Polské rohlíky a české daně

07. září 2012, 14:00 - Tomáš Plhoň, Euro
07. září 2012, 14:00

Tak nám chtějí zase zdražit rohlíky, mámo. Ono hospodské žehrání, které Češi vždycky tak pěkně uměli, je sice snadné kritizovat a mávat nad ním rukou, v případě hokusů pokusů ohledně sazeb DPH má ale poměrně racionální základ.

Říkejme tomu třeba ekonomická duše českého spotřebitele. Aneb proč vlastně chceme poptávkové straně znovu pouštět žilou, když poslední navýšení DPH se na příjmech státní kasy neprojevilo takřka jediným halířem? Ministr Kalousek na to nedávno řekl, že výše sazby není zas tak důležitá. Mnohem více se prý na výběru daní projevuje nálada ve společnosti a celková ekonomická situace. Nálada ve společnosti! Bingo! Ve vylepšování nálady a stabilizování ekonomiky se přece vláda ukázala tak šikovná.

Ale ironii stranou. Kalousek oním výrokem opravdu uhodil hřebíček na hlavičku. Například z této poměrně přesvědčivé studie vyplývá, že jedním z nejdůležitějších faktorů efektivity výběru daně je stabilita politického prostředí. Ehm… když pomineme, jak stabilní naše vlády jsou, proč se český daňový systém mění častěji než partneři Ivety Bartošové? Proč, když tu máme od roku 2006 pravicové vlády, se sazba DPH mění už potřetí? Být v takovém „prostředí“ podnikatel, to už si opravdu člověk balí kufry a objednává letenky do daňových rájů. Nemluvě o tom, že tentokrát do konce roku nebudeme nikdo vědět, jaká sazba nás vlastně čeká.

Jistě, během posledních dvou volebních období na nás útočila jedna ekonomická katastrofa za druhou a je na ně třeba nějak reagovat. Ale opravdu je nejvhodnější prostě škrtnout číslici „20“, vyměnit ji za „21“ a doufat, že se to příznivě podepíše na rozpočtu?

Fiskální politika v tak turbulentním prostředí, jaké dnes panuje, snad nemá historického srovnání. Snad až na velkou depresi z 30. let. Škoda, že v Česku tomuto tématu tolik nerozumíme (narozdíl od Američanů, kde se příčinami této ekonomické katastrofy po jisotu část života zabývá každý průměrný ekonom). Hodí se ale připomenout zákon prezidenta Hoovera z rou 1932, tzv. Revenue Act, který uprostřed tvrdé recese výrazně zvýšil daně. Jako mávnutím kouzelným proutkem se zvýšila daňová delikvence hned trojnásobně! Možná to stojí za přemýšlení. Aneb mámo, jestli ty rohlíky fakt zdraží, letošní vánoce nakupujeme v Polsku.


Další komentáře Tomáše Plhoně:

Češi a jejich čelní laloky

Proč musíme růst


Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít