Policejní šach a mat

22. září 2010, 18:14 - Jan Hrbáček
22. září 2010, 18:14

Prezidium chce kvůli úsporám přesunout některé své složky jinam, ale jen iluzorně

Zoufalá situace si žádá zoufalé činy. Dle toho se v poslední době chová vedení Policejního prezidia České republiky. Bez mrknutí oka kývlo na dramatické škrty ve svém dlouhodobě napjatém rozpočtu. Provozní náklady a investice mají dle tohoto předpokladu klesnout o 40 procent – 2,6 miliardy korun, platy policistů a občanských zaměstnanců o deset procent – 1,7 miliardy korun. Zeštíhlet má i prezidium, a proto se chystá přesunout některé své složky pod jiné útvary policie.

Kolář na „drogovku“

Například takzvaní „lovci lebek“ – tým cíleného pátrání, který hledá uprchlíky a podezřelé z trestné činnosti po celém světě – by měli dle některých úvah spadat pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Odbor informační kriminality by měl být dle týdeníkem EURO oslovených vrcholných policejních důstojníků pod Národní protidrogovou centrálou. Ke stejné složce se dle informací z vnitřních policejních zdrojů plánuje i přesun styčného důstojníka na Slovensku, bývalého policejního prezidenta Jiřího Koláře. Jeho mzda se totiž rovná zhruba čtyřem platům vrcholných důstojníků, a proto je pro prezidium kvůli úsporným opatřením problémem. Policejní strážní ze Správy logistického zabezpečení by měli být přesunuti pod Útvar na ochranu ústavních činitelů. Dramatický zásah čeká i cizineckou policii – přechod zaměstnanců pod odbor azylové a migrační politiky a její roztříštění do krajských policejních správ. Klíčový úkol – operativní zjišťování nelegálních aktivit cizinců včetně práce s těmito informacemi na území České republiky – by tím mohl dostat „ránu do týla“. Všechny tyto informace, které týdeník EURO získal od zhruba deseti vrcholných policejních důstojníků, však vedení ochránců pořádku nechce potvrdit. A nabídku týdeníku EURO na rozhovor na dané téma vedení policie odmítlo. Na chystaných změnách je pikantní, že prezidium sice opticky výrazně zeštíhlí, ale přesunutí lidé v podstatě zůstanou pracovat tam, kde pracují. Jen je bude platit jiná složka.
Policejní prezidium navíc v rámci úsporných opatření uzavřelo volná tabulková místa. Proto se o nástupu nového policisty na služebnu v „Horní-Dolní“ rozhoduje namísto na kraji v nejvyšších patrech prezidia, a dokonce ministerstva vnitra. Dle jeho mluvčího Jiřího Reichla už ministr vnitra Radek John podepsal například nástup 69 nových policistů. „Všechna tabulková místa, která se po odchodu policistů ze služebního poměru uvolní, jsou již od tohoto léta součástí takzvané rezervy policejního prezidenta. Pokud služební funkcionář s personální pravomocí bude chtít obsadit místo, které je součástí rezervy policejního prezidenta, musí mu zdůvodnit, proč je potřebuje obsadit. Policejní prezident následně rozhodne, zda konkrétní tabulkové místo vrátí na daný útvar. Obsazení tohoto volného místa je, pokud to odsouhlasí policejní prezident, v kompetenci funkcionáře s personální pravomocí,“ vysvětluje neobvyklá opatření policejního vedení mluvčí prezidia Jaroslav Ibehej.

Vlna odchodů

Pro policejního prezidenta Oldřicha Martinů bude důležitým dnem 30. září. Do tohoto data si totiž mnoho policistů podá žádost o odchod do civilu. Dle informací týdeníku EURO například šéf Kriminalistického ústava Praha Emil Vančo. „Podání žádosti o propuštění ze služebního poměru je soukromou věcí každého policisty. Ke sdělení takových informací nemá policie kvůli zákonu na ochranu osobních údajů právní titul,“ zareagoval na dotazy o odchodech konkrétních ochránců zákona mluvčí policejního prezidia Ibehej.
Proč poslední den září? Protože to je pro policisty rozhodné datum pro výpočet takzvaného odchodného. To se vypočítává z příjmů za předchozí rok, přičemž ten loňský byl na odměny zajímavý. Kdyby policista podal žádost o odchod do civilu v říjnu, vypočítávalo by se mu odchodné z letošního roku a rozdíl by byl oproti loňsku výrazný. Počet policistů, kteří ročně ze služebního poměru odcházejí, se dle údajů prezidia pohybuje okolo patnácti až šestnácti set. „Předpokládáme, že tento počet bude letos zhruba stejný. Za osm měsíců roku 2010 od policie odešlo 978 lidí. Vizi, o kolik lidí je možné policii zeštíhlet, máme a je součástí návrhu úspor, který vedení policie předložilo ministru vnitra Johnovi. Do doby, než budeme znát jeho postoj k našemu návrhu, není vhodné tuto vizi zveřejňovat,“ odpověděl na další otázky týdeníku EURO mluvčí prezidia Ibehej.

Kde brát?

Policie musí ve svém rozpočtu vygenerovat zhruba miliardu korun, která v tuto chvíli chybí na její provozní výdaje. „Nezbývá nám než seškrtat investice víc než o polovinu. Zrušíme výstavbu budovy krajského ředitelství policie v Liberci. Odložíme modernizační a inovační projekty v oblasti informačních technologií. Přerušíme práci na rozvoji schengenského, vízového a cizineckého informačního systému. Nebudeme investovat do žádného nadstandardu. Zastavíme akreditace znaleckých pracovišť Kriminalistického ústavu Praha a odboru kriminalisticko-technických expertiz,“ oznámil na konci srpna policejní prezident Oldřich Martinů, čímž nepřímo potvrdil informace týdeníku EURO.
Úspory se dotknou i oblasti provozních výdajů. „Je-li přednostním úkolem policie výkon služby na území České republiky, musíme ukončit zahraniční mise Útvaru rychlého nasazení, jehož příslušníci chrání zastupitelské úřady ČR v některých zemích s nestabilní vnitřní bezpečnostní situací. Náklady na tyto zahraniční mise pokryjí náklady na provoz několika desítek obvodních oddělení,“ pokračuje Martinů. Ten se také chystá v příštím roce omezit mandatorní výdaje o 20 procent oproti letošním. V praxi by to mělo znamenat sestěhování do menšího počtu objektů – je možný prodej lukrativní budovy policejního prezidia v Praze 7 – čímž policie ušetří na nájemném, výdajích za vodu, teplo a elektrickou energii.

Abnormální poslušnost

Shrnuto, dle nařízení ministra vnitra Johna musí policejní prezidium zeštíhlet o 30 procent – o šest set lidí. „Je to razantní změna, potřebujeme však peníze na benzín a další věci. Zeštíhlovat se bude od hlavy,“ řekl nedávno deníku Právo ministr vnitra John. Má pocit, že policejní prezidium má dost prostoru pro propouštění zaměstnanců. Navzdory tomu, že mnoho informací a návrhů po ministru Johnovi doslova „stéká“, na možnosti úspor dle některých svědků při jednání s ním slyší. Proto ona zmiňovaná akce „škatule hejbejte se“, která se chystá na policejním prezidiu. Jen pro představu, kromě zmiňovaných útvarů, oddělení a lidí, u nichž se počítá s papírovým přesunem pod jiné složky, je prezidium plné takzvaných metodiků. Tedy policistů, většinou v hodnosti plukovníka, kteří na něm dosluhují „za zásluhy“. Na rozdíl od výkonných složek právě tam a v masivním týlovém týmu se nabízejí možnosti pro úspory. Jak však bývá zvykem, tyto segmenty bývají většinou razantních zásahů ušetřené. Navíc chystané úspory budou nejvíc na úkor operativy, tedy terénní práce s informacemi. Rozhodují však o nich „týlaři“, kteří si pod sebou větev nepodříznou.
Mnoho policistů si až abnormální poslušnost policejního prezidenta Oldřicha Martinů vůči ministru vnitra Radku Johnovi vysvětluje jeho ambicí nastoupit do evropské agentury pro prosazování práva, Europolu, který sídlí v nizozemském Haagu. „Jiný prezident by aspoň řval, bojoval. On říká, že pro policii dýchá. Ale hlavně, že existuje ten podělaný Haag,“ povzdychl si na adresu Martinů zhruba před měsícem jeden z vrcholných policejních důstojníků. Nastoupit totiž do Haagu z jiné funkce než policejního prezidenta, nebo dokonce z civilu, by nejspíš nešlo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít