Politici tvrdě bojují o podobu nového konkurzního zákona

14. prosince 2004, 00:00 - ČTK
14. prosince 2004, 00:00

Poslanecká sněmovna jen velmitěžko hledá kompromisní podobu zákona o konkurzu a vyrovnání.Hlavní spor politici vedou o to, kdo by měl jmenovat konkurznísprávce.

Část poslanců, za které mluví ODS, chce, aby to bylvěřitelský výbor. Jiný názor ale mají poslanci v čele se ZdeňkemKoudelkou (ČSSD). Soudí, že konkurzního správce by měl jmenovatpředseda soudu a ne soudce, který prohlašuje konkurz. Dosavadnírozprava naznačuje, že navrch má varianta prosazovaná ODS.

Sněmovna začala projednávat tuto poslaneckou předlohu jižpřed půl rokem, schvalovat by jí měla až počátkem příštího roku.Poslanci se přitom shodují na tom, že novela by měla omezitrozsáhlé pravomoci konkurzního správce a správce konkurznípodstaty, zabránit možnostem korupce, výrazně posílit pozicivěřitelského výboru a zajistit aktivní účast věřitelů nakonkurzu. Dále by měla také zjednodušit, zrychlit a tím i zlevnitkonkurzní řízení.

Do předlohy se ale „opřeli“ poslanci sněmovního ústavně-právního výboru a navrhli řadu změn, a to včetně jiného způsobujmenování konkurzního správce. „Obecně je možné konstatovat, žeústavně právní výbor víceméně ruší poslanecký návrh a zachovávástatus quo,“ prohlásil dnes kriticky stínový ministrspravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Na poslance kvůli přijetí zákona dnes apelovala i vláda.“Stav, v jakém se nachází naše konkurzní právo a zejména jehopraktická aplikace, je alarmující a vyžaduje akci,“ řekl vrchnívládní legislativec Jaroslav Bureš.

Podobně se vyjádřil také místopředseda vlády pro ekonomikuMartin Jahn. „Situace v konkurzním právu je jednou z největšíchbolestí české ekonomiky. Myslím, že pokud se nám nepodaří vrychlé době schválit něco, co je velmi podobné návrhupředkladatelů, patrně nejen české podnikatelské prostředí, ale ipotenciální zahraniční investoři zlomí hůl,“ řekl Jahn.

Proti předloze se staví komunisté. „Tato novela nejde tímsměrem, který požaduje české konkurzní právo,“ řekl VojtěchFilip. Komunisté se na přípravě novely nepodíleli. Vadí jim, ženávrh negarantuje všem účastníkům konkurzního řízení rovné právnípostavení. „Zatímco dosavadní znění zákona víceméně právavěřitelů omezovala, návrh novely se přiklání k opačnému extrému,spočívajícímu v rozšíření práv věřitelů nad přijatelnou mez.Tento pokus o novelu konkurzního práva je nezdařený,“ řekl Filip.

S tím ale nesouhlasí ODS. „Návrh snižuje nebezpečí korupce,snižuje nebezpečí, že jedna fyzická osoba vybere správce, sekterým má nějaké jiné než právní vztahy,“ tvrdí Pospíšil. Jehostranická kolegyně Eva Dundáčková pak dodala, že při výběrukonkurzního správce by se mělo předejít tomu, aby jej vybíralsoudce, který zároveň prohlašuje konkurz. Varovala před zločinnýmspojením mezi soudcem a správcem.

Zastánci varianty, aby správce konkurzní podstaty vybíralsoud, tvrdí, že pokud by tento krok realizoval věřitelský výbor,tak může konkurz ovládat. „Dvě až tři banky se dostanou dověřitelského výboru a potom ve vzájemné shodě konkurzyovládají,“ řekl Koudelka. Návrh tak podle něj neposilujepostavení věřitelů, ale postavení věřitelského výboru, ve kterémzasedají především banky. Ekonomickým zájmem konkurzního správcejmenovaného zástupci velkých věřitelů pak podle Miloslava Kaly(ČSSD) bude rychlé uspokojování některých věřitelů, přičemžnebudou brát ohled na možnou restrukturalizaci podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít