Pomalé oživování

16. listopadu 2010, 11:50 - Stephen Haigh
16. listopadu 2010, 11:50

Developeři a investoři musejí pečlivě sledovat současnou měnící se poptávku

Z roku 2010 už mnoho nezbývá, takže je zajímavé se zpětně podívat na trh rezidenčních nemovitostí a jeho letošní vývoj. Vlivy globální ekonomické krize měly na český trh značný dopad, a proto nás čeká spíše dlouhá cesta, než se vrátí k normálu. Česká republika se pyšní jedním z nejvyspělejších a nejstabilnějších trhů rezidenčních nemovitostí v regionu, takže se můžeme v budoucnu těšit na znovuobnovení přílivu investic. Přesto jsem přesvědčen, že boom, který jsme zažili před rokem 2008, se již nebude opakovat. Budeme rádi, když se trh opět stabilizuje a bude možno předpovědět určitou míru minimálního růstu.

Změna prostředí

Před začátkem ekonomické krize byli developeři velmi úspěšní. Situace byla taková, že neustále rostoucí poptávka často vedla ke kompromisům týkajícím se kvality a služeb. V průběhu posledních pár let trh investorům a developerům se značnou likviditou umožnil, aby se díky taktickým obchodním rozhodnutím dostali do strategické pozice pro období očekávaného zotavení. Naproti tomu zákazníci se viděli ve „vedoucí pozici“, kdy mohli vyžadovat určitou cenovou hladinu a služby. Právě teď vstupujeme do nové fáze rezidenčního trhu, kdy je mezi kupci značný rozdíl. Na jedné straně jsou kupci, kteří se řídí cenou a pátrají po těch nejvýhodnějších nabídkách, a to bez ohledu na kvalitu či design, na druhé straně jsou nároční kupci střední třídy, kteří mají přesné požadavky na lokalitu, produkt a kvalitu. Banky zůstávají opatrné, ale jsou již otevřeny novým příležitostem a hypoteční úrokové sazby se snižují, aby se podpořil objem hypoték. Spolu se znovunabytým optimismem mezi úvěrovými institucemi potenciální kupci znovu získávají nazpět něco ze své předchozí jistoty. Přesto však musíme ujít ještě dlouhou cestu, než následky krize zcela zmizí. Jako příklad bych uvedl celkovou dobu, která je vyžadována na potvrzení závazné rezervace bytu. Zvýšil se na šest týdnů od první prohlídky, zejména proto, že nároční kupci vše detailněji prověřují. Všeobecně nejúspěšnější projekty jsou ty, které nabízejí kvalitní stavbu, dobrý design a prémiový zákaznický servis.

Nová zkušenost

Na českém rezidenčním trhu se v současné době daří hlavně kvalitním nemovitostem v atraktivních lokalitách. Náš průzkum ukázal, že největší poptávka je po bytech o velikosti 3+kk a 4+kk s efektivně navrženým plánem prostorového uspořádání. Kupci se zajímají o byty s oddělenými koupelnami, které jsou propojené s ložnicí, o byty, které mají hodně úložného prostoru a také oddělený užitkový prostor pro pračku a sušičku. Rovněž doprava, dostupnost a infrastruktura jsou klíčovými faktory při posuzování lokality projektu. Příroda v blízkosti projektu je jednoznačnou výhodou. Dalšími objevujícími se trendy, které by chytří developeři měli sledovat, jsou dostupnost ke zlepšující se infrastruktuře a navrhovaným vysokorychlostním linkám, které lidem umožní snadnější dojíždění. Český rezidenční trh je momentálně v nezvyklé pozici. V porovnání s dalšími trhy v regionu střední a východní Evropy je všeobecně považován za pozitivní místo pro investování, avšak je zde stále nedostatek kupců a lidé, kteří vážně zvažují koupi, se zaměřují jen na ty nejlepší produkty. Pro český trh je to zbrusu nová zkušenost – zpomalení takovéhoto rozsahu ještě nezažil. To s sebou samozřejmě přináší rovněž nedostatek zkušeností v odvětví. Developeři a investoři musejí mít jasnou predikci budoucího trhu a musejí pečlivě sledovat současnou měnící se poptávku kupujících. Tento fakt je podstatný pro zvládání budoucích krizí a také vytváří správný poměr mezi nabídkou a poptávkou. Pouze společnosti, které rozumějí jemné rovnováze mezi prostředím na trhu a potřebami zákazníků, mohou uspět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít