jsme společnost zbavili většiny nevýhodných smluv, vyhádali si u dodavatelů lepší podmínky, zajistili programovou náplň, uhradili všechny takzvané zapodstatové závazky, se výhody úpadku hledají skutečně obtížně. Nevýhod je mnoho, od čistě finančních nákladů po stále existující nejistotu pro naše obchodní partnery, ale také například omezené možnosti investování do dalšího rozvoje.

Soud odmítl schválit návrh na reorganizaci, nyní ho má posoudit vyšší instance. Můžete popsat, co v návrhu je? Návrh je postaven tak, že jsme nejprve založili dvě dceřiné akciové společnosti – Bestsport Arena a Bestsport Services. Pokud bude plán schválen, tak nejprve Bestsport, a. s., vloží svůj podnik do základního kapitálu Bestsport Arena a věřitelé získají akcie firmy jako uspokojení svých pohledávek. V první řadě to budou zajištění věřitelé, tedy správci dluhopisů The Bank of New York Mellon. Realizací zastavené areny nám vznikne pohledávka za původní Sazkou. Pohledávku jsme jako podmíněnou přihlásili a z průběhu insolvenčního řízení společnosti Sazka lze usuzovat, že na ni bude vyplaceno uspokojení ve výši v řádu několika set milionů korun. Bestsport vloží tuto pohledávku za společností Sazka do druhé dceřiné společnosti Bestsport Services a oproti jejímu vkladu upíše akcie, kterými budou rovněž uspokojeni věřitelé. Konečným výsledkem reorganizace je, že společnost Bestsport Arena bude provozovat O2 arenu bez starých závazků Bestsport, a. s., a jejími akcionáři budou současní věřitelé.

Jaký je plán B, pokud to nevyjde? Pořád věříme, že plán A vyjde, že odvolací soud rozhodne kladně ve prospěch předloženého plánu reorganizace. Zkrátka čekáme, že zvítězí selský rozum. A pokud ne, podle zákona existuje vlastně jen jedna varianta plánu B, a tou je konkurz.

V jaké ekonomické situaci se nyní Bestsport, respektive O2 arena, nachází? Po provedeném ozdravení podniku jsme ekonomicky soběstační, programový kalendář se uspokojivě plní, naši klienti s námi nadále spolupracují, protože pochopili, že problém je spíše právní. Naproti tomu ale fakt, že dosud nebyl schválen plán reorganizace, způsobuje velké škody. Jako dlužníkovi nám nabíhají úroky z prodlení ve prospěch zajištěných věřitelů. A tyto úroky nabíhají do okamžiku schválení reorganizačního plánu.

Aktuálně se hodně diskutovalo o spolupráci s KHL a klubem HC Lev. Jednání ovšem ztroskotala na ceně. Proč? Cena byla skutečně konečnou stanicí. Během jednání se podařilo rozplést řadu sporných věcí, protože hostit KHL není jen tak. Situaci hodně komplikoval fakt, že sám HC Lev nebyl o problematice schopen sdělit konkrétní fakta. Na jedné straně reglement KHL se sankcemi, na druhé ujišťování Lva, že pro něj nebude platit anebo s výjimkami. Podle nás jsme požadovali adekvátní částku. HC Lev si myslí něco jiného, to se samozřejmě stává, a proto nedošlo k dohodě. Ovšem pokud se k vyjednávání vracím zpětně, čím dál tím víc mám za ověřené, že Lev nikdy v O2 areně hrát nechtěl, že to celé byla jen hra pro okolí. ČKD a Lev si chtěli koupit Spartu a dostat se k dotovanému pronájmu od vlastníka haly, což je město. Celou dobu se mluví o tom, že Lev bude hrát v nájmu od Sparty v Holešovicích, nikdo se zatím nezeptal, jak je to právně možné, když Sparta není vlastníkem nemovitosti.

Mohl byste popsat strategii při „obsazování“ O2 areny, tedy které akce jsou pro vás to pravé? To přímo souvisí právě s KHL. Úvahy o této soutěži pro nás znamenaly, zda zbývající volné termíny obsadíme dalším hokejem nebo jinými sportovními a hudebními akcemi, tedy jaký pro naše klienty a návštěvníky nakonec připravíme programový mix. Z vlastních průzkumů víme, že další hokej je pro naše stálé návštěvníky v žebříčku toho, čím by stávající program obohatili, až na pátém místě. Vedou koncerty a family show. Ve chvíli, kdy máme smlouvu s HC Slavia ještě na více než deset let, raději program obohatíme o rodinnou show typu Putování s dinosaury nebo Cirque du Soleil nebo o koncert Stinga a Jennifer Lopez než o další hokejová utkání, což by znamenalo, že o kulturní akce následně přijdeme. Vždyť čtvrtfinálové utkání v Davis Cupu, které bylo vyprodané, jsme mohli uspořádat jenom proto, že se HC Slavia za celou historii existence O2 areny, tedy od roku 2004, poprvé nedostala do play-off.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít