Politické hyeny aneb Náplava nového živočišného druhu

04. června 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
04. června 2013, 12:00

Povodně v Praze vyplavily na povrch nový druh. Politické hyeny. Lidské hyeny známe dlouho a při povodních bývají obvyklé (zatím ale naštěstí k rabování došlo snad jen jedinkrát – ovšem není všem dnům konec).

Neumím posoudit (alespoň zatím ne), zda vedení magistrátu zvládlo povodňovou situaci dobře, průměrně nebo to „podělalo“. Viděl jsem záběry, kdy hasiči zábrany stavěli po pás ve vodě a, ano, nedělní večerní prohlášení o zavření škol a následné kusé informace o některých otevřených výukových zařízeních byl mírně řečeno chaos. Na druhou stranu voda frčela a frčí Prahou a obrovské škody nenapáchala – ne že by se nic nestalo a nebude třeba stovek milionů či jednotek miliard k tomu, aby vše zase fungovalo normálně. Na vyhodnocení kvality reakce vedení metropole si ještě pár dní počkáme a stejně si každý z nás udělá obrázek sám, jaký bude chtít.

Politickým hyenismem ovšem je okopávat kotníky ponořené ještě ve vodě a křičet: „Nezvládáte to!“ Třeba taková starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) si posteskla, že nedostávala vůbec žádné informace z krizového štábu magistrátu a musela si vše zjišťovat svépomocí. Ona a její lidé ale při tom zjišťování měli dost času v neděli na web městské části vyvěsit fotky, jak paní starostka obhlíží situaci na rozvodněném Botiči. Mnoho dalších informací se rezident na stránkách „dvojky“ nedozvěděl.

Další starosta Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku) z pátého městského obvodu zase strašně postrádal seznam telefonních čísel, kam se obracet a dostal jej od magistrátu prý pozdě. Že nebyl schopen odpovědět na otázku, co se tím tak kruciálně zdrželo je jedna věc. Že neumí vytočit 1188 mi přijde na jeho funkci trochu smutné.


Sledujte online zpravodajství z povodní na E15.cz


Kopání do designovaného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) pak zcela šokujícím způsobem spojilo i znepřátelené představitele ODS. Levý kotník okopal Boris Štastný a až do podkolenních jamek se strefoval exprimátor Bohuslav Svoboda. Chápu, že vnímá nedávné kroky Hudečka a jeho company jako podraz – a nic moc jiného to ani nebylo. Ale sbírat politické body v gumákách před televizními kamerami, když ještě hladina ani pořádně nestoupla? Notabene bez informací zevnitř.

Na povodňové stupně vítězů (v kladném slova smyslu) tohoto nevkusného politického zápolení vystoupal podle mého expremiér Vladimír Špidla, jenž si „užil“ povodně před jedenácti lety. Opustil tentokrát svůj extrémně suchý styl vyjadřování a pro deník Insider na otázku, zda vidí v počínání magistrátu nějaké chyby, uvedl: „Když nejste uvnitř, víte o tom houby. A z desáté řady napůl slepý říkat, že subreta udělala nějaký špatný pohyb, to není můj styl.“
Pane expremiére, klobouk dolů, líp bych to neřekl.

PS: Pane Bobku, až budete opravovat pavilony v dolní části ZOO v Tróji, buďte tak hodný a vyhraďte pro tento nový druh hyeny nějaký ten výběh. Pokud možno před zábranami a neevakuovatelný.


Další komentáře Adama Junka:

Kdo bude další v poplatkové hysterii

Rovnost, svornost... stěhování

Jak parkovací ruka ruku myje

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít