Pomáhají skutečně patenty byznysu?

21. února 2013, 11:39 - Jan Kleindienst, Petr Bubušek
21. února 2013, 11:39

České firmy si často stěžují, že jejich nápady kopíruje konkurence. Je ale vhodným druhem obrany patentová ochrana, kterou někteří odborníci označují dokonce za brzdu obchodu?

PRO: Jan Kleindienst, vedoucí výzkumné laboratoře IBM ČR

Ochrana investic do vývoje

Nemyslím si, že patentová ochrana představuje pro podnikání a byznys překážku. Funkci patentů je možné vnímat v několika rovinách. V první řadě jde o nástroj pro ochranu nemalých investic, které do výzkumu a vývoje výzkumná instituce či firma vkládá.

Například v případě IBM je to zhruba 120 miliard korun ročně. Cesta od nápadu k inovaci (řešení) je dlouhá a drahá a registrace patentu dává jeho vlastníkům jistotu, že danou technologii budou moci využít a umořit v ní investice v delším časovém horizontu. K tomu ale nedojde, dokud není technologie využitá v rámci konkrétního produktu nebo řešení na straně zákazníka, což může trvat velmi dlouho.

Zároveň platí, že řada patentů přímo vede ke vzniku nových produktů či přímo nových odvětví. Příkladem je třeba oblast kopírek (původní patent Xerox) nebo instantní fotografie (patent Polaroid). Vynálezce navíc nevlastní patent nadosmrti, ve Spojených státech amerických je to na dobu dvaceti let.

Patenty rovněž podporují výměnu informací. V rámci procesu registrace patentu musíme totiž přesně popsat, co je jeho obsahem, jak daná technologie funguje. Do určité míry se tak technologie a inovační postupy otevírají trhu na rozdíl od situace, kdy je firma drží jako obchodní tajemství.

Společnost IBM klade na výzkum a vývoj velký důraz, potvrzuje to i fakt, že v roce 2012 už podvacáté za sebou zaregistrovala nejvyšší počet amerických patentů. I to nás zavazuje ke zlepšování patentového systému. Domníváme se, že by patentová ochrana měla být v oblasti informačních technologií zachována jako důležitý nástroj podpory inovací.


PROTI: Petr Bulušek, ředitel Centra výzkumných kontraktů

Podpora monopolů

Pokud vás někdo bez vašeho svolení připraví o část vašeho vlastnictví tak, že z vašeho dvorku odnese slepici, říká se tomu krádež. Když vás někdo zkrátí na vašich vlastnických právech tím, že vám na vámi vlastněném výrobním zařízení neumožní svobodně vyrábět, co chcete, říká se tomu patent. Patenty představují omezení vlastnických práv druhých lidí k jejich majetku.

Historický původ patentů najdeme v panovníky udělovaných monopolních privilegiích. Jsou umělým konstruktem vytvářejícím monopoly a deformujícím tržní prostředí. Naše legislativa se paradoxně na jedné straně snaží monopoly potírat jako něco pro trh škodlivého, na druhé straně je pomocí patentů pěstuje.

Podle svých zastánců jsou patenty nutné k podpoře inovací, protože umožňují vynálezcům získat spravedlivou odměnu za jejich duševní činnost. Neměli by vynálezci na výzkum a vývoj více prostředků, kdyby je nevynakládali na patenty a jejich nákladnou soudní obranu? Nebyly by firmy více motivovány inovovat, kdyby nebyly chráněny monopolem svého patentu?

Ve skutečnosti vytvářejí patenty bariéry vstupu do odvětví a jsou nástrojem konkurenčního boje mezi velkými firmami. Malé podniky mají smůlu. Patent sám o sobě je vám totiž k ničemu, když si nemůžete dovolit zaplatit armádu právníků, kteří zadupou do země toho, kdo váš patent poruší.

Chcete založit firmu a začít něco vyrábět? Raději na to zapomeňte. Ve většině výrobních oborů dnes platí, že kam se hnete, tam číhá jako nášlapná mina nějaký patent. Patentové právo dalo navíc vzniknout takzvaným patentovým trollům, kteří skupují patenty a potom inkasují výpalné za jejich porušování.

V konečném důsledku na to doplácí spotřebitel. Za výrobky chráněné patentem platí vyšší ceny a mnohdy si kvůli patentům vlastněným různými výrobci nemůže koupit výrobek, ve kterém by bylo uplatněno veškeré existující know-how.


Dejte nám vědět, co si o tom myslíte vy! Těšíme se na vaše názory na www.profit.cz a www.facebook .com/profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít