Pomáháme krýt podnikatelská rizika

06. června 2005, 00:00 - admin
06. června 2005, 00:00

MARTIN RŮŽIČKA, EGAP: "Vstupní omezení týkající se velikosti klienta nemáme," říká o úvěrovém pojištění pro malé a střední podniky Martin Růžička, vrchní ředitel komerčního pojištění EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnosti).

MARTIN RŮŽIČKA, EGAP: „Vstupní omezení týkající se velikosti klienta nemáme,“ říká o úvěrovém pojištění pro malé a střední podniky Martin Růžička, vrchní ředitel komerčního pojištění EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnosti). * Jaký je dnes mezi malými a středními podniky zájem o komerční i „politické“ pojištění u EGAP?

Počet zájemců v absolutním počtu narůstá, nicméně „velké“ společnosti objemově převažují nad těmi menšími a středními. Tento trend byl patrný zejména v loňském roce, protože loňský růst exportu se opíral ve větší míře o velké firmy. V pojištění tuzemských rizik je tento rozdíl menší, zde roste rychleji zájem o pojištění u menších a středních firem. Důležité je vědět, že malé a střední firmy v tuzemsku většinou figurují jako subdodavatelé větších firem nebo distributorů a v zahraničním obchodě obchodují zejména přes jednu hranici, tedy se sousedními státy. Tento fakt se odráží i v teritoriální struktuře pojištěných obratů: Podíl tuzemského pojištění na celkovém komerčním pojištění EGAP dosahuje výše 46 procent. Největším pojišťovaným exportním trhem je sousední Německo následované Polskem, Itálií, Slovenskem a Rakouskem.

* Jak si vlastně menší podnik sjednává pojištění u vás? Současná podoba produktů komerčního pojištění je výsledkem sledování potřeb segmentu malých a středních podniků. Důraz klademe na vyšší využití informační techniky, aby se tak zrychlila výměna informací mezi naší pojišťovnou a klienty. Snažíme se prostřednictvím naší internetové komunikace EOL (EGAP ON LINE) zpřístupnit naše služby v kteroukoliv dobu a v kterémkoliv místě, kde má klient přístup k internetu. Ale vůbec nepodceňujeme lidský prvek. Za každým zájemcem o pojištění - tedy i za malým a středním podnikatelem - osobně zajedeme a zkonzultujeme s ním vhodnost sestavení jeho pojistné smlouvy. * V mnoha podnicích stále přežívá pocit, že jsou pro vaše produkty příliš „malí“ obratem i počtem klientů. Jaké je v tomto ohledu vaše minimum?

Jde svým způsobem o mýtus, který podporuje i mediální zajímavost informací o realizovaných velkých obchodních případech podpořených úvěrovým pojištěním EGAP. V segmentu malých a středních podniků nelze jmenovat jednotlivé obchodní případy, kterých jsou tisíce za rok - komerční pojištění zpracovává více jak 15 tisíc žádostí o schválení limitů na jednotlivé kupující za rok. Omezení pro přijetí pohledávek k pojištění existují, ale i naši klienti je vnímají spíše jako symbolická. Hranicí pro pojišťování je pohledávka ve výši alespoň 20 tisíc korun. Počet kupujících není zcela rozhodující, nicméně rádi vidíme, když se jedná o rozložené riziko do více kupujících - to znamená při uzavření smlouvy existují alespoň tři kupující. Jejich počet tak ale není nepřekonatelné pravidlo a existuje řada výjimek, kde víme, že více kupujících náš klient nemá, a přesto pojistnou smlouvu stejně uzavřeme. Vstupní omezení týkající se velikosti klienta nemáme, není tedy rozhodující ani velikost obratu nebo počet zaměstnanců.

* Změnil něco v tomto směru loňský vstup České republiky do Evropské unie?

Nemyslím si, že by členství přineslo něco zásadně nového. Z pohledu nabídky pojištění rizik nezaplacení je počet specializovaných úvěrových pojišťoven stejný jako před rokem. Co se týká specifického postavení EGAP jako státem vlastněné pojišťovny, byla již v minulosti přijata opatření, která vyhověla požadavkům Unie na účetní oddělení komerčního pojištění ve státem vlastněné instituci. Aby se zdůraznila skutečná transparentnost již existujícího účetního oddělení, bylo rozhodnuto o takzvaném institucionálním oddělení komerčního pojištění přesunem do dceřiné společnosti. Proto byla nyní založena stoprocentní dceřiná společnost Komerční úvěrová pojišťovna EGAP. Ta převezme pojistné smlouvy od komerčního pojištění EGAP a začne plně fungovat v této oblasti.

* Dotkne se připravované oddělení a privatizace komerční části EGAP nějak vašich klientů?

Dotkne se jich pouze v pozitivním slova smyslu. Komerční pojištění získá na své transparentnosti vůči všem subjektům trhu. V nové společnosti budou vyčleněny stávající fondy a rezervy, způsob zajištění rizik a o klienty se postarají ti samí pracovníci jako dosud. Někdy směrem ke klientům nadsazeně říkáme, že změníme pouze hlavičkový papír na pojistných smlouvách. Proces přechodu pojistných smluv budeme dojednávat s ministerstvem financí a jeho realizaci předpokládáme na podzim letošního roku. O privatizaci Komerční úvěrové pojišťovny EGAP hovoříme nyní trochu předčasně, ale z našeho pohledu je důležité, aby privatizace neměla jen finanční přínos, ale aby přivedla opravdu takového strategického partnera, který svým know-how přispěje pro další rozšíření škály nabízených služeb všem segmentům našich klientů.

* Co vás na práci se segmentem malých a středních firem nejvíce těší?

V řadě případů jsme svědky růstu firem, které s námi před několika lety začaly s několika miliony a nyní se pohybují v řádech desítek a stovek milionů korun. Jsme pak rádi, že naše služba jim pomohla pokrýt část podnikatelských rizik, s nimiž je růst vždy spojen. Naší filozofií je dosažení takového vztahu s obchodním partnerem, označovanému anglicky jako winwin position, tzn. neexistuje poražený, jsou pouze vítězové. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít