Polemika: Na stopě daňovým unikům

04. března 2015, 13:21 - Simona Hornochová, Pavel Žatečka
04. března 2015, 13:21

Podnikatelské téma tohoto roku se zdá už jasné. Je jím elektronická evidence tržeb, kterou první podnikatelé budou muset zavést začátkem příštího roku a další se budou postupně přidávat. Jaké jsou důvody pro zavedení a čeho se podnikatelé obávají?

PRO: Konec daňového dopování

Pokud sportovec dopuje, je veřejností zavržen jako podvodník. Ostatní dřou, zatímco on navíc „zobe“ a získává tím nepovolenou výhodu oproti soupeřům. Ti jsou zpravidla první, kdo na nefér praktiky poukazují (pokud tajně nedopují též). Jak to souvisí s plánovanou elektronickou evidencí tržeb? Dejme tomu, že v jedné ulici jsou dva hospodští. První platí nájem, druhý notoricky dluží a nechá se zapírat. První investuje do předepsaných technologií tak, aby splňovaly hygienické požadavky. Druhý šetří – má svinčík a raději riskuje pokutu. První platí DPH, druhý ne. První dře, zatímco druhý „zobe“. Rovnost podmínek podnikání stanoví právní řád České republiky i mezinárodní úmluvy. Pokud ovšem ti, kteří dodržují pravidla, nemají tahat za kratší konec provazu (a jsme v situaci, kdy to tak začíná vypadat), musí stát najít způsob, jak pravidla vymoci. Elektronická evidence tržeb je jednou z cest.

Nejde o žádný experiment, v Chorvatsku už funguje dva roky. Princip je jednoduchý – pokladna v provozovně se propojí přes internet s datovým centrem, kam automaticky odesílá informace o každé platbě. Evidované platby se pak snadno porovnají s údaji v daňovém přiznání. Rozhodně nechceme stavět překážky malému podnikání. Proto navrhujeme řešení, které na podnikatele neklade žádné zvláštní nároky. Po jednorázovém zaregistrování, pořízení softwaru a pokladny už vše probíhá víceméně samo. Zkušenost z Chorvatska ukazuje, že vstupní náklady lze srazit na přijatelnou úroveň. Povzbudivou zprávou je, že všechny dotázané profesní organizace a komory v ČR jsou zajedno: podmínky podnikání je třeba narovnat, nepoctivce eliminovat. Elektronickou evidenci tržeb, která tomu výrazně napomáhá, podporují. Vypadá to, že většina tuzemských podnikatelů je poctivá a zvýhodnění nepoctivců je štve. Lidově řečeno – skutečný podnikatel nechce „být za blbce“. Pokud k tomu ještě stát vybere více na daních (a to vybere), je to bonus pro občany navíc.

Simona Hornochová náměstkyně ministra financí ČR

PROTI: Problém pro starší generace

Téma registračních pokladen pro řemeslníky bylo v našem profesním sdružení Cech malířů a lakýrníků ČR velmi široce a důkladně diskutováno. Podrobněji tuto problematiku rozebíráme na našich stránkách www.cechmal.cz. V zásadě naši řemeslníci, většinou OSVČ, ale i majitelé větších firem či prodejen, toto řešení, které má zamezit práci načerno, schvalují. Problémem je ovšem to, že mnozí řemeslníci pracují téměř výhradně „na telefon“ a elektronické komunikační prostředky vůbec nepoužívají, jsou pro ně zbytečné. Řada z nich se k jejich použití během svého života vůbec nedostala. To je jeden z důvodů, proč si nedovedeme představit, že by se měli naučit na „stará kolena“ ovládat tyto technologie, které dělají mnohdy problém i mladší generaci. To nemluvím o možnostech zneužití dat, vykradení účtů, zavirování a dalších, které při používání elektronických komunikačních prostředků hrozí.

Ze zkušeností víme, že se jim neubrání často ani ti, kteří s nimi umějí zacházet velmi zdatně. Řešení pomocí tabletů a chytrých telefonů je zajímavé, ale ne pro tuto skupinu podnikatelů. Už vůbec si nedovedeme představit nosit v pracovní kabele přenosnou tiskárnu a někde v prachu, vlhku na pracovišti tisknout příjmový doklad na fakturu. Nedávno se na toto téma konala schůzka s ministrem financí panem Babišem. Na ní pan ministr prohlásil, že u řemeslníků ve zmíněných provozech je zavedení registračních pokladen a tiskáren velmi problematické, a proto se odkládá až na rok 2017. Pokud zkušenosti ukážou, že použití registračních pokladen nebude u těchto řemeslníků možné, proběhnou na toto téma další jednání. Naprosto chápeme snahu ministerstva financí omezit machinace s DPH, tuto snahu plně podporujeme.

Pavel Žatečka generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít