Politické hyeny aneb Náplava nového živočišného druhu

04. června 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
04. června 2013, 12:00

Povodně v Praze vyplavily na povrch nový druh. Politické hyeny. Lidské hyeny známe dlouho a při povodních bývají obvyklé (zatím ale naštěstí k rabování došlo snad jen jedinkrát – ovšem není všem dnům konec).

Neumím posoudit (alespoň zatím ne), zda vedení magistrátu zvládlo povodňovou situaci dobře, průměrně nebo to „podělalo“. Viděl jsem záběry, kdy hasiči zábrany stavěli po pás ve vodě a, ano, nedělní večerní prohlášení o zavření škol a následné kusé informace o některých otevřených výukových zařízeních byl mírně řečeno chaos. Na druhou stranu voda frčela a frčí Prahou a obrovské škody nenapáchala – ne že by se nic nestalo a nebude třeba stovek milionů či jednotek miliard k tomu, aby vše zase fungovalo normálně. Na vyhodnocení kvality reakce vedení metropole si ještě pár dní počkáme a stejně si každý z nás udělá obrázek sám, jaký bude chtít.

Politickým hyenismem ovšem je okopávat kotníky ponořené ještě ve vodě a křičet: „Nezvládáte to!“ Třeba taková starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) si posteskla, že nedostávala vůbec žádné informace z krizového štábu magistrátu a musela si vše zjišťovat svépomocí. Ona a její lidé ale při tom zjišťování měli dost času v neděli na web městské části vyvěsit fotky, jak paní starostka obhlíží situaci na rozvodněném Botiči. Mnoho dalších informací se rezident na stránkách „dvojky“ nedozvěděl.

Další starosta Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku) z pátého městského obvodu zase strašně postrádal seznam telefonních čísel, kam se obracet a dostal jej od magistrátu prý pozdě. Že nebyl schopen odpovědět na otázku, co se tím tak kruciálně zdrželo je jedna věc. Že neumí vytočit 1188 mi přijde na jeho funkci trochu smutné.


Sledujte online zpravodajství z povodní na E15.cz


Kopání do designovaného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) pak zcela šokujícím způsobem spojilo i znepřátelené představitele ODS. Levý kotník okopal Boris Štastný a až do podkolenních jamek se strefoval exprimátor Bohuslav Svoboda. Chápu, že vnímá nedávné kroky Hudečka a jeho company jako podraz – a nic moc jiného to ani nebylo. Ale sbírat politické body v gumákách před televizními kamerami, když ještě hladina ani pořádně nestoupla? Notabene bez informací zevnitř.

Na povodňové stupně vítězů (v kladném slova smyslu) tohoto nevkusného politického zápolení vystoupal podle mého expremiér Vladimír Špidla, jenž si „užil“ povodně před jedenácti lety. Opustil tentokrát svůj extrémně suchý styl vyjadřování a pro deník Insider na otázku, zda vidí v počínání magistrátu nějaké chyby, uvedl: „Když nejste uvnitř, víte o tom houby. A z desáté řady napůl slepý říkat, že subreta udělala nějaký špatný pohyb, to není můj styl.“
Pane expremiére, klobouk dolů, líp bych to neřekl.

PS: Pane Bobku, až budete opravovat pavilony v dolní části ZOO v Tróji, buďte tak hodný a vyhraďte pro tento nový druh hyeny nějaký ten výběh. Pokud možno před zábranami a neevakuovatelný.


Další komentáře Adama Junka:

Kdo bude další v poplatkové hysterii

Rovnost, svornost... stěhování

Jak parkovací ruka ruku myje

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít