Popularita leasingu v Česku stále roste

22. září 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
22. září 2003, 00:00

NEJVĚTŠÍ NÁRŮST SI V PRVNÍM POLOLETÍ PŘIPSAL LEASING NEMOVITOSTÍ. V MEZIROČNÍM SROVNÁNÍ SE TÉMĚŘ ZTROJNÁSOBIL. PRODEJE NA SPLÁTKY SE ZDVOJNÁSOBILY. ZVYŠUJE SE ZÁJEM O LEASING STROJŮ.

V kurzu jsou letos ojetá osobní a malá užitková auta

Česká republika je v oblasti leasingových služeb mezi zeměmi střední a východní Evropy rekordmanem. Celkový objem leasingu v minulém roce překročil objem tři miliardy eur, zatímco ve srovnatelném Maďarsku objem leasingových obchodů nedosáhl ani dvou miliard eur a i ve čtyřnásobně větším Polsku objem leasingu jen lehce překročil hranici dvou miliard eur. Hlavním motorem leasingu v uplynulých letech byli firemní zákazníci nakupující prostřednictvím leasingu hromadně automobily, přičemž přibližně polovina všech leasingových obchodů byla realizována v kategorii osobních vozů. Leasingem přitom podle statistik byly financovány plné tři čtvrtiny prodaných nových aut.

A jak se vyvíjí situace letos? „Neustále se zlepšují podmínky, jaké leasingové firmy nabízejí,“ vyjádřil se tajemník Asociace leasingových společností Jiří Pulz. Členové asociace předali v 1. pololetí do užívání movité věci v pořizovací hodnotě (bez DPH) cca 49,1 mld. Kč (vloni 48,4 mld. korun). Za reálného předpokladu, že členové asociace ovládají 90-95 % leasingového trhu movitých věcí, lze konstatovat, že celkem byly v České republice v prvním pololetí letošního roku předány do leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky za cca 51,7 mld. Kč (bez DPH). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl objem leasingu movitých věcí o cca 1,5 % (při prakticky nulové inflaci). Objem nových leasingů movitých věcí představuje cca 50,6 % celoročního loňského objemu. Ve srovnání se situací na konci r. 2002 poklesl podíl leasingu osobních a lehkých užitkových aut z 49,6 % na 49,2 %, těžších dopravních prostředků z 28,8 % na 28,6 % počítačů a vybavení kanceláří z 1,3 % na 1 %. Podíl leasingu strojů naproti tomu vzrostl ze 17,3 % na 18,8 %. Podle dostupných informací jdou nejvíce na odbyt stroje stavební a tiskařské a také manipulační technika. Podíl leasingu ojetých vozů na celkovém leasingu osobních a užitkových osobních aut také stoupl, a sice na 27,7 % (v prvním pololetí 2002 činil 20,9 %) Do leasingového užívání byly letos předány (podle údajů oznámených asociaci - bez údajů Immorent ČR, s. r. o., DIL Immobilien-Leasing a ING Lease (C.R.)) nemovitosti za cca 928 milionů korun, což představuje ve srovnání se situací v prvním pololetí loňského roku téměř trojnásobek. Členské společnosti asociace poskytly spotřebitelské úvěry v rozsahu 7,371 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 9,7 %. Prodeje na splátky dosáhly objemu 1,611 mld. Kč, což je dvakrát více než loni.

Spotřebitelské úvěry*

1. GE Capital Multiservis 2410

2. Home Credit Finance 2019

3. Cetelem ČR 1971

4. GMAC 370

5. CCB-Leasing 200

6. GE Capital Leasing 193

7.-8. ŠkoFIN 104

7.-8. Toyota Financial Services 104

Prodeje na splátky*

1. ČSOB Leasing 663

2. CAC Leasing 645

3. VB Leasing CZ 111

4. Český Triangl 86

5. ČP Leasing 67

6. S Morava Leasing 23

* realizované členy Asociace leasingových společností v 1. pololetí 2003 (v mil. Kč)

Pramen: ALS

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít