Menu Zavřít

Pomozme Švýcarům!

30. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Většina manažerů nechce, aby Vladimír Špidla dále zastával funkci evropského komisaře

Myslíte si, že by Vladimír Špidla měl zůstat eurokomisařem?

BRAND24

  • Ano 27 %
  • Ne 61,5 %
  • Nevím 11,5 %

Bývalý předseda ČSSD a expremiér Vladimír Špidla je eurokomisařem pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti od 22. listopadu 2004. ČSSD zahájila minikampaň za jeho znovujmenování. Lídr kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu Jiří Havel tvrdí, že Špidla patří mezi několik komisařů, s nimiž předseda Evropské komise José Manuel Barroso konzultuje důležitá rozhodnutí. A má prý šanci stát se místopředsedou nové Evropské komise. S tímto Špidlovým znovujmenováním nesouhlasí 61,5 procenta manažerů.
Jeden respondent však nedokáže jednoznačně odpovědět: „Nevím a je mi to úplně jedno. To, co Vladimír Špidla dělá, mě nijak neovlivňuje – ani pozitivně, ani negativně. Prakticky ani nevím, co dělá. Byl vždy naprosto nevýrazný, a pokud dělá něco, z čeho jsou i nějaké pozitivní výsledky, neumí je ,prodat‘.“ Podobně vyznívá jiná odpověď: „Je úplně jedno, kdo tam bude sedět, protože to je trafika pro vysloužilé politiky.“ V podstatě stejná je spíše záporná odpověď: „Je to naprosto zbytečná funkce. Nikomu nezávidím ani korunu, ale rád bych viděl hmatatelné výsledky Špidlovy práce za 600 tisíc korun měsíčně. A porovnal poměr: náklady – výkon – výsledek.“
Negativní názor má další manažer: „Je nevýrazný, labilní a neurčitý. Myslíte si, že se však tohoto úřadu vzdá? To je směšné. Bude tvrdit, že od rozdělané práce se nemůže odcházet a podobně. Jsem vcelku pozitivně založen. V této záležitosti však mám jasno. Poté, co mi jeden Švýcar vyprávěl, že ve Švýcarsku byly billboardy, na nichž byl vyobrazen Vladimír Špidla s typickým neurčitým výrazem v obličeji a pod nimi dotaz: Opravdu si přejete, aby toto byl váš eurokomisař? Pomozme Švýcarům, aby nebyli ještě smutnější, když už jim dnes nejen Rafael Nadal poráží Rogera Federera.“
Opačně vidí Špidlu respondent: „Má zkušenosti a šanci stát se jedním z místopředsedů Evropské komise. Především však jde o mimořádně slušného politika, který se nenechá zkorumpovat. Takových je třeba si vážit a zaslouží si podporu.“
Oponuje mu manažer: „Nikdy jsem si nemyslel že by Špidla měl být eurokomisařem, natož abych si přál prodloužení jeho mandátu. Jeho přínos pro ,socialistickou‘ EU je možná někomu sympatický, domnívám se však, že by člověk měl dělat práci, na kterou má schopnosti a kvalifikaci. Špidla nesplňuje ani jedno.“
Nesouhlasí s ním respondent: „Navzdory některým záporům je Špidla nekonečně lepší volbou než kterýkoli jiný český politik. Jeho odstranění z české politiky do Bruselu mělo totiž důvody, které si nelze u jiného politika představit – byl příliš poctivý, nezkorumpovatelný a hluchý k lobbistům všeho druhu, a tudíž značně osamocený.“
Kritikou nešetří manažer: „Vladimír Špidla byl již z politického hlediska dostatečně neutralizován. Proto by měl post eurokomisaře uvolnit dalšímu kandidátovi, kterého bude vhodné odklidit z domácí politické scény, aby škodil spíš v Bruselu – když už to někde musí činit. Problém je v tom, že by Česká republika měla mít nárok na obsazení postů aspoň několika desítek eurokomisařů. A lze se domnívat, že podobný nárok by měly mít i ostatní země. V současnosti bych za vhodného kandidáta považoval například Jiřího Čunka. ODS a ČSSD však asi budou preferovat někoho jiného.“
Ostré výhrady se objevují i v odpovědi: „Špidla nadělá v EU víc škody než užitku. Za jeho vlády byla nezaměstnanost v ČR přes deset procent. Nepochybně kvůli její štědré politice. Špidla je proto komisařem pro zvyšování nezaměstnanosti, což není v zájmu Evropy. Navíc se ukazuje, že v EU reprezentuje bůhvíkoho, jen ne Českou republiku. Není náhoda, že se kamarádí s předsedou Evropské komise José Manuelem Barossem, bývalým (?) portugalským maoistou.“
Tento postoj odmítá respondent: „Špidla sice nevykonával funkci eurokomisaře nikterak excelentně, ale také jsme se za něho nemuseli stydět. Nejsem přítelem změn, které se dělají jen kvůli změně. Ať tedy eurokomisařem zůstane. Každá nominace v této době ,zavání‘ nějakým nečistým obchodem podivné lobby, která stále ovládá Topolánkovu vládu. Je lepší ponechat současného eurokomisaře, než mít podvodně nominovaného. Nebo je snad akutně třeba uklidit do Bruselu nějakou ,politickou mrtvolu‘?“
Shovívavá pak je tato záporná odpověď: „Nic proti němu nemám, má charisma, lidsky i profesně něco za sebou, ale po šesti letech to chce změnu.“

Odpovídalo 148 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).