Pokus pro dva

12. srpna 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
12. srpna 2014, 12:00

S českou vědou je víceméně všechno v pořádku, a jestli existuje nějaká chyba, musíme ji brát jako příležitost. Je to jen pár dní, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil v rámci svého inspekčního kolečka vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU - ČSL) a těmito slovy svou návštěvu shrnul. Situace je ale vážná a potřebuje rychlé a správné řešení. Počínání vlády nicméně připomíná pokus o pokus.

Například rada pro vědu, která dohlíží na dělení více než pětadvaceti miliard korun, přišla o osm z patnácti svých členů. Nikdo předtím neřekl, co dělali špatně, nikdo nestanovil žádnou koncepci, do které by neseděli. Prostě konec. Jde snad o to, kdo bude mít nad desítkami miliard korun dohled? Podívejme se, co se v radě stalo.

Odejít musel například psychiatr Cyril Höschl kvůli údajnému střetu zájmů, protože sedí i v Grantové agentuře. Osobně bych zrovna tohoto pána nepodezříval z postranních úmyslů, rozhodně je jeho přehled přínosnější než potenciální riziko. Naopak v radě vláda ponechala třeba bývalého ministra Zemanovo - Rusnokova kabinetu Jiřího Ciencalu.

Náhradních osm jmen chce mít premiér na stole v září. Podle vicepremiéra Bělobrádka mají být lépe zastoupeny regiony a průmysl, bližší specifikaci ani konkrétní jména zatím nemá.

Spíše než destrukci bez předchozího stanovení pravidel potřebuje právě teď financování vědy nová pravidla. Vysychají totiž evropské dotace, přičemž Česko výrazně nainvestovalo do vědeckých center excelence, která spolknou řadu peněz byť jen na vlastní provoz.

Tady se dostáváme k prvním plánům vicepremiéra Bělobrádka, které před pár dny představil, a která mají zhoršující se situaci zlepšit. Pro příští rok má na vědu jít něco přes 27 miliard. Jenže to nestačí. Peníze tak prý mají jít tam, kde přinášejí efekt. V překladu to může dost dobře znamenat omezování center, aby zbylo na ostatní.

Mají také přijít zahraniční vědci, kteří pomohou prostředky lépe využít. Tady bych rád připomněl, že ministerstvo školství do odvolání pozdrželo „z důvodu pravděpodobného budoucího nedostatku finančních prostředků“ miliardový evropský program, který měl právě do českých vědeckých center zahraniční odborníky lákat. Takže jak tedy?

Řešení zkrátka není jednoduché a v důsledku bude znamenat buď příliv peněz (který není pravděpodobný) nebo omezování výdajů ve snaze stávající balík lépe využít. Vláda v tom ale podle všeho jasno příliš nemá. Pomalu si to uvědomuje, ale k praktickým krokům je hodně daleko. Ale vypadá to alespoň na první pohled dobře, když se začne zametat ve vládní radě. I když zrovna tam to potřeba nebylo.


Další komentáře autora:

Bude nás pět

Kdo se bojí služebního zákona

Geneticky modifikovaná budoucnost


Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít