Policie obvinila čtyři lidi kvůli převodu majetku ministerstva obrany

03. března 2015, 18:18 - Jan Hrbáček/Euro, čtk
03. března 2015, 18:18

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili čtyři osoby kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Zasahovali kvůli tomu i na ministerstvu. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že se jedná o trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadii pokusu.

Podle hned několika důvěryhodných zdrojů týdeníku Euro z policie a armády se zásah týká obchodování ministerstva se společností Excalibur Army podnikatele Jaroslava Strnada. Případ úzce souvisí také s odebráním prověrky vysokého úředníka NATO Jana Vylity.

Excalibur Army od armády nakupovala údajně nepotřebný majetek i Vojenský opravárenský závod ve Šternberku, a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i Vojenská policie vyšetřují, zda šlo skutečně o nadbytečný sortiment a zda nebyl prodán za nižší cenu.

ilustrační foto


„Mohu potvrdit, že ve věci probíhají úkony v trestním řízení,“ potvrdil zjištění týdeníku Euro Jan Čermák z kriminálního oddělení Vojenské policie. „Vojenská policie na úkonech spolupracuje s Útvarem na odhalování organizovaného zločinu, kterému v dané věci před časem předala zjištěné informace,“ podotkl s tím, že další informace zatím poskytovat nebude.

Nevýhodný prodej

Od vojáků společnost v privatizaci v roce 2013 získala za 151 miliónů korun i Vojenský opravárenský podnik ve Šternberku. Armáda přitom do podniku nějaký čas před prodejem hodně investovala, vystavěla například novou halu. Na nevýhodnost prodeje už upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

„Ve Šternberku šlo o majetek za 274 milionů korun, jehož součástí byla i vybavená montážní hala z roku 2007. Její stavba stála 219 milionů korun,“ uvedla před časem mluvčí úřadu Olga Málková.

Vylita působil jako generální sekretář ministerstva obrany, a od podzimu roku po odvolání Jiřího Krále vedl i sekci správy majetku – tudíž za kontrakty s Excalibur Army nesl odpovědnost. Národnímu bezpečnostnímu úřadu předalo informace o možných podezřelých aktivitách Vojenské zpravodajství a Vylita přišel o prověrku.

Důvod odebrání netuší

Jan Vylita s informací o odebrání bezpečnostního certifikátu vystoupil na veřejnost poté, co mu týdeník Euro na toto téma položil několik otázek. Netuší prý, proč mu NBÚ důležitý certifikát odebral.

„Dle názoru úřadu jsem jako sekretář konal proti zájmům České republiky, a to konkrétně na ochranu ekonomiky a proti zájmu na ochranu vnitřního pořádku. Z důvodu utajování zpráv zpravodajské služby nemám právo se dozvědět, z čeho mne obviňují,“ oznámil Vylita. Proti rozhodnutí NBÚ si podal rozklad.

VOP Šternberk byl prodán na základě výsledku otevřené soutěže s kritériem nejvyšší nabídkové ceny, do které podala nabídku i konkurence. Zájemců tedy bylo více. Naše nabídková cena byla nejvyšší, a proto jsme tendr vyhráli. Rozhodnutí, co se prodává, příslušelo ministerstvu obrany. Nepřísluší nám jakkoliv komentovat práci policie,“ zareagoval na dotazy týdeníku Euro mluvčí Excaliburu Andrej Čírtek.

Excalibur je lídrem na trhu s vojenským materiálem
Excalibur Army spol. s r.o. byla do obchodního rejstříku zapsána v prosinci 1995. Nejprve se zabývala prodejem armádního materiálu a vojenské techniky. Od roku 2000 rozšířila činnost o prodej náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku, prodej náhradních dílů na nákladní vozidla, zbraně, munici a další vojenský materiál. Nyní má firma také vlastní vývoj a výrobu (např. samohybná houfnice DANA M1 CZ, modernizované bojové vozidlo pěchoty (BVP) s názvem Šakal).
Podle svých internetových stránek na začátku letošního roku uzavřela Excalibur Army strategické partnerství s koncernem General Dynamics o spolupráci na projektu kolového obrněného vozidla Pandur II 8×8. Firma získala licenci k výrobě pandurů pro vybraná teritoria východní Evropy a Asie a první zakázkou bude podle listu pozáruční servis 107 obrněnců pro českou armádu za 182 milionů korun.
Společnost působí převážně v Pardubickém a Olomouckém kraji. Vlastní bývalé vojenské opravárenské podniky v Přelouči a Šternberku. V Přelouči se nachází administrativa, opravárenské dílny a velký logistický areál, sklady má firma také v Čepí u Pardubic.
Společnost se základním kapitálem 520 tisíc korun a sídlem v Praze - Vršovicích má jediného společníka, kterým je Excalibur Army CZ a.s. Od roku 2014 je společnost součástí holdingu Excalibur Group a.s. podnikatele Jaroslava Strnada. Ten byl až do letošního ledna zapsán v obchodním rejstříku jako jediný akcionář, nyní je jako jediný akcionář zapsána Excalibur Group B.V. se sídlem v Nizozemsku.
Skupina chce získat strategického partnera pro opravy a modernizaci západní vojenské techniky.
Excalibur Army zaměstnává zhruba 400 lidí. Do holdingu, který vlastní Strnad a v ČR a na Slovensku zaměstnává asi 1700 lidí, patří kromě Excalibur Army mimo jiné firmy Dako-cz, Karbox nebo Nika Logistics. Holding zahrnuje i slovenský opravárenský podnik MSM Martin, předloni firma prostřednictvím MSM Martin uspěla v tendru slovenského ministerstva obrany na pronájem VOP Trenčín.
Strnad má většinový podíl také v automobilce Tatra Trucks, ta ale není součástí holdingu.
V poslední době se Excalibur Army dostala několikrát do médií. Je jednou z firem, která měla pronajaté haly v areálu muničního skladu ve Vrběticích, kde došlo k výbuchům. Měla tam nejvíce vojenského materiálu, po výbuších oznámila, že munici buď převeze do jiných komerčních skladů, nebo rozprodá.

Více podrobností v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Český auditor NATO přišel o prověrku. Neví proč

S pandury chce Excalibur uspět v cizině, využije i závod na Slovensku

Zbrojaři z Excalibur Group by mohli opravovat afghánské tanky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít