Pomáhal i Kindl s partnery

05. listopadu 2009, 17:39 - Táňa Králová
05. listopadu 2009, 17:39

Transformace Budvaru

Chystanou přeměnu národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost ovlivňuje i advokátní kancelář Kindl & Partneři. Firma bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla, hlavního aktéra kauzy na Západočeské univerzitě, se podílela na výběru poradce pro transformaci Budvaru. Kindlova kancelář zastupovala ministerstvo zemědělství (MZe) při přijímání nabídek uchazečů o zakázku v hodnotě 12,5 milionu korun. Svého člověka měla také v hodnotící komisi. Tím byl Milan Telecký z Vysoké školy Karlovy Vary, bratr Daniela Teleckého, předsedy akademického senátu plzeňských práv a Kindlova zastánce. Ze tří zájemců vybrala komise vloni na jaře konsorcium auditorské firmy Deloitte a advokátní kanceláře Kříž a Bělina.
Rozjetou transformaci považuje současný ministr zemědělství Jakub Šebesta za účelný a logický krok. Obhajuje ji tím, že stát dnes nemá ze zisků národního podniku žádný prospěch, pouze daňové příjmy. „Akciová společnost umožňuje vyplácet dividendu akcionářům, tedy státu,“ připomíná Šebesta. Přesto s převodem příliš nechvátá. Jeho úřad totiž tvrdí, že není připravený speciální zákon, dle něhož by se transformace měla uskutečnit. Přitom letos na jaře tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) prohlašoval, že zákon je napsaný a v květnu ho přinese vládě.
„Výběr varianty transformace ale teprve proběhne,“ uvádí nyní mluvčí MZe Petr Vorlíček. Doplňuje, že postup bude záviset na vyjádření jednotlivých zemí k podmínkám převodu ochranných známek. „Budvar obeslal své právní zástupce v 93 dotčených zemích. Zatím dostal 62 odpovědí a zbylé urguje. Některé z odpovědí přitom nevylučují možnost, že zápis nového majitele ochranné známky bude odmítnut. Z řady zemí přišlo neutrální vyjádření,“ upřesnil Vorlíček.
Na kolik zatím vyšla stát příprava prvního kroku k prodeji pivovaru? Milan Telecký si nevzpomíná, kolik kancelář Kindl & Partneři dostala od MZe za právní službu. „Je to již delší dobu, navíc v této advokátní kanceláři už nepůsobím,“ řekl Telecký týdeníku EURO. MZe tvrdilo, že není schopné uvést přesnou výši nákladů spojených s tendrem na takzvaného velkého neboli transformačního poradce. Později jeho mluvčí doplnil, že „malý“ poradce, tedy Kindl & Partneři, dostal za zakázku 714 tisíc korun. Konsorciu firem Deloitte a Kříž a Bělina, coby „velkému“ poradci, ministerstvo dle mluvčího zatím uhradilo 3,5 milionu korun. „V současné době není zřejmé, kolik bude transformačnímu poradci nakonec vyplaceno. Podle smlouvy mají být další částky hrazeny jako odměna až po poskytnutí služeb specifikovaných ve smlouvě,“ dodal mluvčí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít