Poplatky se vracejí

28. dubna 2008, 00:00 - P. Kučera, R. Bartošková
28. dubna 2008, 00:00

TELEVIZE V HOTELOVÝCH POKOJÍCH - Hoteliéři budou muset opět platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače v hotelových pokojích.

Obavy hoteliérů se naplnily – stejně jako před rokem 2005 budou muset platit autorské poplatky za všechny televizory a rádia, které mají umístěny v pokojích. Bez ohledu na to, zda host tyto přístroje vůbec zapne a zda je pokoj vůbec obsazen.

Poslanci minulý týden schválili novelu autorského zákona, jejíž přijetí bylo nutné kvůli členství v Evropské unii. Přestože v řadě zemí dosud platily podobné výjimky jako v Česku (například v Polsku, Německu, Velké Británii nebo Irsku), důvodem pro změnu se stalo rozhodnutí Evropského soudního dvora z konce roku 2006. Hotelový řetězec Rafael Hoteles tehdy prohrál „poplatkový spor“ se španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE.

UŽ ZA PÁR DNÍ

Povinnost platit poplatky vznikne hoteliérům ihned poté, co novela vyjde ve Sbírce zákonů. Změna je totiž účinná „dnem vyhlášení“. Ze sněmovny zamířila rovnou k podpisu prezidentu republiky, takže její zveřejnění ve Sbírce zákonů se očekává v průběhu května.

Rozumný kompromis

Hoteliéři ale budou platit méně, než původně navrhovala vláda. Poslanci totiž nakonec přehlasovali senátory, kteří trvali na vládou požadované úrovni 194 korun měsíčně za každý přístroj. Podle schválené novely nakonec půjde jen o 90 korun měsíčně (autorský poplatek je v novele určen jako polovina součtu aktuální výše koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas). Díky tomu jde podle Asociace hotelů a restaurací o rozumný kompromis. A to přesto, že poslanecká verze na rozdíl od vládního návrhu nepřihlíží k obsazenosti pokojů.

V České republice působí čtyři kolektivní správci autorských poplatků s licencí od ministerstva kultury. Autorské odměny by hoteliéři platili OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním) a Intergramu. Další dva svazy, Dilia a OOA-S, mají smlouvy s OSA, která vybírá autorskou odměnu také za jimi zastupované autory.

Nezávisle na tom musejí firmy platit také koncesionářské poplatky České televizi a Českému rozhlasu. Schválení „mírnější“ poslanecké varianty bohužel současně znamená, že firmy musejí nadále platit koncesionářské poplatky za každý přijímač. Poslanci totiž zamítli senátorský návrh, aby podniky jako kompenzaci platily koncesionářský poplatek nově jen za každou svoji organizační složku, bez ohledu na to, kolik přístrojů používá.

Před rokem 2005 vybírala OSA zhruba stokorunu měsíčně za televizní přijímač a třicet korun za rozhlasový. Intergram si účtoval 1,40 koruny denně za každý obsazený pokoj. Ceny poplatků určovaly autorské svazy jednostranným rozhodnutím. „Jejich výše byly nehorázné, vycházelo to přes 350 korun na pokoj a měsíc,“ vzpomíná generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

„Máme na pokojích celkem dvacet pět televizorů. Před rokem 2005 jsme platili za jeden pokoj přibližně 400 korun měsíčně, včetně koncesionářských poplatků,“ řekl již dříve Profitu ředitel čejkovického hotelu Zámek Radek Červenka. „Přitom čeští návštěvníci hotelu mají sami za sebe zaplaceny koncesionářské poplatky a cizinci na české programy nekoukají,“ dodává.

Veřejný pokoj

Od roku 2005 až dosud platí hoteliéři autorské poplatky pouze za přístroje v hotelových restauracích, chodbách a dalších veřejných prostorách, kde se hosté pohybují. Právě skutečnost, že hotelový pokoj není veřejným prostorem, byla hlavním argumentem odpůrců novely. „Sledování televize na pokoji není veřejné šíření vysílání,“ říká ke schválení novely Stárek. „Asi bychom byli překvapeni, pokud by nám během pobytu mohl kdokoli projít hotelovým pokojem, případně si ještě pozvat přátele na společné sledování uměleckých děl,“ dodává.

Evropský soudní dvůr sice nerozhodl, zda hotelový pokoj je, či není veřejným prostorem, nepotvrdil ale ani jeho soukromou povahu. Svůj verdikt ve prospěch SGAE odůvodnil tím, že se obyčejně klienti v takovém zařízení rychle střídají. „Obecně se pak jedná o dosti vysoký počet osob, které musí být považovány za veřejnost,“ uvedl v rozsudku.

„Myslím si, že je to proti zdravému rozumu. Když si zaplatíte hotelový pokoj, očekáváte v něm soukromí,“ staví se ale na stranu hoteliérů ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít