Polská orlice čeká na českého lva

26. února 2007, 00:00 - EVA MARZINI
26. února 2007, 00:00

ZAHRANIČNÍ OBCHOD Polsko je nejlidnatější stát ze všech nových členských zemí Evropské unie. Přestože je jeho obrovský trh coby kamenem dohodil, české firmy měly dříve v obchodování s Polskem rezervy. Do plných obrátek se vzájemný obchod roztočil právě až po vstupu obou zemí do Unie.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD Polsko je nejlidnatější stát ze všech nových členských zemí Evropské unie. Přestože je jeho obrovský trh coby kamenem dohodil, české firmy měly dříve v obchodování s Polskem rezervy. Do plných obrátek se vzájemný obchod roztočil právě až po vstupu obou zemí do Unie. Čím teď může polská orlice nalákat české obchodní lvy?

Polsko představuje jeden z největších trhů v rámci Evropské unie. Potenciál této země s téměř 40 miliony obyvatel je značným lákadlem i pro české firmy. Jiří Banot ze zastoupení agentury CzechTrade ve Varšavě však upozorňuje, že z této přednosti se dalo těžit v 90. letech, kdy trh ještě nebyl nasycen. Podle jeho slov atraktivita tamního trhu spočívá především v dostupnosti peněz ze strukturálních fondů, kterými lze investici podpořit. To například v Německu či Rakousku není možné.

„Ročně do Polska připluje devět miliard eur ve strategických zahraničních investicích,“ říká Remigiusz Górski, tajemník oddělení obchodu a investic polského velvyslanectví v Praze. Upozorňuje však, že trh se velmi rychle vyvíjí a zdaleka ne všichni investoři jsou schopni na tyto změny pružně reagovat.

DOMINUJE MIKROREGION SLEZSKO

Ze spolupráce tuzemských a polských firem nejvíce těží ty příhraniční. Konkrétně se jedná o vojvodství Dolnoslezské, Opolské a Slezské. Na jejich území žije přibližně čtvrtina Poláků a zároveň tyto regiony patří mezi nejbohatší v zemi. Oblast má velký průmyslový potenciál a nabízí kvalifikované pracovní síly. Kromě toho se zde daří i zemědělství a službám. Sem také v současné době směřuje nejvíce českých investic v Polsku.

Další investice putují do oblasti Varšavy, Wroclawi, Krakova, Poznaně a Lodže. „Naopak nejméně investic směřuje na východ a na sever země,“ shrnuje Górski. Podle jeho slov by však právě tyto nejchudší končiny mohly pro řadu firem představovat zajímavou investiční příležitost. „Jelikož jsou zaostalé, budou tam směřovat investice do restrukturalizace nebo výstavby nové infrastruktury či nových bytových jednotek. Poskytnou řadu šancí subdodavatelům, kteří se budou na rozvoji podílet,“ vysvětluje.

I když Polsko patří historicky k významným partnerům Česka, vzájemný obchod se nastartoval až po vstupu obou zemí do Evropské unie. Například podle statistiky ministerstva průmyslu a obchodu se v roce 2005 výměna zboží zvýšila o 45 procent. O import z Polska se zajímají hlavně menší a střední firmy. Ovšem s relativně velkým podílem zboží z této země se lze například setkat i v regálech tuzemských supermarketů a hypermarketů.

Polští obchodníci v České republice úspěšně prodávají polotovary, suroviny a spotřební průmyslové výrobky. Neodmyslitelně k nim patří potraviny, textil a obuv. Pevné místo na trhu si také nacházejí zrající sýry a másla. „Loni jsme vyvezli do Česka o pětinu více výrobků než rok předtím,“ odhaduje Dariusz Sapiňski, předseda představenstva mlékárny Mlekovita. Silnou pozici si vydobyl také výrobce rozpustných nápojů Maspex z Vadovic, který už má v Česku vlastní podniky. Maspex vyrábí a vyváží nápoje, známé v Česku pod značkou Kubík. Českým spotřebitelům chutná i koření polských výrobců Kamis a Prymat. „Loni jsme v Čechách podepsali několik větších kontraktů, díky kterým by letos náš vývoz měl stoupnout nejméně o desetinu,“ říká mluvčí Prymatu Przemyslaw Pajak. Polský deník List Rzeczpospolita tvrdí, že 48 procent českých zákazníků ochotně nakupuje zboží právě polských firem.

POTRPÍ SI NA ČESKÉ PIVO

Mezi obchodníky ještě přetrvává naivní představa, že do Polska se dá rychle prodat cokoli. „Spotřebitelé jsou náročnější a žádají kvalitní výrobek, dobrý servis a samozřejmě přiměřenou cenu,“ uvádí Jiří Banot. Dobrá jakost hraje na tamním trhu prim, proto se na exportu nejvíce podílejí výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Příkladem jsou třeba takzvané kelímkové produkty mlékárny Kunín. Oblibě se těší také české pivo. Velmi dobře se prodává například Budějovický Budvar, Krušovice a Radegast. Plzeňský Prazdroj se dokonce v Polsku vaří v licenci.

Stroje a zařízení se na tamějším trhu úspěšně zpeněží, pokud jsou spolehlivé, výkonné, s jednodušší obsluhou a údržbou. Obchodníci si potrpí na záruky, dodání náhradních dílů, zajištění servisu a výcvik polských pracovníků. Martina Pavlíková, vedoucí oddělení marketingu společnosti Papcel, uvádí, že v loňském roce vzrostly tržby firmy především proto, že se dařilo do Polska exportovat stroje pro papírenský průmysl.

JINÝ KRAJ, ALE PODOBNÝ MRAV?

Úspěchu mohou předcházet počáteční nezdary. Vyplynou ze značně odlišné obchodní kultury, než si mnohdy české firmy připouštějí. „Dospět ke vzájemné dohodě v obchodních vztazích může trvat o hodně déle, než jsou čeští podnikatelé zvyklí,“ tvrdí Banot.

Podle jeho slov je občas problematické i dodržování sjednaných podmínek. Polský obchodník se prý velmi rád a často vrací a otevírá nejrůznější témata. Není výjimkou, že po nějakém čase opět začne smlouvat o ceně. Může se ovšem také stát, že smluvní podmínky nedodrží bez jakéhokoliv varování.

Banot zdůrazňuje, že obchodní podklady je nejvhodnější představovat v polštině. Při osobním setkání je lepší používat překladatele než hovořit třetím jazykem, například anglicky. Rovněž spoléhání na znalost češtiny se pravděpodobně nevyplatí.

Polští dovozci velmi neradi obchodují prostřednictvím obchodních firem nebo zprostředkovatelů a téměř vždy hledají kontakty na přímého výrobce. To platí především u zboží investičního charakteru (například obráběcí stroje či investiční celky) nebo zboží spotřebního charakteru, tedy hlavně potravin.

JAK V POLSKU ZAČÍT

Čeští podnikatelé mají na polském trhu stejné podmínky jako Poláci. Nesetkáme se zde tak s žádnými diskriminačními opatřeními, která jsou běžná zejména v západní Evropě. Cizinec, který zde chce podnikat, se musí nejdříve zaregistrovat na příslušném místním úřadě. Ten provede zápis o jeho působení do evidence hospodářské činnosti.

Lidé bez povolení k pobytu se evidují na úřadě v místě, kde hodlají podnikat. Pokud povolení k pobytu mají, tak se musí hlásit v místě bydliště. Na jednání s úřady je dobré si s sebou vzít k nahlédnutí nájemní smlouvu k prostorám k podnikání. K žádosti o registraci se předkládá kopie pasu a platí se poplatek 100 zlotých. Zápis do rejstříku se vydává do několika dnů.

Následně je potřeba zažádat o REGON, což je obdoba českého identifikačního čísla (IČO). Přiděluje jej příslušný vojvodský statistický úřad. K žádosti se přikládá potvrzení o zápisu do rejstříku hospodářské činnosti. Potvrzení o přidělení čísla se na úřadě vydává na počkání. Rovněž je nutné si u některé z polských bank založit podnikatelský účet. Jeho číslo bude mimo jiné vyžadovat finanční úřad.

Poté se již podnikatel může na příslušný finanční úřad obrátit. Zde dostane číslo daňové identifikace NIP (obdoba českého DIČ). O číslo se musí žádat ještě před předložením první deklarace, jež se týká zálohy na daň z příjmu fyzických osob.

Každý podnikatel je v Polsku automaticky plátcem daně z přidané hodnoty VAT. Jen v některých případech je od daně osvobozen. K VAT se registruje u příslušného finančního úřadu. Za potvrzení přihlášky se platí 152 zlotých. Plátce musí každý měsíc předkládat úřadu deklaraci VAT, a to do 25. dne následujícího po každém kalendářním měsíci.

Podnikatel platí daň z příjmu fyzických osob pouze z výdělků dosažených v Polsku. Cizinec si může vybrat zdanění příjmu buď podle hospodářské stupnice, nebo ve výši 19 procent.

Povolení k pobytu je pro cizince nutné, pokud se v Polsku zdržuje déle než tři měsíce. Jestliže se vrací alespoň jednou týdně do vlasti, o povolení žádat nemusí. Povolení k pobytu se vystavuje na pět let. Poplatek za kartu pobytu je 30 zlotých. *

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O POLSKU

Úřední jazyk: polština

Měnová jednotka: 1 zlotý (PLN) = 100 grošů

Správní členění: 16 vojvodství

Členství: EU, NATO, OSN, CEFTA, CE, OBSE, OECD

Hlavní město:

Varšava Rozloha: 312 683 km2

Počet obyvatel: 38 680 000

KOLIK STOJÍ FIRMA V POLSKU

druh poplatku / výše

zápis u obecního úřadu 100 zlotých

otevření běžného účtu 20-50 zlotých

vedení běžného účtu 20-60 zlotých

registrace VAT 152 zlotých

registrace NIP zdarma

registrace REGON zdarma

Poznámka: 1 zlotý je přibližně 7,30 koruny

POLSKÉ DANĚ

typ daně sazba

daň z příjmu právnických osob (CIT) 19 procent

daň z přidané hodnoty (VAT) 22 procent

snížená sazba VAT 7 procent

Pramen: ČPOK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít