Article, show

Politici tvrdě bojují o podobu nového konkurzního zákona

14. prosince 2004, 00:00 - ČTK
14. prosince 2004, 00:00

Poslanecká sněmovna jen velmitěžko hledá kompromisní podobu zákona o konkurzu a vyrovnání.Hlavní spor politici vedou o to, kdo by měl jmenovat konkurznísprávce.

Část poslanců, za které mluví ODS, chce, aby to bylvěřitelský výbor. Jiný názor ale mají poslanci v čele se ZdeňkemKoudelkou (ČSSD). Soudí, že konkurzního správce by měl jmenovatpředseda soudu a ne soudce, který prohlašuje konkurz. Dosavadnírozprava naznačuje, že navrch má varianta prosazovaná ODS.

Sněmovna začala projednávat tuto poslaneckou předlohu jižpřed půl rokem, schvalovat by jí měla až počátkem příštího roku.Poslanci se přitom shodují na tom, že novela by měla omezitrozsáhlé pravomoci konkurzního správce a správce konkurznípodstaty, zabránit možnostem korupce, výrazně posílit pozicivěřitelského výboru a zajistit aktivní účast věřitelů nakonkurzu. Dále by měla také zjednodušit, zrychlit a tím i zlevnitkonkurzní řízení.

Do předlohy se ale „opřeli“ poslanci sněmovního ústavně-právního výboru a navrhli řadu změn, a to včetně jiného způsobujmenování konkurzního správce. „Obecně je možné konstatovat, žeústavně právní výbor víceméně ruší poslanecký návrh a zachovávástatus quo,“ prohlásil dnes kriticky stínový ministrspravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Na poslance kvůli přijetí zákona dnes apelovala i vláda.“Stav, v jakém se nachází naše konkurzní právo a zejména jehopraktická aplikace, je alarmující a vyžaduje akci,“ řekl vrchnívládní legislativec Jaroslav Bureš.

Podobně se vyjádřil také místopředseda vlády pro ekonomikuMartin Jahn. „Situace v konkurzním právu je jednou z největšíchbolestí české ekonomiky. Myslím, že pokud se nám nepodaří vrychlé době schválit něco, co je velmi podobné návrhupředkladatelů, patrně nejen české podnikatelské prostředí, ale ipotenciální zahraniční investoři zlomí hůl,“ řekl Jahn.

Proti předloze se staví komunisté. „Tato novela nejde tímsměrem, který požaduje české konkurzní právo,“ řekl VojtěchFilip. Komunisté se na přípravě novely nepodíleli. Vadí jim, ženávrh negarantuje všem účastníkům konkurzního řízení rovné právnípostavení. „Zatímco dosavadní znění zákona víceméně právavěřitelů omezovala, návrh novely se přiklání k opačnému extrému,spočívajícímu v rozšíření práv věřitelů nad přijatelnou mez.Tento pokus o novelu konkurzního práva je nezdařený,“ řekl Filip.

S tím ale nesouhlasí ODS. „Návrh snižuje nebezpečí korupce,snižuje nebezpečí, že jedna fyzická osoba vybere správce, sekterým má nějaké jiné než právní vztahy,“ tvrdí Pospíšil. Jehostranická kolegyně Eva Dundáčková pak dodala, že při výběrukonkurzního správce by se mělo předejít tomu, aby jej vybíralsoudce, který zároveň prohlašuje konkurz. Varovala před zločinnýmspojením mezi soudcem a správcem.

Zastánci varianty, aby správce konkurzní podstaty vybíralsoud, tvrdí, že pokud by tento krok realizoval věřitelský výbor,tak může konkurz ovládat. „Dvě až tři banky se dostanou dověřitelského výboru a potom ve vzájemné shodě konkurzyovládají,“ řekl Koudelka. Návrh tak podle něj neposilujepostavení věřitelů, ale postavení věřitelského výboru, ve kterémzasedají především banky. Ekonomickým zájmem konkurzního správcejmenovaného zástupci velkých věřitelů pak podle Miloslava Kaly(ČSSD) bude rychlé uspokojování některých věřitelů, přičemžnebudou brát ohled na možnou restrukturalizaci podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít