Polské rohlíky a české daně

07. září 2012, 14:00 - Tomáš Plhoň, Euro
07. září 2012, 14:00

Tak nám chtějí zase zdražit rohlíky, mámo. Ono hospodské žehrání, které Češi vždycky tak pěkně uměli, je sice snadné kritizovat a mávat nad ním rukou, v případě hokusů pokusů ohledně sazeb DPH má ale poměrně racionální základ.

Říkejme tomu třeba ekonomická duše českého spotřebitele. Aneb proč vlastně chceme poptávkové straně znovu pouštět žilou, když poslední navýšení DPH se na příjmech státní kasy neprojevilo takřka jediným halířem? Ministr Kalousek na to nedávno řekl, že výše sazby není zas tak důležitá. Mnohem více se prý na výběru daní projevuje nálada ve společnosti a celková ekonomická situace. Nálada ve společnosti! Bingo! Ve vylepšování nálady a stabilizování ekonomiky se přece vláda ukázala tak šikovná.

Ale ironii stranou. Kalousek oním výrokem opravdu uhodil hřebíček na hlavičku. Například z této poměrně přesvědčivé studie vyplývá, že jedním z nejdůležitějších faktorů efektivity výběru daně je stabilita politického prostředí. Ehm… když pomineme, jak stabilní naše vlády jsou, proč se český daňový systém mění častěji než partneři Ivety Bartošové? Proč, když tu máme od roku 2006 pravicové vlády, se sazba DPH mění už potřetí? Být v takovém „prostředí“ podnikatel, to už si opravdu člověk balí kufry a objednává letenky do daňových rájů. Nemluvě o tom, že tentokrát do konce roku nebudeme nikdo vědět, jaká sazba nás vlastně čeká.

Jistě, během posledních dvou volebních období na nás útočila jedna ekonomická katastrofa za druhou a je na ně třeba nějak reagovat. Ale opravdu je nejvhodnější prostě škrtnout číslici „20“, vyměnit ji za „21“ a doufat, že se to příznivě podepíše na rozpočtu?

Fiskální politika v tak turbulentním prostředí, jaké dnes panuje, snad nemá historického srovnání. Snad až na velkou depresi z 30. let. Škoda, že v Česku tomuto tématu tolik nerozumíme (narozdíl od Američanů, kde se příčinami této ekonomické katastrofy po jisotu část života zabývá každý průměrný ekonom). Hodí se ale připomenout zákon prezidenta Hoovera z rou 1932, tzv. Revenue Act, který uprostřed tvrdé recese výrazně zvýšil daně. Jako mávnutím kouzelným proutkem se zvýšila daňová delikvence hned trojnásobně! Možná to stojí za přemýšlení. Aneb mámo, jestli ty rohlíky fakt zdraží, letošní vánoce nakupujeme v Polsku.


Další komentáře Tomáše Plhoně:

Češi a jejich čelní laloky

Proč musíme růst


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít