Pomohou české i evropské peníze

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vedle tohoto programu mohou obec či město získat podporu na regeneraci panelových sídlišť od ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na stejný druh úprav může být v rámci jednoho sídliště poskytnuta pouze jednou a lze ji poskytnout i na úpravy již zahájené. Dotaci lze poskytnout do výše maximálně 70 procent rozpočtových nákladů na úpravy uvedené v žádosti o její poskytnutí. Obec se podílí na financování úprav nejméně ve výši 30 procent.

Pravděpodobně až od počátku příštího roku budou moci vlastníci panelových domů získat na opravy svých budov také peníze z evropských fondů. Celkem by Česká republika mohla na tyto účely získat do roku 2013 až 5,4 miliardy korun. Potíž je ale v tom, že Integrovaný operační program (IOP), který mimo jiné obsahuje právě možnost financovat bydlení, stále čeká na souhlas evropských orgánů. Ten optimisté očekávají během léta nebo spíše na podzim.

Získat evropskou dotaci ale rozhodně nebude nijak jednoduché. Žadatel bude muset prokázat splnění alespoň tří z celé řady kritérií. Mezi nimi jsou především vysoká míra chudoby a dlouhodobé nezaměstnanosti, neuspokojivý demografický vývoj, nízká úroveň vzdělání, významné nedostatky v oblasti dovedností a velký počet studentů, kteří předčasně opouštějí školu. Dále pak vysoká úroveň kriminality a delikvence, obzvláště znečištěné životní prostředí, nízká míra hospodářské aktivity, velký počet přistěhovalců, etnických skupin a příslušníků menšin nebo uprchlíků, poměrně nízká úroveň hodnoty nemovitostí či vysoká energetická náročnost budov.

Aktivity, které budou ze strukturálních fondů podporovány jsou především úpravy sídlištního prostoru - například zeleň, parky, chodníky, předzahrádky, lavičky, zlepšení životního prostředí, budování či modernizace rekreačních ploch. Spadá sem i řešení problematiky bydlení pro Romy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít