Poplatky se vracejí

28. dubna 2008, 00:00 - P. Kučera, R. Bartošková
28. dubna 2008, 00:00

TELEVIZE V HOTELOVÝCH POKOJÍCH - Hoteliéři budou muset opět platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače v hotelových pokojích.

Obavy hoteliérů se naplnily – stejně jako před rokem 2005 budou muset platit autorské poplatky za všechny televizory a rádia, které mají umístěny v pokojích. Bez ohledu na to, zda host tyto přístroje vůbec zapne a zda je pokoj vůbec obsazen.

Poslanci minulý týden schválili novelu autorského zákona, jejíž přijetí bylo nutné kvůli členství v Evropské unii. Přestože v řadě zemí dosud platily podobné výjimky jako v Česku (například v Polsku, Německu, Velké Británii nebo Irsku), důvodem pro změnu se stalo rozhodnutí Evropského soudního dvora z konce roku 2006. Hotelový řetězec Rafael Hoteles tehdy prohrál „poplatkový spor“ se španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE.

UŽ ZA PÁR DNÍ

Povinnost platit poplatky vznikne hoteliérům ihned poté, co novela vyjde ve Sbírce zákonů. Změna je totiž účinná „dnem vyhlášení“. Ze sněmovny zamířila rovnou k podpisu prezidentu republiky, takže její zveřejnění ve Sbírce zákonů se očekává v průběhu května.

Rozumný kompromis

Hoteliéři ale budou platit méně, než původně navrhovala vláda. Poslanci totiž nakonec přehlasovali senátory, kteří trvali na vládou požadované úrovni 194 korun měsíčně za každý přístroj. Podle schválené novely nakonec půjde jen o 90 korun měsíčně (autorský poplatek je v novele určen jako polovina součtu aktuální výše koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas). Díky tomu jde podle Asociace hotelů a restaurací o rozumný kompromis. A to přesto, že poslanecká verze na rozdíl od vládního návrhu nepřihlíží k obsazenosti pokojů.

V České republice působí čtyři kolektivní správci autorských poplatků s licencí od ministerstva kultury. Autorské odměny by hoteliéři platili OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním) a Intergramu. Další dva svazy, Dilia a OOA-S, mají smlouvy s OSA, která vybírá autorskou odměnu také za jimi zastupované autory.

Nezávisle na tom musejí firmy platit také koncesionářské poplatky České televizi a Českému rozhlasu. Schválení „mírnější“ poslanecké varianty bohužel současně znamená, že firmy musejí nadále platit koncesionářské poplatky za každý přijímač. Poslanci totiž zamítli senátorský návrh, aby podniky jako kompenzaci platily koncesionářský poplatek nově jen za každou svoji organizační složku, bez ohledu na to, kolik přístrojů používá.

Před rokem 2005 vybírala OSA zhruba stokorunu měsíčně za televizní přijímač a třicet korun za rozhlasový. Intergram si účtoval 1,40 koruny denně za každý obsazený pokoj. Ceny poplatků určovaly autorské svazy jednostranným rozhodnutím. „Jejich výše byly nehorázné, vycházelo to přes 350 korun na pokoj a měsíc,“ vzpomíná generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

„Máme na pokojích celkem dvacet pět televizorů. Před rokem 2005 jsme platili za jeden pokoj přibližně 400 korun měsíčně, včetně koncesionářských poplatků,“ řekl již dříve Profitu ředitel čejkovického hotelu Zámek Radek Červenka. „Přitom čeští návštěvníci hotelu mají sami za sebe zaplaceny koncesionářské poplatky a cizinci na české programy nekoukají,“ dodává.

Veřejný pokoj

Od roku 2005 až dosud platí hoteliéři autorské poplatky pouze za přístroje v hotelových restauracích, chodbách a dalších veřejných prostorách, kde se hosté pohybují. Právě skutečnost, že hotelový pokoj není veřejným prostorem, byla hlavním argumentem odpůrců novely. „Sledování televize na pokoji není veřejné šíření vysílání,“ říká ke schválení novely Stárek. „Asi bychom byli překvapeni, pokud by nám během pobytu mohl kdokoli projít hotelovým pokojem, případně si ještě pozvat přátele na společné sledování uměleckých děl,“ dodává.

Evropský soudní dvůr sice nerozhodl, zda hotelový pokoj je, či není veřejným prostorem, nepotvrdil ale ani jeho soukromou povahu. Svůj verdikt ve prospěch SGAE odůvodnil tím, že se obyčejně klienti v takovém zařízení rychle střídají. „Obecně se pak jedná o dosti vysoký počet osob, které musí být považovány za veřejnost,“ uvedl v rozsudku.

„Myslím si, že je to proti zdravému rozumu. Když si zaplatíte hotelový pokoj, očekáváte v něm soukromí,“ staví se ale na stranu hoteliérů ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít