Pomazánkové máslo narazilo

26. března 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
26. března 2007, 00:00

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ

Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

Zákaz používání názvu Pomazánkové máslo přijde jen kvůli změně etiket na obalech českobudějovickou Madetu na 5,5 až šest milionů korun. Taková je aktuální bilance, kterou si nechal předložit generální ředitel podniku Milan Teplý. Něco bude stát i změna v zalistování u obchodních řetězců, nový design a jeho propagace. Další výdaje si vyžádá také ochrana značky.

„Jde o souboj tukových závodů v rámci celé Evropy,“ je přesvědčen Teplý. Už dnes se podle něj na pultech českých obchodů prodávají „másla“, která mléko nikdy ani neviděla. Česko si ale nedokázalo vyjednat výjimku jako jiné státy, a to ani pro místní trh. „Křičel jsem na poplach už před bitvou, když jezdil vyjednávat Vladimír Špidla. Tehdejší ministr Jaroslav Palas je slušný člověk, ale podepsal věci, kterým nerozumí,“ zlobí se Teplý.

V Česku dnes vyrábí pomazánková másla šest producentů a spotřeba je zhruba 10 tisíc tun ročně. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec navíc dodává, že spotřeba stabilně roste. Protože jde (s výjimkou Slovenska) o produkt ohraničený českým trhem, může ještě Česko napadnout rozhodnutí jako diskriminační a žádat zrušení všech ostatních výjimek pro jiné evropské výrobce. Česká republika totiž není jediná, která má ve svém specifickém výrobku nazvaném „máslo“ méně tuku, než připouští norma Evropské komise, tedy 39 procent.

Domácí producenti tvrdí, že jsme starým zemím Unie pro smích. „Byl jsem počátkem března v Belgii v jedné výrobně sýrů. V hale se balila mozzarela a nad tím dělníci natírali strop,“ nestačí se divit jeden z českých potravinářů. V České republice by přitom hrozily podle hygienických pravidel vysoké pokuty, stažení výrobků z trhu i zavření provozovny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít