Pomazánkové máslo narazilo

26. března 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
26. března 2007, 00:00

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ

Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

Zákaz používání názvu Pomazánkové máslo přijde jen kvůli změně etiket na obalech českobudějovickou Madetu na 5,5 až šest milionů korun. Taková je aktuální bilance, kterou si nechal předložit generální ředitel podniku Milan Teplý. Něco bude stát i změna v zalistování u obchodních řetězců, nový design a jeho propagace. Další výdaje si vyžádá také ochrana značky.

„Jde o souboj tukových závodů v rámci celé Evropy,“ je přesvědčen Teplý. Už dnes se podle něj na pultech českých obchodů prodávají „másla“, která mléko nikdy ani neviděla. Česko si ale nedokázalo vyjednat výjimku jako jiné státy, a to ani pro místní trh. „Křičel jsem na poplach už před bitvou, když jezdil vyjednávat Vladimír Špidla. Tehdejší ministr Jaroslav Palas je slušný člověk, ale podepsal věci, kterým nerozumí,“ zlobí se Teplý.

V Česku dnes vyrábí pomazánková másla šest producentů a spotřeba je zhruba 10 tisíc tun ročně. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec navíc dodává, že spotřeba stabilně roste. Protože jde (s výjimkou Slovenska) o produkt ohraničený českým trhem, může ještě Česko napadnout rozhodnutí jako diskriminační a žádat zrušení všech ostatních výjimek pro jiné evropské výrobce. Česká republika totiž není jediná, která má ve svém specifickém výrobku nazvaném „máslo“ méně tuku, než připouští norma Evropské komise, tedy 39 procent.

Domácí producenti tvrdí, že jsme starým zemím Unie pro smích. „Byl jsem počátkem března v Belgii v jedné výrobně sýrů. V hale se balila mozzarela a nad tím dělníci natírali strop,“ nestačí se divit jeden z českých potravinářů. V České republice by přitom hrozily podle hygienických pravidel vysoké pokuty, stažení výrobků z trhu i zavření provozovny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít