Poperou se zájemci o naše námořníky?

21. listopadu 2005, 00:00 - Milan Maršálek
21. listopadu 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Přes svoji vnitrozemskou polohu nemělo Československo v minulosti špatné jméno v námořní dopravě. Nebylo to jen zásluhou našich lodí, ale především námořníků na všech stupních služebního postupu, které najdeme snad ve všech námořních zemích světa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Přes svoji vnitrozemskou polohu nemělo Československo v minulosti špatné jméno v námořní dopravě. Nebylo to jen zásluhou našich lodí, ale především námořníků na všech stupních služebního postupu, které najdeme snad ve všech námořních zemích světa. Dnes začíná nová éra slávy českých a slovenských mořeplavců. Rozhodujícím představitelem naší námořní plavby je Československá námořní plavba, mezinárodní akciová společnost. Spravuje 18 československých lodí o tonáži 444 110 bruto tun. Na každé lodi je zhruba 30 členů posádky, pro každou loď současně existuje zhruba 75procentní rezerva mužstva. Znamená to, že Československá námořní plavba různým způsobem zaměstnává kolem tisícovky námořníků.

Největším zaměstnavatelem v této branži je Československá plavba LabskoOderská s. p. se svými jedenácti sty lodníky. Ti představují nejkvalifikovanější základnu pro možné cesty po moři. Dunajská plavba na Slovensku má kromě své říční flotily zaměstnance i na mořích. V nepatrných -spíše jednotlivých - případech, se naši občané dostávali na moře i prostřednictvím pražské Polytechny. Ani odborníci nejsou schopni odhadnout kolik našich emigrantů z různých období pracuje v cizích službách na moři. Bude to více než tři sta osob.

Od poloviny letošního roku funguje v Liberci firma Marine Trading. Je to první naše soukromé rejdařství. Nabízí zahraničním rejdařům kompletaci posádek, registraci lodí pod československou vlajkou, zásobování lodí proviantem, zprostředkování našeho vybavení pro lodě.

Firma předpokládá, že jejím prostřednictvím nastoupí v roce 1991 službu na moři kolem tisíce osob. Současně s touto firmou vznikla i firma Marine Travel, což je cestovní kancelář zprostředkující cestování zatím do 80 zemí všech světadílů. Přestože firma Marine Trading podepsala dohodu s Československou námořní plavbou o společném využívání námořníků a důstojníků, někteří zástupci ČSNP se k nové firmě chovají dost nepřátelsky. Důvod je zřejmý. Zatímco Čs. námořní plavba odborníky vychovala, Marine Trading říká, že není školním zařízením. „Chceme špičkové odborníky a zajistíme jim úměrnou mzdu v devizách.“

Milan Maršálek (Profit č. 14/1990)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít