Pokyny pro klidný spánek

07. října 2008, 17:54 - Radka Mašková
07. října 2008, 17:54

Řízení daňové problematiky

Řízení daňové problematiky získává v poslední době ve významných firmách zcela jiný rozměr, než mělo dříve. Ještě před několika lety se řízení daňové problematiky omezovalo na kalkulaci předběžné daňové povinnosti při uzavření účetních knih. A po několika měsících na kalkulaci daňové povinnosti a podání daňových přiznání.
V poslední době se stalo řízení daňové problematiky velmi důležitým prvkem především u firem s pobočkami v několika různých zemích. Hlavním důvodem bývá změna podnikatelského prostředí. Výrazně se zpřísnily regulační předpisy, ať už kvůli těm Sarbanes-Oxleyho nebo nověji FIN 48. Tyto a další regulační předpisy přiměly manažery a akcionáře k většímu zájmu o fungující firemní systém zabezpečující správnost a přesnost odváděných daní ve všech zemích, v nichž firma podniká, a dostatečnou dokumentaci, ukládání a uchovávání důležitých informací.

Efektivní řízení

Je třeba si uvědomit, že lokální předpisy zemí se liší. Ačkoli se v rámci Evropské unie mnoho ustanovení daňových předpisů řídí závaznými směrnicemi, jejich znění je často totožné pouze v některých aspektech. A ani zdaleka se nelze spolehnout, že to, co platí v jednom evropském státě, bude jednoznačně platné i ve druhém. V neevropských zemích mohou být daňové předpisy naprosto jiné než v České republice.
Každá firma se snaží zajistit plnění všech svých povinností co nejefektivněji a přitom si zachovat tu největší přesnost a spolehlivost. V poslední době velmi pomáhá rychlý rozvoj technologií, specializovaných softwarů, například Abacus nebo Sabrix, ve spojení s moderním přístupem k nastavení podnikových a obchodních procesů.
Manažer odpovědný za řízení daňových rizik ve firmách s pobočkami v různých zemích potřebuje také jasné informace, že všechna podání a přiznání byla včas připravena, řádně zkontrolována dle předem stanovených manuálů a následně podána. Tyto informace jsou mu schopné poskytnout některé systémy, například Blackbone, a pomoci mu v efektivním řízení.

Výhoda automatizovaných systémů

Před několika lety byla příprava daňových kalkulací a přiznání ryze manuální činností, kterou prováděli kvalifikovaní zaměstnanci nebo externí daňoví poradci. Dnes může mnoho firem využít při přípravě daňových přiznání automatizované systémy. Nákup drahého automatizovaného systému však není samospasitelný. Má-li být použití automatizovaných systémů úspěšné, je nutné jejich odborné a pečlivé začlenění, jemuž předchází definování všech procesů a operací. Navíc je třeba jasně stanovit kompetence a odpovědnosti jednotlivých zaměstnanců a sestavit jejich náplně práce. Kromě precizního začlenění a definování kompetencí je pak nutné pravidelně revidovat a upravovat systém, změní-li se způsoby výroby či obchodování firmy nebo legislativa v některé ze zemí, v nichž podniká.

Ušetřená manuální práce

Někoho by mohlo napadnout, zda takové množství úprav systému a manažerské práce při stanovování kompetencí a odpovědností není dražší, než kdyby daňovou problematiku firmy nadále řešili manuálně lokální daňoví poradci v jednotlivých zemích. Pokud se firma podnikající v několika státech rozhodne zavést systém řízení daňové problematiky, musí počítat s počáteční investicí. Bude-li však začlenění správně a profesionálně provedeno a systém dobře vybrán, usnadní to v budoucnu mnoho manuální práce. Specialisté se budou moci věnovat důležitějším činnostem, například v oblasti daňového plánování. Správně nastavený systém velmi sníží riziko lidských překlepů a obtížně dohledatelných chyb. A manažer odpovědný za řízení daňové problematiky bude mít v takové firmě určitě celou oblast mnohem víc pod kontrolou, a proto snad i klidnější spánek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít