Pokuta za stání na vyhrazeném parkovišti

23. dubna 2007, 00:00 - Michal M., Petr Kučera
23. dubna 2007, 00:00

Lze vůbec udělit pokutu za stání na vyhrazeném parkovacím stání (např. pro držitele karty nebo pro invalidy), jde-li o značku informativní, nikoliv zákazovou? Ano, pokutu lze udělit. Každý, kdo se účastní provozu na pozemních komunikacích, je povinen řídit se dopravními značkami. Vyplývá to z § 4 písm.

Lze vůbec udělit pokutu za stání na vyhrazeném parkovacím stání (např. pro držitele karty nebo pro invalidy), jde-li o značku informativní, nikoliv zákazovou?

Ano, pokutu lze udělit. Každý, kdo se účastní provozu na pozemních komunikacích, je povinen řídit se dopravními značkami. Vyplývá to z § 4 písm. c) zákona č.361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění. Nezáleží, do jaké kategorie značka spadá. Řidič se tedy musí řídit například i vodorovným dopravním značením, lidově řečeno pruhy namalovanými na vozovce, zebrou pro chodce a podobně.

Tématu se týká také rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 26. října 2005 (čj. 6 As 65/2004-59): Dopravní značkou IP 12 - Vyhrazené parkoviště se musí řidič řídit, neboť jde nejen o značku informativní v tom smyslu, že podává informaci o něčem, nýbrž rovněž ukládá účastníku provozu na pozemní komunikaci povinnosti. Ty nelze vyložit jinak, než že zakazuje na vymezených místech stát s vozidlem jiným osobám než těm, které splňují podmínky, o nichž značka informuje.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít