Politické souvislosti války v justici

05. března 2012, 11:42 - Jaromír Bartůněk
05. března 2012, 11:42

K oblíbeným tvrzením našich politiků patří, že pro udržení podnikatelů v zemi potřebujeme hlavně nízké korporátní daně a rovnou daň z příjmu. Často se ale zapomíná na to, že mnohem důležitější je celková stabilita, k čemuž pochopitelně patří i justice. Máloco Česko ohrožuje tak jako současná válka na státním zastupitelství.

Foto: ČTK

Úhly pohledu se různí, podle někoho jde o válku gangů (Radek John). Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil a jeho zastánci naznačují, že jde o boj mezi „hodnými“ a „zlými“ státními zástupci, přičemž podobné dělení se vůbec nelíbí premiérovi Petru Nečasovi. Skeptici pak s odkazem na známou francouzskou komedii tvrdí, že jde o „standardní“ boj mezi lehce prohnilými s více prohnilými.

Jinými slovy, Česko je malá země, kde se v jistých kruzích lidé dobře znají a kde funguje systém „já na bráchu, brácha na mě“, který prostupuje od komunální politiky do vlády, od místních zakázek na čističky odpadních vod po velké privatizační projekty.

Úkolem odvolaného a následně soudem vráceného pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly bylo pracovat na některých mimořádně vážných případech. Předně jde o kauzu Mostecké uhelné, v níž si stát původně chtěl ponechat majoritu, což se ovšem nepodařilo, a existuje závažné podezření, že při privatizaci této společnosti byly prány špinavé peníze.

Hra o miliardy

Rampula tvrdí, že k žádnému trestnému činu nedošlo, maximálně mohlo být jednání manažerů neetické. „Podle doktora Rampuly činnost managementu, který znehodnotil státní podíl v Mostecké o zhruba tři až čtyři miliardy, nebyla trestná! Přitom za to manažeři mohli jít až na osm let do vězení! Rampula nemohl lépe doložit, proč do své funkce neměl být nikdy jmenován,“ poznamenal na svém blogu publicista Václav Žák.

Rampula například zastavil kauzu České pivo, ve které podle podezření policie získala japonská banka Nomura neoprávněně přes sedm miliard korun, údajně zdržoval i vyšetřování nákupu stíhaček Gripen.  Vrchní státní zástupce v Praze mimo jiné odvolal z funkce ředitelku odboru závažné hospodářské kriminality Soňu Bělohlávkovou. Ta dohlížela například na kauzu údajné korupce při nákupu rakouských transportérů Pandur pro naši armádu.

A jde o celou řadu dalších případů, které měl Rampula na stole, třeba přelévání státních peněz z elektrárenského gigantu ČEZ na konta majitelů Škody Holding, vyšetřování podezření z korupce na pražském magistrátu a obchodů pražských podnikatelů napojených na ODS Romana Janouška a Ivo Rittiga.  Rampula tak navázal na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, kterou proslavilo především zastavení případu bývalého lidoveckého šéfa Jiřího Čunka v minulém volebním období.

Situace se zamotala poté, co pražský Městský soud Pospíšilovo rozhodnutí zrušil a Rampula se do své funkce vrátil, což mimo jiné kritizovaly některé občanské iniciativy jako Veřejnost proti korupci, Nadační fond pro boj proti korupci nebo Inventura demokracie, podle nichž Rampula nese „velkou odpovědnost za neřešení a zametání pod koberec závažných podezření z rozsáhlé hospodářské trestné činnosti a korupce, čímž zřejmě došlo k vážnému poškození České republiky“.

Je známou skutečností, že Nečas loňské Pospíšilovo rozhodnutí odvolat Rampulu na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana těžce nesl. Ostatně o tom, že Pospíšilův konec ve vládě je na spadnutí, se v kuloárech mluví nejméně půl roku.

Rampula pravděpodobně Nečasovi zkomplikoval situaci svou emotivní tiskovou konferencí, na níž novinářům promítl záznam kamer, které zachytily, jak dva lidé večer 17. února vstupují do kanceláře náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, přičemž se následně ukázalo, že šlo o policisty, kteří měli pravděpodobně za úkol odstranit z místnosti odposlech.

Nejvyšší státní zástupce Zeman Rampulovo vystoupení ostře odsoudil. Podle něho se Rampula projevil jako „naprostý neprofesionál“ a zveřejnil informace o bezpečnostní akci, aniž vyčkal na závěry šetření nebo vysvětlení.

Pospíšil dostal čas

Za této situace by bylo odvolání Pospíšila z politického hlediska poněkud nešťastné. Vedení občanských demokratů se tak rozhodlo vyčkávat. „Dejme čas panu ministrovi, on je hlavou tohoto rezortu, aby navrhl a provedl příslušné kroky. Na druhé straně ale skutečně platí, že některé kroky nejsou v jeho rukou, nejsou v rukou žádných politiků a politici by do nich dokonce neměli ani zasahovat,“ prohlásil Nečas po zasedání stranické výkonné rady. Pospíšil tak mohl konstatovat, že cítí podporu svých spolustraníků.

První místopředsedkyně ODS a šéfka Sněmovny Miroslava Němcová poté poznamenala, že by bylo dobré, kdyby Pospíšil do týdne připravil plán, jak situaci na zastupitelství uklidnit. O ministrově osudu tak stále není rozhodnuto.

V ODS už delší dobu obíhají fámy, že by Pospíšil za určitých okolností mohl naopak politicky posílit, a to dokonce až tak, že by na letošním podzimním volebním kongresu mohl být částí spolustraníků navržen na stranického předsedu. Součástí údajné dohody má být kromě vlivného plzeňského člena výkonné rady ODS Romana Jurečka například pražský primátor Bohuslav Svoboda, přičemž cílem má být užší spolupráce mezi ODS a TOP 09. Podle jiné varianty by Nečase měl vystřídat rovnou Svoboda.

Do podzimu je však ještě dost času a budoucí dění v ODS záleží na mnoha proměnných. Každopádně výsledek nynější justiční války bude mít zřejmě hluboký dopad do rozložení politických i ekonomických sil v Česku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít