Populistické sliby jsou nebezpečné

04. září 2006, 00:00 - Svaz průmyslu a dopravy České republiky <br />
04. září 2006, 00:00

H L A S Y Č T E N Á Ř Ů Svaz průmyslu a dopravy považuje Paroubkovou vládou projednaný návrh státního rozpočtu na rok 2007 za nekoncepční. Zásadně přitom odmítá návrh se schodkem 88 miliard korun. Jako zástupce zaměstnavatelů a podnikatelů dlouhodobě upozorňujeme na hrozivý růst mandatorních výdajů, který svazuje vládě ruce a neumožňuje jí investovat do prorůstových faktorů.

H L A S Y Č T E N Á Ř Ů

Svaz průmyslu a dopravy považuje Paroubkovou vládou projednaný návrh státního rozpočtu na rok 2007 za nekoncepční. Zásadně přitom odmítá návrh se schodkem 88 miliard korun.

Jako zástupce zaměstnavatelů a podnikatelů dlouhodobě upozorňujeme na hrozivý růst mandatorních výdajů, který svazuje vládě ruce a neumožňuje jí investovat do prorůstových faktorů. Odstupující kabinet již v dubnu věděl, že hrozí zvýšení deficitu státních financí a přesto prosadil ve sněmovně zákony, které tuto situaci ještě zhoršily. Podle připraveného rozpočtu by se tak přes předpokládaný růst příjmů o 51 miliard Kč měly - vůbec poprvé za posledních 16 let - snížit ostatní výdaje, což jsou mimo jiné prostředky na vědu a výzkum, kulturu nebo školství.

Svaz průmyslu a dopravy vychází z toho, že návrh rozpočtu připravila odstupující vláda, a je zřejmé, že to již nebude tento kabinet, který bude rozpočet sněmovně nakonec předkládat. Podstatně větší význam by měl státní rozpočet, který by předložila nově ustavená vláda. Tedy ta, která za jeho plnění ponese odpovědnost.

Podnikatelé a zaměstnavatelé potřebují, aby se co nejdříve vyřešily kompetence, čili aby se ustavila nová vláda. Tento krok je důležitý i proto, že Česká republika musí dostát svým mezinárodním závazkům a plnit termíny schválené například v rámci Evropské unie. Ukazuje to i výčet úkolů pro třetí čtvrtletí, který odstupující vláda schválila zároveň s návrhem rozpočtu.

Z připraveného rozpočtu odstupující vlády vyplývá, jak nebezpečné jsou nezodpovědné sliby a populistické předvolební kroky. Povinné sociální výdaje státního rozpočtu se mají v roce 2007 oproti letošku zvýšit o 69 miliard korun (!), což by bylo zhruba o 17 procent více než ve státním rozpočtu pro rok 2006. V posledních měsících před volbami schválila Poslanecká sněmovna např. zvýšení rodičovského příspěvku, růst porodného, doplatek na bydlení, příspěvek na školní pomůcky (pastelkovné) a tak dále.

Svaz průmyslu rovněž zásadně odmítá způsob, jakým chce odstupující kabinet snížit rostoucí deficit státních financí. Zvažované změny teprve nedávno přijatých zákonů vedou ke zvýšení nestability právního prostředí a zároveň svědčí o nepromyšlenosti a nepřipravenosti těchto zákonů.

Odstupující vláda zároveň navrhuje změny odvodů na nemocenské pojištění, přestože poslední úpravu zákona o nemocenském pojištění prosadila proti vůli zaměstnavatelů, odborníků i Senátu teprve nedávno.

Svaz průmyslu a dopravy původně změnu způsobu odvodů odmítal, ale nakonec souhlasil výměnou za to, že se pro podnikatelské subjekty výrazně sníží odvod pojistného ze 3,3 na 1,4 procenta vyměřovacího základu.

Nová zákonná úprava platí od 1. ledna 2007 a zaměstnavatelé se na ni nyní za cenu nemalých administrativních nákladů připravují. Další neuvážená a neprojednaná změna je pro ně naprosto nepřijatelná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít