Poperou se zájemci o naše námořníky?

21. listopadu 2005, 00:00 - Milan Maršálek
21. listopadu 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Přes svoji vnitrozemskou polohu nemělo Československo v minulosti špatné jméno v námořní dopravě. Nebylo to jen zásluhou našich lodí, ale především námořníků na všech stupních služebního postupu, které najdeme snad ve všech námořních zemích světa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Přes svoji vnitrozemskou polohu nemělo Československo v minulosti špatné jméno v námořní dopravě. Nebylo to jen zásluhou našich lodí, ale především námořníků na všech stupních služebního postupu, které najdeme snad ve všech námořních zemích světa. Dnes začíná nová éra slávy českých a slovenských mořeplavců. Rozhodujícím představitelem naší námořní plavby je Československá námořní plavba, mezinárodní akciová společnost. Spravuje 18 československých lodí o tonáži 444 110 bruto tun. Na každé lodi je zhruba 30 členů posádky, pro každou loď současně existuje zhruba 75procentní rezerva mužstva. Znamená to, že Československá námořní plavba různým způsobem zaměstnává kolem tisícovky námořníků.

Největším zaměstnavatelem v této branži je Československá plavba LabskoOderská s. p. se svými jedenácti sty lodníky. Ti představují nejkvalifikovanější základnu pro možné cesty po moři. Dunajská plavba na Slovensku má kromě své říční flotily zaměstnance i na mořích. V nepatrných -spíše jednotlivých - případech, se naši občané dostávali na moře i prostřednictvím pražské Polytechny. Ani odborníci nejsou schopni odhadnout kolik našich emigrantů z různých období pracuje v cizích službách na moři. Bude to více než tři sta osob.

Od poloviny letošního roku funguje v Liberci firma Marine Trading. Je to první naše soukromé rejdařství. Nabízí zahraničním rejdařům kompletaci posádek, registraci lodí pod československou vlajkou, zásobování lodí proviantem, zprostředkování našeho vybavení pro lodě.

Firma předpokládá, že jejím prostřednictvím nastoupí v roce 1991 službu na moři kolem tisíce osob. Současně s touto firmou vznikla i firma Marine Travel, což je cestovní kancelář zprostředkující cestování zatím do 80 zemí všech světadílů. Přestože firma Marine Trading podepsala dohodu s Československou námořní plavbou o společném využívání námořníků a důstojníků, někteří zástupci ČSNP se k nové firmě chovají dost nepřátelsky. Důvod je zřejmý. Zatímco Čs. námořní plavba odborníky vychovala, Marine Trading říká, že není školním zařízením. „Chceme špičkové odborníky a zajistíme jim úměrnou mzdu v devizách.“

Milan Maršálek (Profit č. 14/1990)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít