Polní maršál Sísí chce být faraónem

05. února 2014, 10:04 - David Klimeš
05. února 2014, 10:04

Už nyní je nejmocnějším mužem Egypta. Ale chce si svou moc potvrdit prezidentským úřadem. Přestože ještě šéf egyptských ozbrojených sil Abdal Fatah Sísí kandidaturu neoznámil, nikdo v Egyptě nepochybuje o tom, že se voleb zúčastní. A že je vyhraje.

Vše v Egyptě nyní směřuje k prezidentským volbám v březnu či dubnu. Minulý týden přechodný prezident Adlí Mansúr dal Sísímu nejvyšší armádní epolety polního maršála. V rámci obměny vládního kabinetu se Sísí pak vzdal vedení ministerstva obrany. A v ulicích pokračuje „sísímánie“. Portrét maršála je všude na plakátech, hrncích, dokonce i cukrovinkách. A není radno si z nového vládce dělat legraci.

Naposledy se o tom přesvědčil známý egyptský komik Basím Júsif. Ve svém pořadu si nechal cukrářem přinést dort s portrétem Sísího, ovšem pak se bál do mocného muže kousnout. A tak aby se nedostal do problémů, raději celý dort pokrytecky koupil.

Júsif se navíc nikdy svým názorem na Sísího netajil: „Ostatní kandidáti neusilují o post prezidenta proti Sísímu, ale proti armádě a ministerstvu obrany. A nemohou soutěžit. Armáda by se neměla nechat zatahovat do politických her.“ Následovalo stažení pořadu ze soukromé televize CBC. Nakonec se Júsifa ujala německá Deutsche Welle ve svém arabském televizním programu, aby se „jasně postavila za svobodu tisku a názoru“.

Aféra s Júsifem je ale jen malá kaňka na „presisidentské“ kampani, jak se o ní v Egyptě mluví. Egypťané mají maršála rádi, protože na rozdíl od předchozích armádních vládců Gamála Násira či Husního Mubaraka je tento voják o poznání méně egoistický a velmi nábožný.

Maršálská hůl v tornistře

Nicméně Sísí celý svůj dosavadní život zasvětil sekulární armádě. Narodil se v roce 1954, tedy už do násirovské republiky. Vystudoval vojenskou akademii a doplnil si vzdělání ve Velké Británii a USA. Poslušně sloužil Mubarakovu režimu a postupně se stal nejmladším členem Nejvyšší rady egyptských ozbrojených sil.

Když Mubarak v roce 2011 padl a vlády se ujalo Muslimské bratrstvo vedené Muhammadem Mursím, Sísí postoupil v létě 2012 na ministra obrany. Na armádním důstojníkovi, který často cituje z koránu a jehož žena nosí hidžáb, se totiž dokázala shodnout jak armáda, tak islamisté.

Mursím povýšený Sísí se však stal i jeho zkázou. Během demonstrací Egypťanů proti islamistické ústavě se Sísí jasně postavil na stranu protestujících. Nejprve v televizi dal Mursímu ultimátum, aby do 48 hodin „vyslyšel vůli lidu“. Když Mursí neuposlechl, Sísí ho sesadil. Zároveň ale dokázal, že přes svou tichou povahu umí pracovat s emocemi. Na ikonické náměstí Tahrír nechal vrtulníky shodit egyptské vlajky a davy volaly: „Lid jde ruku v ruce s armádou!“

Nenadálá masová popularita Sísího tak dala zapomenout i jeho jedinému známému prolit hřešku, a to když v roce 2012 obhajoval „testy panenství“ na zadržených ženách při demonstracích. Prý se tak „chrání ženy před znásilněním a vojáci před obviněním ze znásilnění“. Po vlně nesouhlasu Sísí rychle slíbil „testy“ zrušit.

Varující Mubarakův příklad

Tichý Sísí se v roli tribuna lidu rychle našel. Během nepřehledných demonstrací islamistů, nacionalistů a dalších skupin byl schopen si stoupnout na tribunu a zorganizovat si demonstraci na vlastní podporu. Nechal pak schvánovou ústavu a ta začala 18. ledna platit.

Nyní běží 90denní termín, do kterého musí proběhnout prezidentské volby. Pak dojde i na parlamentní. Zatímco výsledky těch parlamentních jsou nejisté, o prezidentských nikdo nepochybuje. Sísí jen prý chce oznámit kandidaturu už bez uniformy, aby zdánlivě zachoval oddělení vojenské a civilní moci. Proto teď na rozloučenou dostal povýšení na maršála.

Expert na Střední východ Steven A. Cook ale na svém blogu Sísímu připomíná osud Mubaraka, který také šel z armády do prezidentského úřadu a sliboval reformy: „Jeho jméno je však navždy spojeno autoritářskými omyly a úpadkem Egypta.“ A Sísího řízené převzetí prezidentského úřadu kritizuje nakonec i komik Júsif: „Děláme tutéž chybu jako s Mursím, když ze Sísího děláme jedinou možnost. Co když se něco Sísímu stane? To pak bude Egypt ztracen?“

Celý život v uniformě
» Abdal Sísí, celým jménem Abd al-Fattáh Sa’íd Husajn Chalíl as-Sísí, se narodil 19. listopadu 1954 v Káhiře do zbožné sunnitské rodiny. Vystudoval v roce 1977 Egyptskou vojenskou akademii a od té doby postupoval armádou
» v roce 2012 se stal ministrem obrany pod prezidentem Muhamadem Mursím. Toho pak ale sesadil a fakticky vládne zemi. Mezi Egypťany si rychle získal velkou popularitu
» nyní byl povýšen na polního maršála, brzo ale svlékne uniformu a ohlásí kandidaturu na prezidenta
» má tři dcery a pět synů. Jeho žena nosí tradiční hidžáb

Čtěte také:

Egypt směřuje k Rusku, ve hře jsou zbraně

Egypt přišel za dva roky o desetitisíce Čechů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít