Pomoc i naschvál

08. ledna 2010, 12:19 - Petr Nováček
08. ledna 2010, 12:19

Prezident si porozuměl s premiérem a...

Celý podtitul:
Prezident si porozuměl s premiérem a politickým stranám ukázal, že i letos bude aktivním hráčem

Je to už takový obyčej, že na první pondělek v novém roce pozve prezident předsedu vlády do Lán na oběd. Jsou-li k dispozici protokolárně vyhovující choti, zúčastní se též. Před rokem to byla pánská jízda, neboť tehdejší premiér Topolánek protokolárně vyhovující chotí nedisponoval. Letos se ale setkání očividně vydařilo! První dáma provedla paní Fischerovou lánským zámkem a oba pánové si pohovořili v atmosféře, jíž prezident Klaus označil za přátelskou. Vzájemné vztahy si mimochodem pochvalovali už o Vánocích, kdy se oba páry sešly neformálně ve Špindlerově Mlýně.
Oproti napětí, jež vládlo mezi Hradem a Strakovkou, když v ní pobýval Topolánek, je to změna nápadná a užitečná. Vztah Klause a Topolánka byl a je zatížen vazbou na ODS, Klausovo to dítě, které mu Topolánek odloudil a převychoval. Ten vztah je plný vzájemných výčitek a ideologicky není neutrální. Fischer za sebou žádnou „partaj“ nevleče a žádná mu neposkytuje zázemí. Je to víceméně technokrat a v ideologickém prezidentovi nevyvolává takové emoce jako „partajníci“ nalevo napravo. Věcná dohoda mezi ním a prezidentem je dosažitelnější, než když byl na Fischerově místě stranický lídr, zvláště je-li v jejich společném zájmu. Příkladem budiž hrozba ještě vyššího deficitu státního rozpočtu, než o jaký se už v prosinci postarala sněmovna.
Není tajemstvím, že na její lednové schůzi chtějí sociální demokraté a komunisté prosadit „třinácté důchody“, alespoň částečné zrušení poplatků ve zdravotnictví a znovu zavést „nemocenskou“ v prvních třech dnech pracovní neschopnosti. Lidovci sice tyto požadavky nepodporují, ale anžto sami chtějí ve sněmovně prosadit zachování „mateřské“ na dosavadní úrovni a potřebují pomoc levice, asi se jí budou muset revanšovat. Dohromady je těch návrhů za dalších až čtrnáct miliard deficitu. Pokud je levice s lidovci ve sněmovně prosadí, vláda s tím nic nezmůže. Mohla by pak jen přihlížet, jak středo-pravicový Senát marnotratné zákony sice zamítne, avšak levicovo-lidovecká většina je pak ve Sněmovně „stojedničkou“ přesto schválí.
Pro Fischera je proto velkou pomocí prezidentův veřejný slib po jejich lánském obědě, že jakýkoli zákon, jenž by dále zvyšoval deficit rozpočtu na rok 2010, v žádném případě nepodepíše. Prakticky by to sice znamenalo „jen“ tolik, že prezidentem vetovaný zákon se vrátí do Sněmovny a bude „stojedničkovou“ většinou už definitivně schválen. Jenomže zvládli by to poslanci do květnových voleb, jimiž vyprší jejich mandáty? Co do té doby nestihnou, spadne totiž pod stůl! Podpora vládě se však rentovala i Václavu Klausovi. Tím, že pohrozil marnotratníkům, potvrdil svůj neúhybný ekonomický liberalismus, což v dnešní rozkolísané době leckdo ocení. A nejen ČSSD, KDU-ČSL a KSČM připomněl, že je silným prezidentem a před volbami i po nich bude na politické scéně velmi aktivním hráčem.
Snad aby to bylo politickým stranám jaksepatří zřejmé, rozehrál s nimi tréninkovou partii o termín voleb. Třetího ledna se v televizním duelu lídrů ČSSD a ODS strany vyslovily pro 14. a 15. květen a den na to po setkání s Fischerem již Václav Klaus prohlásil: „Nemáme důvod posouvat nepřetržitě volby dopředu k začátku roku, do zimy a podobně. Proto se domnívám, že volby mají být v tom nejzazším termínu.“ Poněvadž funkční období této Sněmovny skončí 3. června, nejzazší možné volební dny jsou 28. a 29. květen. Ani předsedové obou komor Parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka, kteří obědvali s prezidentem minulé úterý, ani šéf ODS Mirek Topolánek, jenž byl na Hradě o den později, Klause nepřesvědčili, že volby uprostřed května poskytnou k dojednání nové vlády a ustavení nové Sněmovny více času než volby až koncem května. Čtyřletý mandát poslanců by také nebyl dotčen, kdyby jej volby zkrátily o dva týdny. Hrad prý má pro „svůj“ termín voleb jakési technické argumenty, ale než budou známy, vypadá celá věc jako páně prezidentův vrtoch. Až na lidovce, kteří si nechtějí volební kampaní kazit Velikonoce, vyhovuje většině politických stran polovina května. Podzimní nedokončená kampaň přišla strany na hromadu peněz, jež vyplýtvaly bez užitku. Mezi kampaní vedenou do poloviny a do konce května bude u ODS a ČSSD rozdíl několika desítek milionů korun, které buď vydají, anebo ušetří. Chce snad „hradní pán“ stranám trochu „pustit žilou“, aby byly povolnější? Mimochodem, 15. května má Mirek Topolánek narozeniny a pan prezident by prý nerad, aby toho ODS využila v předvolební kampani. Paranoidní šplecht, leč z oné strany zazněl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít