Poptávku akcelerují penzijní problémy

13. listopadu 2006, 00:00 - admin
13. listopadu 2006, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍCelkové předepsané pojistné loni ve světě vykázalo růst 2,5 procenta, oblast životního pojištění rostla tempem 3,9 procent. Pojištění neživotní z hlediska hodnoty v podstatě stagnovalo.Velký podíl na stoupajících částkách, které lidé na celém světě věnují na nejrůznější životní pojistky, mají takzvané rozvíjející se ekonomiky, včetně regionu střední a východní Evropy.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Celkové předepsané pojistné loni ve světě vykázalo růst 2,5 procenta, oblast životního pojištění rostla tempem 3,9 procent. Pojištění neživotní z hlediska hodnoty v podstatě stagnovalo.

Velký podíl na stoupajících částkách, které lidé na celém světě věnují na nejrůznější životní pojistky, mají takzvané rozvíjející se ekonomiky, včetně regionu střední a východní Evropy. Propojištěnost ve vyspělých průmyslových zemích je dnes už velmi vysoká (životní pojištění je objemem větší než neživotní), ale přesto v některých z nich poptávka rostla poměrně vysokým tempem.

Celkově panuje shoda v tom, že v pozadí růstu či poklesu (loni ho vykázalo například Švýcarsku) zájmu o produkty životního pojištění, zejména investičního charakteru, stojí penzijní systémy, které se právě v současnosti leckde reformují -obvykle směřují k posílení soukromých „důchodových“ aktivit, což posiluje poptávku právě po životních pojistkách.

NASYCENÝ ZÁPAD?

Na průmyslově vyspělé státy připadá 88 procent světového pojistného trhu. Zdá se, že v některých je poptávka už nasycena, ale v řadě těchto zemí předepsané pojistné životního pojištění v roce 2005 rostlo rychleji než jejich HDP.

Nepatří k nim Spojené státy. Tady loni dokonce (po započítání inflačního znehodnocení měny) dokonce kleslo, což byl důsledek prudkého zvýšení atraktivity krátkodobých investičních instrumentů (akcie, obligace). Naproti tomu v západní Evropě trh roste. V roce 2005 tempo tohoto růstu dosáhlo průměrných 7,5 procenta, když ovšem mezi jednotlivými zeměmi panovaly velké rozdíly. Někde se zájem o životní pojištění utlumil (již zmíněné Švýcarsko, ale také třeba Irsko), jinde se mírné zvýšil (Německo) a v mnoha zemích vykázal razantní růst. Platí to hlavně pro Belgii, Portugalsko či Francii. V těchto zemích stojí v pozadí především krátkodobý propad akciových burz, silný prodej investičních životních pojistek a velká poptávka po pojistných produktech, zabezpečujících materiální potřeby lidí po dovršení důchodového věku. Za zmínku stojí skutečnost, že západní Evropa jako celek ve sledovaném roce vykázala pokles předepsaného pojistného neživotního pojištění, což bylo důsledkem poklesu cen některých takových produktů.

S VELKÝM OTAZNÍKEM V loňském roce se předepsané pojistné v Česku u životního pojištění reálně snížilo, když nominálně vykázalo růst 1,6 procenta. Co se letošního roku týká, Česká asociace pojišťoven má zatím k dispozici pouze údaje za první čtvrtletí. „I když jde pouze o krátké období, v životním pojištění, obzvláště v porovnání s minulým rokem, jde o velmi slibný začátek roku,“ komentuje předseda asociace Ladislav Bartoníček. Částky, které lidé v Česku za životní pojistky utratili, se totiž v této době zvýšily nominálně o pět procent a dosáhly 11 miliard (na neživotní pojištění jsme v téže době věnovali 21,3 miliardy korun). Domácí pojišťovny mohou být s tímto obnovením zájmu spokojeny. Skutečností ovšem je, že v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi se v tuzemsku životnímu pojištění příliš neholduje. Tak například v Polsku se loni předepsané pojistné zvýšilo o 23 a v Maďarsku dokonce o takřka 25 procent. ROZHODUJÍ REFORMY Odborníci tyto rozdíly dávají do souvislosti hlavně s peripetiemi důchodových reforem, které mají v různých částech střední a východní Evropy odlišný obsah. V Česku má zatím reforma velmi nejasné obrysy, v jiných státech ovšem obavy z nedostatečných penzí už fungují. Platí to ostatně i pro jiné země. Například pro Portugalsko, které sice geograficky patří do západní Evropy, ekonomicky má ale blíže k jejímu východu -tady se loni předepsané pojistné životního pojištění zvýšilo o 43 procent. Pro domácí pojišťovací trh je další vývoj životního pojištění otevřenou otázkou, byť výsledky prvního čtvrtletí dovolovaly mírný optimismus. Kam trh půjde v následujícím období, do značné míry záleží na politických rozhodnutích. „Stále více lidí si uvědomuje, že bude záležet především na nich, jak prožijí penzi. Tady je velký potenciál poptávky po životním pojištění, bude také záležet na tom, jak bude důchodová reforma koncipována,“ říká Marek Vích z pojišťovny Kooperativa. A připomíná ještě další možnost -zdravotní pojištění: „Solidární systém je dlouhodobě deficitní, je proto nutné uvažovat o vícezdrojovém financování celého zdravotnictví. Do úvahy připadá i komerční zdravotní připojištění, které by deficit mohlo přinejmenším omezit.“ RŮST ŽIVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ**

(meziroční změna 2005/2006) země nominální růst růst očištěný o inflaci

Belgie 25,5 % 11,1 %

Česko 1,6 % - 0,4 %

Čína 13,8 % 11,8 %

Maďarsko 24,6 % 8,6 %

Německo 6,6 % 4,5 %

Polsko 22,8 % 20,3 %

Rakousko 15,3 % 12,6 %

Švýcarsko - 6,3 % - 7,4 %

Ukrajina 71,9 % 51,4 %

USA 2,4 % - 0,4 %

Pramen: www.top-pojisteni.cz//

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít