Politbyro pro červené a bílé

03. října 2008, 13:27 - Táňa Králová
03. října 2008, 13:27

Rada prošla kosmetikou, posílila politicky

Vína z Moravy, vína z Čech protékají politikou. Při zákulisních politických jednáních se rozhodovalo o tom, kdo bude v nové radě Vinařského fondu. A bude mít tudíž v dalších letech pod palcem peníze na propagaci tuzemského vinařství. Výsostné právo rozdělovat desítky milionů korun ročně bez jasně daných pravidel mají radní, jmenovaní ministrem zemědělství.

Kosmetická úprava

Ti minulí přesluhovali, protože kvůli chybě zákonodárců byli v podstatě nesesaditelní. Díky novele zákona byli odvoláni minulý měsíc. Řada jmen z dosavadní rady se objevuje i na seznamu novém. Kdo očekával průvan ve vedení fondu, bude zklamán. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) přistoupil víceméně ke kosmetickým úpravám a jen částečně splnil svá slova, která pronesl letos na jaře: „Vedení fondu potřebuje nové impulzy a nové pohledy, a to i ze strany menších vinařů. Marketingová politika fondu by měla zahrnovat větší spektrum výroby vína, než je to, co se dnes podporuje.“
Výsledek? Nová rada se rozšířila z dosavadních devíti členů na jedenáct. Posílila o politické zástupce – senátora za ČSSD Jana Hajdu a Milana Venclíka, lídra ODS pro podzimní volby v Jihomoravském kraji (nyní je prvním náměstkem lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka). Ve vedení Vinařského fondu zůstávají reprezentanti velkých vinařů Pavel Vajčner, Josef Vozdecký, Stanislav Rudolfský a předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Nové tváře představují soukromí vinaři Petr Marcinčák, v regionu důležitý člen ODS, Jiří Hort a Tomáš Richter.

Vítězství kvantity nad kvalitou

Kvantita dál vítězí nad kvalitou, komentují nové složení rady kritici poměrů v tuzemském vinařství. Očekávají, že zástupci menších vinařů nebudou mít vliv na nové směřování a podlehnou tlaku většiny, složené ze starých harcovníků. Vyjma dvou členů – zástupců kraje a ministerstva zemědělství – nominovaly zástupce do rady profesní svazy, především Svaz vinařů. Jeho představenstvo bylo však postaveno před hotovou věc – buď odsouhlasit kandidáty, na nichž se dohodly politické strany, nebo vyslat vlastní lidi s rizikem, že je ministr nemusí jmenovat. Vinaři dobrovolně podlehli politickým vlivům a rozhodli se pro první možnost. Tři kandidáty do vedení fondu nahlásil i Moravín, sdružující malé vinaře. Neuspěl a v radě nebude mít žádného zástupce. Vinařský fond byl zřízen v roce 2002 zákonem o vinohradnictví a vinařství. Jeho pokladnu naplňují vinaři, kteří odvádějí 50 haléřů z každého litru vyrobeného vína, dále pěstitelé, povinně hradící 350 korun z každého hektaru plodné vinice, dotace od státu a Jihomoravského kraje.

BOX:
Nová rada
Stanislav Juránek (KDU-ČSL) – hejtman Jihomoravského kraje Milan Venclík (ODS) – lídr podzimních voleb za Jihomoravský kraj
Jan Hajda (ČSSD) – senátor
Adéla Kramaříková – ministerstvo zemědělství
Jiří Sedlo – předseda Svazu vinařů
Josef Vozdecký – Bohemia Sekt
Pavel Vajčner – Znovín Znojmo
Stanislav Rudolfský – Vinné sklepy Kutná Hora
Petr Marcinčák – rodinné vinařství, Novosedly
Jiří Hort – Vino Hort, Znojmo
Tomáš Richter – malý vinař

Pramen: zdroje týdeníku EURO

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít