Pomalu přibývá mladších klientů

22. srpna 2005, 00:00 - PETR BÝM
22. srpna 2005, 00:00

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ Do systému penzijního připojištění bylo v Česku na konci prvního pololetí zapojeno už 3 137 287 lidí. Za půlrok jich přibylo 200 tisíc, z toho více než polovině nových spořitelů je pod 40 let.

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ Do systému penzijního připojištění bylo v Česku na konci prvního pololetí zapojeno už 3 137 287 lidí. Za půlrok jich přibylo 200 tisíc, z toho více než polovině nových spořitelů je pod 40 let.

Po deseti letech existence je ve finančním životě českých domácností institut penzijního připojištění pevně zakotven. S největší pravděpodobností je v každé z nich nejméně jeden klient některého z jedenácti tuzemských penzijních fondů. Jejich celkový počet - téměř 3,14 milionu osob - představuje takřka třetinu české populace. Z tohoto hlediska je penzijní připojištění jako investiční instrument srovnatelné jen se stavebním spořením.

JISTÁ INVESTICE

Z hlediska nabídky je český trh penzijního připojištění stabilizovaný. Odborníky je obecně celý sektor považován za bezpečný, přičemž rizika omezuje mimo jiné skutečnost, že drtivá většina fondů je dceřinými společnostmi velkých bank. Zániky a fúze postupem let počet fondů redukovaly z někdejších 44 na současných jedenáct. Z hlediska početnosti klientely k největším patří penzijní fond České pojišťovny, České spořitelny a Credit Suisse Life & Pensions. Fondy dnes spravují majetek za 113,3 miliardy korun, když příspěvky a výnosy tato aktiva během posledního roku zvýšily o 27 procent. Investiční strategie sektoru je v zájmu maximálního omezení rizik do značné míry limitována legislativou. Proto jsou základem majetku fondů dluhopisy, které tvoří 73,6 procenta jejich portfolia, a bankovní vklady (8,7 procenta). V zájmu větších výnosů se fondy v rámci možností pokoušejí o větší diverzifikaci investic. „O více než procento oproti konci roku 2004 na celkových sedm procent vzrostl podíl akcií a podílových listů, takže klienti budou moci lépe profitovat z růstu akciových trhů,“ komentuje jejich strategii náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Pozornost finančního managementu fondů se také upírá na perspektivní trh realit - zatím na něm ovšem viditelně investoval jenom Credit Suisse Life & Pensions a PF Komerční banky.

HODNĚ, ALE MÁLO

Jestliže na straně nabídky problémy víceméně neexistují, trochu svízelnější je to s poptávkou. Odborníci se domnívají, že největším problémem penzijního připojištění je nízká úroveň příspěvků. Problém je o to větší, oč reálnější je nebezpečí kolapsu současného důchodového systému. Systém penzijního připojištění má klientů hodně, ale ti spoří málo. Průměrný příspěvek účastníka zůstal i v prvním letošním pololetí na úrovni konce roku 2004, tedy na 379 korun. Nejvíce klientů - takřka třetina - si měsíčně ukládá 500-599 korun. Ti tedy čerpají plnou státní podporu (150 korun při měsíční úložce 500 korun), víceméně nevyužita ovšem zůstává možnost daňových odpočtů. Ty mohou dosáhnout až 12 tisíc korun ročně, ovšem počítají se částky nad 6000 korun. Optimální úložka je tedy 1500 korun měsíčně, což se ale týká pouze 5,6 procenta klientů. Výše příspěvku účastníků určuje budoucí přínosy. Výnosy fondů jsou poměrně stabilní a pohybují se kolem čtyř procent. Pokud při těchto výnosech současný čtyřicátník spoří 500 korun měsíčně, bude pak jeho doživotní měsíční penze činit 1411 korun. Kdo si přidá dalších pět set korun, může počítat s příspěvkem 2496 korun, kdo dodá ještě celou tisícikorunu, dostane 3581 korun. Při tříprocentní roční inflaci bude mít v roce 2035 dnešní stokoruna hodnotu zhruba 55 korun.

VÝNOSOVÍ REKORDMANI

FondVýnos * (v %)Počet klientů (v tis.osob)
 Hornický PF7,319
 PF České spořitelny6,1452
 Zemský PF5,114
 Credit Suisse Life & Pensions PF4,8613
 Allianz PF4,7109

* Poměr objemu vytvořeného zisku k průměrnému objemu vlastního jmění účastníků.

Pramen: APF ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít