Pomohou české i evropské peníze

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vedle tohoto programu mohou obec či město získat podporu na regeneraci panelových sídlišť od ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na stejný druh úprav může být v rámci jednoho sídliště poskytnuta pouze jednou a lze ji poskytnout i na úpravy již zahájené. Dotaci lze poskytnout do výše maximálně 70 procent rozpočtových nákladů na úpravy uvedené v žádosti o její poskytnutí. Obec se podílí na financování úprav nejméně ve výši 30 procent.

Pravděpodobně až od počátku příštího roku budou moci vlastníci panelových domů získat na opravy svých budov také peníze z evropských fondů. Celkem by Česká republika mohla na tyto účely získat do roku 2013 až 5,4 miliardy korun. Potíž je ale v tom, že Integrovaný operační program (IOP), který mimo jiné obsahuje právě možnost financovat bydlení, stále čeká na souhlas evropských orgánů. Ten optimisté očekávají během léta nebo spíše na podzim.

Získat evropskou dotaci ale rozhodně nebude nijak jednoduché. Žadatel bude muset prokázat splnění alespoň tří z celé řady kritérií. Mezi nimi jsou především vysoká míra chudoby a dlouhodobé nezaměstnanosti, neuspokojivý demografický vývoj, nízká úroveň vzdělání, významné nedostatky v oblasti dovedností a velký počet studentů, kteří předčasně opouštějí školu. Dále pak vysoká úroveň kriminality a delikvence, obzvláště znečištěné životní prostředí, nízká míra hospodářské aktivity, velký počet přistěhovalců, etnických skupin a příslušníků menšin nebo uprchlíků, poměrně nízká úroveň hodnoty nemovitostí či vysoká energetická náročnost budov.

Aktivity, které budou ze strukturálních fondů podporovány jsou především úpravy sídlištního prostoru - například zeleň, parky, chodníky, předzahrádky, lavičky, zlepšení životního prostředí, budování či modernizace rekreačních ploch. Spadá sem i řešení problematiky bydlení pro Romy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít