Popularitu trhu stlačuje malá nabídka

21. srpna 2006, 00:00 - PETR BÝM
21. srpna 2006, 00:00

INVESTICE Česko je stále oblíbenější lokalitou pro realitní institucionální investory. Vyplývá to z průzkumu společnosti DTZ. Stinnou stránkou atraktivity je nepříliš rozsáhlá nabídka nemovitostí. Excelentní výkony české ekonomiky spolu - jakkoli to právě dnes zní trochu paradoxně -s politickou stabilitou posouvají Česko stále více do hledáčku velkých investorů.

INVESTICE Česko je stále oblíbenější lokalitou pro realitní institucionální investory. Vyplývá to z průzkumu společnosti DTZ. Stinnou stránkou atraktivity je nepříliš rozsáhlá nabídka nemovitostí.

Excelentní výkony české ekonomiky spolu - jakkoli to právě dnes zní trochu paradoxně -s politickou stabilitou posouvají Česko stále více do hledáčku velkých investorů. Jak ukázal nedávný průzkum společnosti DTZ mezi velkými evropskými realitními investory, přitažlivý je pro ně i český trh nemovitostí. Snad jedinou jeho slabinou je malá nabídka.

Česká republika sice prožívá stavební boom (v prvním letošním pololetí stavební výroba vykázala meziroční růst 6,5 procenta), ale příliv investičních miliard ze západu daleko převyšuje nabídku, kterou je trh schopen generovat. Podle některých odborníků je zájem o koupi tak silný, že v některých případech se ceny vymykají ekonomické logice. „Nezřídka se nakupuje za takové ceny, které budoucí výnosy stlačují pod úroveň obvyklou třeba v Německu,“ konstatuje Radek Polák z realitní skupiny Sekyra Group, která se mimo jiné zabývá investicemi a správou realitních objektů.

Podle něj i dalších odborníků je tato situace výsledkem politiky velkých realitních fondů - jejich strategií je obvykle maximální teritoriální diverzifikace portfolia. Část investovaných prostředků tedy musí investovat také ve středoevropském prostoru bez ohledu na ceny.

ZÁPAD JE ZÁPAD, ALE… Jakkoli na realitní trhy východní Evropy směřují každým rokem větší investiční prostředky, základem aktivit institucionálních investorů je stále ještě západ „starého kontinentu“. Jasně to ukazují statistiky: v celé Evropě se loni uskutečnily realitní transakce za přibližně 140 miliard eur, z toho na její východní, respektive střední část, připadlo kolem pěti miliard eur. Je ovšem evidentní, že tato suma poroste. Emerging markets (rozvíjející se trhy) jsou pro investice všeho druhu sice poněkud rizikovější, ale také výnosnější.

Vývoj v posledních letech ovšem realitní trhy České republiky, Polska i Maďarska posunul do kategorie vyspělých. V ekonomické praxi to má už zmíněný dopad na výnosy, jejichž úroveň je srovnatelná se západoevropskými zeměmi - třeba ve sféře administrativních nemovitostí se dnes výnosy pohybují kolem šesti procent od Londýna až po Budapešť. Agresivnější investoři, kteří stojí o větší zhodnocení vložených prostředků, proto postupují dále na východ.

Podle zmíněného průzkumu DTZ přichází po střední Evropě na řadu trio Rumunsko, Bulharsko a Ukrajina, dalším (a nejrizikovějším) pásmem pro realitní investice jsou Rusko a státy vzniklé rozpadem někdejší Jugoslávie. Na rychlosti investorské expanze do východní Evropy bude mít nepochybně velký vliv to, jakým způsobem se budou vyvíjet vztahy států tohoto regionu s Unií. Pokud budou unijní aspirace Bulharska a Rumunska úspěšné, atraktivitu jejich realitního trhu to výrazně posílí. Nižší potenciální rizika pro investory se ovšem na druhé straně odrazí na nižších výnosech.

BYTY NELÁKAJÍ Přehled největších realitních transakcí dává jednoznačnou odpověď na otázku, jaké objekty velcí investoři preferují. V jeho čele figuruje prodej pařížského komplexu administrativních budov konsorciu firem Morgan Stanley French REIT a Mines de la Luccete za 1,1 miliardy eur. Na druhém místě je prodej kancelářských budov v Hamburku společnosti IXIS, která tamní radnici zaplatila 0,8 miliardy eur. V žebříčku figurují také logistické areály a maloobchodní centra, naprosto ovšem absentují rezidenční objekty.

Odborníci nízkou popularitu investic do bytových domů či sídlišť přisuzují hlavně menší míře odhadnutelnosti výnosů. V tomto případě jsou -na straně nájemců - ve hře také psychologické faktory, které lze prognózovat jen s obtížemi. Co se našeho bytového trhu týká, stále ještě pokračující regulace úrovně nájmů v značné části bytového fondu a následně pokřivené cenové relace na celém trhu výraznější zájem investorů víceméně vylučují.

NEJŽÁDANĚJŠÍ NEMOVITOSTI

1. Kancelářské prostory v metropolích

2. Kancelářské prostory v regionech

3. Nákupní centra

4. Nakupní parky/sklady

5. Logistické parky

6. Průmyslové prostory

7. Zábava a volný čas

8. Rezidence

Pramen: DTZ

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ INVESTIČNÍ ZEMĚ

1. Velká Británie

2. Francie

3. Německo

4. Nizozemsko

5. Itálie

6. Dánsko

7. Švédsko

8. Polsko

9. Irsko

10. Finsko

11. Česko

Pramen: DTZ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít