Poptávka po bytech je vysoká, ceny přesto klesají

31. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
31. října 2005, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Zájem o koupi nového bytu v Praze a jejím okolí i v některých dalších českých městech nepolevuje. Vedle stále žádaných malých bytů se začíná zvyšovat poptávka i po větších a dražších bytech či po rodinných domcích. Přesto ceny mírně klesají.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Zájem o koupi nového bytu v Praze a jejím okolí i v některých dalších českých městech nepolevuje. Vedle stále žádaných malých bytů se začíná zvyšovat poptávka i po větších a dražších bytech či po rodinných domcích. Přesto ceny mírně klesají.

Realitní trh po dlouhé době zaznamenává pokles cen, a to i u nových projektů. Zejména v Praze se totiž staví řada domů, v nichž rostou nové byty nikoliv po desítkách, ale rovnou po stovkách. Logickým důsledkem je mírné snížení ceny, a to až v řádu několika tisíc korun za metr čtvereční. Například společnosti Central Group či Ekospol snížily letošní ceny o zhruba tři tisíce na metr čtvereční.

Stále více při prodeji bytu hraje roli dobrá lokalita. „Obecně roste poptávka po kvalitnějších a dražších bytech. Zájem o levnější byty zůstává, ovšem velmi záleží na lokalitě,“ potvrzuje mluvčí společnosti Finep Pavla Temrová. Podle mluvčího firmy Skanska Ondřeje Šucha dokonce dochází k případům, že byty v nižším standardu, ale ve velmi dobré lokalitě cenově dohánějí byty ve standardu vyšším, ale lokalitě méně žádané. Hlavní roli přitom hraje dostatek zeleně, dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost.

ZATÍM SE PRODÁ VŠECHNO

Pokud jde o ceny bytů, jsou nejlépe prodejné byty do dvou milionů korun. To alespoň tvrdí generální ředitel Central Group Dušan Kunovský. Údaje společnosti Metrostav zase dokazují, že největší zájem je o byty do 60 metrů čtverečních s maximální cenou do tří milionů korun.

Každopádně je zatím pravidlem, že zejména v Praze se prodá všechno, co se postaví. „Tak deset až dvacet procent bytů je prodáno hned v předprodeji. O vyprodaném projektu mluvíme při prodeji 95 procent bytů, na tato procenta se dostáváme většinou až po kolaudaci tak, jak je dnes na trhu běžné,“ informoval Šuch. Díky rostoucí nabídce se ale tempo prodejů bytů mírně zpomaluje. Firmy na to reagují nabídkou různých slev či speciálních nabídek, které mají zvýšit atraktivitu prodávaných bytů.

VE ZNAMENÍ DPH

Bytovou výstavbu do jisté míry stále ovlivňuje hrozba vyšší DPH, která by měla platit od roku 2008. Česká vláda se sice snaží v Bruselu vyjednat výjimku na stavební práce související s bydlením, ale výsledek se zatím nedá předpovídat. Odborníci proto očekávají maximální zájem o nové bydlení ještě minimálně v dalších dvou letech.

Pokud by se nakonec DPH zvýšila z dnešních pěti na 19 procent, rozhodně to prý neznamená, že o stejnou částku se zvýší ceny nových bytů. „Pro tak velký růst cen není prostor, lze počítat spíše s mírným cenovým nárůstem,“ dodal Šuch. Pokud jde o trendy, bude zřejmě platit to, co dnes - poroste zájem o kvalitní byty v dobrých lokalitách, naopak byty v horších lokalitách budou hůře prodejné. Rozhodně prý již brzy nebude platit to, že se prodá všechno, co se postaví.

TRŽNÍ NÁJMY STAGNUJÍ

Zatímco ceny nových bytů mírně klesají, o tržních nájmech to platí jen částečně. Zatímco nájemné v kvalitních bytech prakticky stagnuje, mírný pokles lze zaznamenat jen u panelových bytů. Výraznější impulz k poklesu cen by měla přinést až deregulace nájemného, která by mohla snížit ceny na trhu až o 30 procent.

Nabídka bytů k pronájmu na trhu přitom roste. „Hodně lidí investuje do koupi bytu, který pak pronajímají,“ řekl generální ředitel českomoravské realitní Petr Vosmík. Návratnost investic z pronájmu se sice snižuje, je však stále vyšší než z vkladů u bank. „Před třemi lety dosahovala návratnost investice z pronájmu osm až deset procent za rok, teď je to zhruba pět procent,“ uvedl Vosmík. V bankách jsou výnosy z ročních vkladů nižší než procento. V Praze se nyní dá cihlový byt o velikosti 1+1 o velikosti 45 metrů čtverečních pronajmout za něco kolem osmi až devíti tisíc korun měsíčně, pronájem panelového bytu 3+1 o velikosti 75 metrů čtverečních přijde na 10 až 11 tisíc korun.

ROSTE POPTÁVKA PO VĚTŠÍCH BYTECH

Největší zájem je v hlavním městě o pronájem panelového bytu. Stejně jako u nových bytů stoupá také poptávka po větších bytech zejména v cihlové zástavbě. Vedle výše nájmu patří k nejdůležitějším faktorům při hledání nájmu v hlavním městě dostupnost na metro. K žádaným pražským lokalitám tak patří Pankrác, Vršovice či Vinohrady. Nejslabší poptávka je v oblasti Háje, Chodova nebo Řep.

V posledních zhruba dvou letech také realitní kanceláře zaznamenaly pokles zájmu o pronájmy luxusních bytů. Před pěti nebo deseti lety prý byla poptávka vyšší, protože firmy tehdy více hledaly bydlení pro své zahraniční zaměstnance.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít