Pokus pro dva

12. srpna 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
12. srpna 2014, 12:00

S českou vědou je víceméně všechno v pořádku, a jestli existuje nějaká chyba, musíme ji brát jako příležitost. Je to jen pár dní, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil v rámci svého inspekčního kolečka vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU - ČSL) a těmito slovy svou návštěvu shrnul. Situace je ale vážná a potřebuje rychlé a správné řešení. Počínání vlády nicméně připomíná pokus o pokus.

Například rada pro vědu, která dohlíží na dělení více než pětadvaceti miliard korun, přišla o osm z patnácti svých členů. Nikdo předtím neřekl, co dělali špatně, nikdo nestanovil žádnou koncepci, do které by neseděli. Prostě konec. Jde snad o to, kdo bude mít nad desítkami miliard korun dohled? Podívejme se, co se v radě stalo.

Odejít musel například psychiatr Cyril Höschl kvůli údajnému střetu zájmů, protože sedí i v Grantové agentuře. Osobně bych zrovna tohoto pána nepodezříval z postranních úmyslů, rozhodně je jeho přehled přínosnější než potenciální riziko. Naopak v radě vláda ponechala třeba bývalého ministra Zemanovo - Rusnokova kabinetu Jiřího Ciencalu.

Náhradních osm jmen chce mít premiér na stole v září. Podle vicepremiéra Bělobrádka mají být lépe zastoupeny regiony a průmysl, bližší specifikaci ani konkrétní jména zatím nemá.

Spíše než destrukci bez předchozího stanovení pravidel potřebuje právě teď financování vědy nová pravidla. Vysychají totiž evropské dotace, přičemž Česko výrazně nainvestovalo do vědeckých center excelence, která spolknou řadu peněz byť jen na vlastní provoz.

Tady se dostáváme k prvním plánům vicepremiéra Bělobrádka, které před pár dny představil, a která mají zhoršující se situaci zlepšit. Pro příští rok má na vědu jít něco přes 27 miliard. Jenže to nestačí. Peníze tak prý mají jít tam, kde přinášejí efekt. V překladu to může dost dobře znamenat omezování center, aby zbylo na ostatní.

Mají také přijít zahraniční vědci, kteří pomohou prostředky lépe využít. Tady bych rád připomněl, že ministerstvo školství do odvolání pozdrželo „z důvodu pravděpodobného budoucího nedostatku finančních prostředků“ miliardový evropský program, který měl právě do českých vědeckých center zahraniční odborníky lákat. Takže jak tedy?

Řešení zkrátka není jednoduché a v důsledku bude znamenat buď příliv peněz (který není pravděpodobný) nebo omezování výdajů ve snaze stávající balík lépe využít. Vláda v tom ale podle všeho jasno příliš nemá. Pomalu si to uvědomuje, ale k praktickým krokům je hodně daleko. Ale vypadá to alespoň na první pohled dobře, když se začne zametat ve vládní radě. I když zrovna tam to potřeba nebylo.


Další komentáře autora:

Bude nás pět

Kdo se bojí služebního zákona

Geneticky modifikovaná budoucnost


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít