Pokoření hedgeových fondů

30. prosince 2008, 11:51 - Matthew Goldstein
30. prosince 2008, 11:51

Krize okolo Madoffa možná zasadila smrtelnou ránu důvěře investorů v toto odvětví

Zatčení finančníka Bernarda Madoffa, který údajně ve velkém provozoval pyramidovou hru známou jako Ponziho systém, by mohlo znamenat konec éry hedgeových fondů.
Hedgeové fondy byly už celé měsíce na sestupné spirále, protože na trzích vznikaly krátery a investoři stahovali peníze. Přesto někteří hráči zůstali optimisty v tom, že investoři zruší nevyřízené výzvy ke splacení, pokud se akcie a dluhopisy budou stabilizovat. Šlamastyka kolem Madoffa, v níž by ztráty mohly přesáhnout dvacet miliard dolarů, však tyto naděje zakalila. „Pro hedgeové fondy je to ostuda,“ říká Carl L. Hall, finanční manažer z firmy Choate Investment Advisors, která spravuje 2,5 miliardy dolarů pro bohaté individuální investory. Problémy odvětví jsou dvojího druhu. Za prvé existuje bezprostřední strach, že skandál pošle ke dnu některé přední hedgeové fondy, které investovaly s Madoffem. Připomeňme další údajný skandál týkající se minnesotského podnikatele Toma Petterse, který dle tvrzení federálních úřadů nedávno obral pět hedgeových fondů o 3,5 miliardy dolarů. Následkem toho jeden z nich, Lancelot Investment Management, se jměním ve výši 1,5 miliardy dolarů, ohlásil v říjnu úpadek. Ještě škodlivější by mohl být dlouhodobější dopad. Manažeři stovek hedgeových fondů postižených dvojcifernými ztrátami se upjali k myšlence, že chaos pomine. S cílem udělat přítrž ztrátám nejméně 75 hedgeových fondů, mezi nimi Citadel Investment Management, Whitebox Advisors a GLG Partners, znemožnili investorům stahovat peníze. Mnoho fondů potýkajících se s obtížemi nebude mít na vybranou vlastně nic jiného než úplně zavřít dveře. Celková aktiva odvětví, která spadla na 1,5 bilionu dolarů z maxima dvou bilionů počátkem roku 2008, by mohla koncem roku 2009 klesnout pod jeden bilion dolarů.
Mezi nejvíce postižené budou patřit takzvané fondy hedgeových fondů, které kupují podíly ve více než jednom hedgeovém fondu. Měly být bezpečnější, protože nabízely diverzifikované investování s cílem snížit riziko nafouknutí v jediném portfoliu. Manažeři fondů fondů také ujišťovali klienty, že podkladové hedgeové fondy důkladně zkoumají. Mnoho fondů fondů včetně těch, které působí pod hlavičkou společností Man Group a Banco Santander, vložilo peníze do Madoffovy firmy a spálilo se. To má u fondů fondů negativní dopad na hlavní hladinu prodejů.
Některé velké instituce už znovu posuzují určité investice. Michael Travaglini, výkonný ředitel massachusettského státního penzijního fondu s majetkem 39 miliard dolarů, přezkoumává Austin Capital Management. Tento fond fondů vložil čtrnáct milionů dolarů penzijního fondu do Madoffova portfolia: „Musíme zjistit, zda pro naše účely dostačuje jejich postup povinné péče.“
Své vztahy možná přehodnotí rovněž banky, které fondům fondů půjčovaly peníze. Francouzská BNP Paribas, jež poskytuje úvěry fondům fondů, uvádí, že chaos způsobený Madoffem by jí mohl zasadit ránu představující 470 milionů dolarů. To všechno vyvolává vážné pochybnosti o životaschopnosti fondů fondů, které se na aktivech odvětví podílejí zhruba 43 procenty.
Důsledky pohromy vyvolané Madoffem by mohly být patrné celá léta. Bez dvou obrovských zdrojů hotových peněz – fondů fondů a bankovních úvěrů – bude pro manažery hedgeových fondů obtížnější dosahovat mimořádně velkých výnosů. Klesající naděje budou muset následovat odměny. Nakonec budou hedgeové fondy možná vypadat stejně jako v osmdesátých letech, kdy byla portfolia koncipována, aby mírně předstihovala trh. „V jednu chvíli se zdálo, že si každý může otevřít hedgeový fond,“ uvádí Hall. „Nic však není zadarmo.“

Box tabulka s. 26:
Skandály hedgeových fondů
Firma Odhadované ztráty Datum

Bernad L. Madoff Investment Securities 20 miliard dolarů prosinec 2008
Petters Group 3,5 miliardy dolarů září 2008
Bear Stearns Asset Management 1,6 miliardy dolarů červenec 2007
Manhattan Capital Management 393 milionů dolarů leden 2000
Bayou Management 350 milionů dolarů září 2005

Pramen: Castle Hall, BusinessWeek

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít