Popularita leasingu v Česku stále roste

22. září 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
22. září 2003, 00:00

NEJVĚTŠÍ NÁRŮST SI V PRVNÍM POLOLETÍ PŘIPSAL LEASING NEMOVITOSTÍ. V MEZIROČNÍM SROVNÁNÍ SE TÉMĚŘ ZTROJNÁSOBIL. PRODEJE NA SPLÁTKY SE ZDVOJNÁSOBILY. ZVYŠUJE SE ZÁJEM O LEASING STROJŮ.

V kurzu jsou letos ojetá osobní a malá užitková auta

Česká republika je v oblasti leasingových služeb mezi zeměmi střední a východní Evropy rekordmanem. Celkový objem leasingu v minulém roce překročil objem tři miliardy eur, zatímco ve srovnatelném Maďarsku objem leasingových obchodů nedosáhl ani dvou miliard eur a i ve čtyřnásobně větším Polsku objem leasingu jen lehce překročil hranici dvou miliard eur. Hlavním motorem leasingu v uplynulých letech byli firemní zákazníci nakupující prostřednictvím leasingu hromadně automobily, přičemž přibližně polovina všech leasingových obchodů byla realizována v kategorii osobních vozů. Leasingem přitom podle statistik byly financovány plné tři čtvrtiny prodaných nových aut.

A jak se vyvíjí situace letos? „Neustále se zlepšují podmínky, jaké leasingové firmy nabízejí,“ vyjádřil se tajemník Asociace leasingových společností Jiří Pulz. Členové asociace předali v 1. pololetí do užívání movité věci v pořizovací hodnotě (bez DPH) cca 49,1 mld. Kč (vloni 48,4 mld. korun). Za reálného předpokladu, že členové asociace ovládají 90-95 % leasingového trhu movitých věcí, lze konstatovat, že celkem byly v České republice v prvním pololetí letošního roku předány do leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky za cca 51,7 mld. Kč (bez DPH). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl objem leasingu movitých věcí o cca 1,5 % (při prakticky nulové inflaci). Objem nových leasingů movitých věcí představuje cca 50,6 % celoročního loňského objemu. Ve srovnání se situací na konci r. 2002 poklesl podíl leasingu osobních a lehkých užitkových aut z 49,6 % na 49,2 %, těžších dopravních prostředků z 28,8 % na 28,6 % počítačů a vybavení kanceláří z 1,3 % na 1 %. Podíl leasingu strojů naproti tomu vzrostl ze 17,3 % na 18,8 %. Podle dostupných informací jdou nejvíce na odbyt stroje stavební a tiskařské a také manipulační technika. Podíl leasingu ojetých vozů na celkovém leasingu osobních a užitkových osobních aut také stoupl, a sice na 27,7 % (v prvním pololetí 2002 činil 20,9 %) Do leasingového užívání byly letos předány (podle údajů oznámených asociaci - bez údajů Immorent ČR, s. r. o., DIL Immobilien-Leasing a ING Lease (C.R.)) nemovitosti za cca 928 milionů korun, což představuje ve srovnání se situací v prvním pololetí loňského roku téměř trojnásobek. Členské společnosti asociace poskytly spotřebitelské úvěry v rozsahu 7,371 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 9,7 %. Prodeje na splátky dosáhly objemu 1,611 mld. Kč, což je dvakrát více než loni.

Spotřebitelské úvěry*

1. GE Capital Multiservis 2410

2. Home Credit Finance 2019

3. Cetelem ČR 1971

4. GMAC 370

5. CCB-Leasing 200

6. GE Capital Leasing 193

7.-8. ŠkoFIN 104

7.-8. Toyota Financial Services 104

Prodeje na splátky*

1. ČSOB Leasing 663

2. CAC Leasing 645

3. VB Leasing CZ 111

4. Český Triangl 86

5. ČP Leasing 67

6. S Morava Leasing 23

* realizované členy Asociace leasingových společností v 1. pololetí 2003 (v mil. Kč)

Pramen: ALS

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít