Polemika: Na stopě daňovým unikům

04. března 2015, 13:21 - Simona Hornochová, Pavel Žatečka
04. března 2015, 13:21

Podnikatelské téma tohoto roku se zdá už jasné. Je jím elektronická evidence tržeb, kterou první podnikatelé budou muset zavést začátkem příštího roku a další se budou postupně přidávat. Jaké jsou důvody pro zavedení a čeho se podnikatelé obávají?

PRO: Konec daňového dopování

Pokud sportovec dopuje, je veřejností zavržen jako podvodník. Ostatní dřou, zatímco on navíc „zobe“ a získává tím nepovolenou výhodu oproti soupeřům. Ti jsou zpravidla první, kdo na nefér praktiky poukazují (pokud tajně nedopují též). Jak to souvisí s plánovanou elektronickou evidencí tržeb? Dejme tomu, že v jedné ulici jsou dva hospodští. První platí nájem, druhý notoricky dluží a nechá se zapírat. První investuje do předepsaných technologií tak, aby splňovaly hygienické požadavky. Druhý šetří – má svinčík a raději riskuje pokutu. První platí DPH, druhý ne. První dře, zatímco druhý „zobe“. Rovnost podmínek podnikání stanoví právní řád České republiky i mezinárodní úmluvy. Pokud ovšem ti, kteří dodržují pravidla, nemají tahat za kratší konec provazu (a jsme v situaci, kdy to tak začíná vypadat), musí stát najít způsob, jak pravidla vymoci. Elektronická evidence tržeb je jednou z cest.

Nejde o žádný experiment, v Chorvatsku už funguje dva roky. Princip je jednoduchý – pokladna v provozovně se propojí přes internet s datovým centrem, kam automaticky odesílá informace o každé platbě. Evidované platby se pak snadno porovnají s údaji v daňovém přiznání. Rozhodně nechceme stavět překážky malému podnikání. Proto navrhujeme řešení, které na podnikatele neklade žádné zvláštní nároky. Po jednorázovém zaregistrování, pořízení softwaru a pokladny už vše probíhá víceméně samo. Zkušenost z Chorvatska ukazuje, že vstupní náklady lze srazit na přijatelnou úroveň. Povzbudivou zprávou je, že všechny dotázané profesní organizace a komory v ČR jsou zajedno: podmínky podnikání je třeba narovnat, nepoctivce eliminovat. Elektronickou evidenci tržeb, která tomu výrazně napomáhá, podporují. Vypadá to, že většina tuzemských podnikatelů je poctivá a zvýhodnění nepoctivců je štve. Lidově řečeno – skutečný podnikatel nechce „být za blbce“. Pokud k tomu ještě stát vybere více na daních (a to vybere), je to bonus pro občany navíc.

Simona Hornochová náměstkyně ministra financí ČR

PROTI: Problém pro starší generace

Téma registračních pokladen pro řemeslníky bylo v našem profesním sdružení Cech malířů a lakýrníků ČR velmi široce a důkladně diskutováno. Podrobněji tuto problematiku rozebíráme na našich stránkách www.cechmal.cz. V zásadě naši řemeslníci, většinou OSVČ, ale i majitelé větších firem či prodejen, toto řešení, které má zamezit práci načerno, schvalují. Problémem je ovšem to, že mnozí řemeslníci pracují téměř výhradně „na telefon“ a elektronické komunikační prostředky vůbec nepoužívají, jsou pro ně zbytečné. Řada z nich se k jejich použití během svého života vůbec nedostala. To je jeden z důvodů, proč si nedovedeme představit, že by se měli naučit na „stará kolena“ ovládat tyto technologie, které dělají mnohdy problém i mladší generaci. To nemluvím o možnostech zneužití dat, vykradení účtů, zavirování a dalších, které při používání elektronických komunikačních prostředků hrozí.

Ze zkušeností víme, že se jim neubrání často ani ti, kteří s nimi umějí zacházet velmi zdatně. Řešení pomocí tabletů a chytrých telefonů je zajímavé, ale ne pro tuto skupinu podnikatelů. Už vůbec si nedovedeme představit nosit v pracovní kabele přenosnou tiskárnu a někde v prachu, vlhku na pracovišti tisknout příjmový doklad na fakturu. Nedávno se na toto téma konala schůzka s ministrem financí panem Babišem. Na ní pan ministr prohlásil, že u řemeslníků ve zmíněných provozech je zavedení registračních pokladen a tiskáren velmi problematické, a proto se odkládá až na rok 2017. Pokud zkušenosti ukážou, že použití registračních pokladen nebude u těchto řemeslníků možné, proběhnou na toto téma další jednání. Naprosto chápeme snahu ministerstva financí omezit machinace s DPH, tuto snahu plně podporujeme.

Pavel Žatečka generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít