Politbyro pro červené a bílé

03. října 2008, 13:27 - Táňa Králová
03. října 2008, 13:27

Rada prošla kosmetikou, posílila politicky

Vína z Moravy, vína z Čech protékají politikou. Při zákulisních politických jednáních se rozhodovalo o tom, kdo bude v nové radě Vinařského fondu. A bude mít tudíž v dalších letech pod palcem peníze na propagaci tuzemského vinařství. Výsostné právo rozdělovat desítky milionů korun ročně bez jasně daných pravidel mají radní, jmenovaní ministrem zemědělství.

Kosmetická úprava

Ti minulí přesluhovali, protože kvůli chybě zákonodárců byli v podstatě nesesaditelní. Díky novele zákona byli odvoláni minulý měsíc. Řada jmen z dosavadní rady se objevuje i na seznamu novém. Kdo očekával průvan ve vedení fondu, bude zklamán. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) přistoupil víceméně ke kosmetickým úpravám a jen částečně splnil svá slova, která pronesl letos na jaře: „Vedení fondu potřebuje nové impulzy a nové pohledy, a to i ze strany menších vinařů. Marketingová politika fondu by měla zahrnovat větší spektrum výroby vína, než je to, co se dnes podporuje.“
Výsledek? Nová rada se rozšířila z dosavadních devíti členů na jedenáct. Posílila o politické zástupce – senátora za ČSSD Jana Hajdu a Milana Venclíka, lídra ODS pro podzimní volby v Jihomoravském kraji (nyní je prvním náměstkem lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka). Ve vedení Vinařského fondu zůstávají reprezentanti velkých vinařů Pavel Vajčner, Josef Vozdecký, Stanislav Rudolfský a předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Nové tváře představují soukromí vinaři Petr Marcinčák, v regionu důležitý člen ODS, Jiří Hort a Tomáš Richter.

Vítězství kvantity nad kvalitou

Kvantita dál vítězí nad kvalitou, komentují nové složení rady kritici poměrů v tuzemském vinařství. Očekávají, že zástupci menších vinařů nebudou mít vliv na nové směřování a podlehnou tlaku většiny, složené ze starých harcovníků. Vyjma dvou členů – zástupců kraje a ministerstva zemědělství – nominovaly zástupce do rady profesní svazy, především Svaz vinařů. Jeho představenstvo bylo však postaveno před hotovou věc – buď odsouhlasit kandidáty, na nichž se dohodly politické strany, nebo vyslat vlastní lidi s rizikem, že je ministr nemusí jmenovat. Vinaři dobrovolně podlehli politickým vlivům a rozhodli se pro první možnost. Tři kandidáty do vedení fondu nahlásil i Moravín, sdružující malé vinaře. Neuspěl a v radě nebude mít žádného zástupce. Vinařský fond byl zřízen v roce 2002 zákonem o vinohradnictví a vinařství. Jeho pokladnu naplňují vinaři, kteří odvádějí 50 haléřů z každého litru vyrobeného vína, dále pěstitelé, povinně hradící 350 korun z každého hektaru plodné vinice, dotace od státu a Jihomoravského kraje.

BOX:
Nová rada
Stanislav Juránek (KDU-ČSL) – hejtman Jihomoravského kraje Milan Venclík (ODS) – lídr podzimních voleb za Jihomoravský kraj
Jan Hajda (ČSSD) – senátor
Adéla Kramaříková – ministerstvo zemědělství
Jiří Sedlo – předseda Svazu vinařů
Josef Vozdecký – Bohemia Sekt
Pavel Vajčner – Znovín Znojmo
Stanislav Rudolfský – Vinné sklepy Kutná Hora
Petr Marcinčák – rodinné vinařství, Novosedly
Jiří Hort – Vino Hort, Znojmo
Tomáš Richter – malý vinař

Pramen: zdroje týdeníku EURO

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít