Politici tvrdě bojují o podobu nového konkurzního zákona

14. prosince 2004, 00:00 - ČTK
14. prosince 2004, 00:00

Poslanecká sněmovna jen velmitěžko hledá kompromisní podobu zákona o konkurzu a vyrovnání.Hlavní spor politici vedou o to, kdo by měl jmenovat konkurznísprávce.

Část poslanců, za které mluví ODS, chce, aby to bylvěřitelský výbor. Jiný názor ale mají poslanci v čele se ZdeňkemKoudelkou (ČSSD). Soudí, že konkurzního správce by měl jmenovatpředseda soudu a ne soudce, který prohlašuje konkurz. Dosavadnírozprava naznačuje, že navrch má varianta prosazovaná ODS.

Sněmovna začala projednávat tuto poslaneckou předlohu jižpřed půl rokem, schvalovat by jí měla až počátkem příštího roku.Poslanci se přitom shodují na tom, že novela by měla omezitrozsáhlé pravomoci konkurzního správce a správce konkurznípodstaty, zabránit možnostem korupce, výrazně posílit pozicivěřitelského výboru a zajistit aktivní účast věřitelů nakonkurzu. Dále by měla také zjednodušit, zrychlit a tím i zlevnitkonkurzní řízení.

Do předlohy se ale „opřeli“ poslanci sněmovního ústavně-právního výboru a navrhli řadu změn, a to včetně jiného způsobujmenování konkurzního správce. „Obecně je možné konstatovat, žeústavně právní výbor víceméně ruší poslanecký návrh a zachovávástatus quo,“ prohlásil dnes kriticky stínový ministrspravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Na poslance kvůli přijetí zákona dnes apelovala i vláda.“Stav, v jakém se nachází naše konkurzní právo a zejména jehopraktická aplikace, je alarmující a vyžaduje akci,“ řekl vrchnívládní legislativec Jaroslav Bureš.

Podobně se vyjádřil také místopředseda vlády pro ekonomikuMartin Jahn. „Situace v konkurzním právu je jednou z největšíchbolestí české ekonomiky. Myslím, že pokud se nám nepodaří vrychlé době schválit něco, co je velmi podobné návrhupředkladatelů, patrně nejen české podnikatelské prostředí, ale ipotenciální zahraniční investoři zlomí hůl,“ řekl Jahn.

Proti předloze se staví komunisté. „Tato novela nejde tímsměrem, který požaduje české konkurzní právo,“ řekl VojtěchFilip. Komunisté se na přípravě novely nepodíleli. Vadí jim, ženávrh negarantuje všem účastníkům konkurzního řízení rovné právnípostavení. „Zatímco dosavadní znění zákona víceméně právavěřitelů omezovala, návrh novely se přiklání k opačnému extrému,spočívajícímu v rozšíření práv věřitelů nad přijatelnou mez.Tento pokus o novelu konkurzního práva je nezdařený,“ řekl Filip.

S tím ale nesouhlasí ODS. „Návrh snižuje nebezpečí korupce,snižuje nebezpečí, že jedna fyzická osoba vybere správce, sekterým má nějaké jiné než právní vztahy,“ tvrdí Pospíšil. Jehostranická kolegyně Eva Dundáčková pak dodala, že při výběrukonkurzního správce by se mělo předejít tomu, aby jej vybíralsoudce, který zároveň prohlašuje konkurz. Varovala před zločinnýmspojením mezi soudcem a správcem.

Zastánci varianty, aby správce konkurzní podstaty vybíralsoud, tvrdí, že pokud by tento krok realizoval věřitelský výbor,tak může konkurz ovládat. „Dvě až tři banky se dostanou dověřitelského výboru a potom ve vzájemné shodě konkurzyovládají,“ řekl Koudelka. Návrh tak podle něj neposilujepostavení věřitelů, ale postavení věřitelského výboru, ve kterémzasedají především banky. Ekonomickým zájmem konkurzního správcejmenovaného zástupci velkých věřitelů pak podle Miloslava Kaly(ČSSD) bude rychlé uspokojování některých věřitelů, přičemžnebudou brát ohled na možnou restrukturalizaci podniku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít