Pomohou české i evropské peníze

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vlastníci panelových domů mohou na opravy svého majetku využít finanční pomoc jak ze strany státu, tak nově i z unijních fondů. Základním programem na státní podporu oprav panelového bytového fondu je program Panel, spravovaný společně Státním fondem rozvoje bydlení a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Vedle tohoto programu mohou obec či město získat podporu na regeneraci panelových sídlišť od ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na stejný druh úprav může být v rámci jednoho sídliště poskytnuta pouze jednou a lze ji poskytnout i na úpravy již zahájené. Dotaci lze poskytnout do výše maximálně 70 procent rozpočtových nákladů na úpravy uvedené v žádosti o její poskytnutí. Obec se podílí na financování úprav nejméně ve výši 30 procent.

Pravděpodobně až od počátku příštího roku budou moci vlastníci panelových domů získat na opravy svých budov také peníze z evropských fondů. Celkem by Česká republika mohla na tyto účely získat do roku 2013 až 5,4 miliardy korun. Potíž je ale v tom, že Integrovaný operační program (IOP), který mimo jiné obsahuje právě možnost financovat bydlení, stále čeká na souhlas evropských orgánů. Ten optimisté očekávají během léta nebo spíše na podzim.

Získat evropskou dotaci ale rozhodně nebude nijak jednoduché. Žadatel bude muset prokázat splnění alespoň tří z celé řady kritérií. Mezi nimi jsou především vysoká míra chudoby a dlouhodobé nezaměstnanosti, neuspokojivý demografický vývoj, nízká úroveň vzdělání, významné nedostatky v oblasti dovedností a velký počet studentů, kteří předčasně opouštějí školu. Dále pak vysoká úroveň kriminality a delikvence, obzvláště znečištěné životní prostředí, nízká míra hospodářské aktivity, velký počet přistěhovalců, etnických skupin a příslušníků menšin nebo uprchlíků, poměrně nízká úroveň hodnoty nemovitostí či vysoká energetická náročnost budov.

Aktivity, které budou ze strukturálních fondů podporovány jsou především úpravy sídlištního prostoru - například zeleň, parky, chodníky, předzahrádky, lavičky, zlepšení životního prostředí, budování či modernizace rekreačních ploch. Spadá sem i řešení problematiky bydlení pro Romy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít