Pokloňte se svatým krysám

28. května 2011, 05:14 - Tomáš Stingl
28. května 2011, 05:14

V indickém pouštním městě Dešnok mají skutečnou raritu. Chrám, v němž hinduisté uctívají stovky posvátných krys. Hlodavci se tam mají jako v ráji. Chrámoví služebníci je neustále krmí, věřící jim nosí dary. Pokud vám přeběhne svatá krysa přes nohu, nelekejte se. Znamená to velké požehnání.

Foto: Profimedia

Představte si starobylý chrám, kde si docela volně pobíhají stovky krys. A denně navíc do svatostánku proudí zástupy věřících, aby si vymohly požehnání v podobě doteku malé krysí nožky.

Poušť bičovaná monzunem

Chrám Karní Matá stojí v poušti Thár, která na severozápadě Indie zabírá plochu téměř čtvrt milionu kilometrů čtverečních. Turisté sem směřují zejména na romantické výpravy na velbloudech. Lákadlem jsou také starobylá města Bíkánér, Džajsalmér a Džódpur. To byly významné stanice na slavné středověké Hedvábné stezce, po níž proudilo zboží z Dálného východu do Evropy. Dnes je poušť také místem, kde provádí indická armáda své jaderné pokusy. Oblast je i přes svou vyprahlost překvapivě živá. Zejména v okrajových oblastech se tradičně daří pastevectví a chovu velbloudů. Thár zasahuje každoročně od července do září monzun. V té době se keře a suchomilné stromy zazelenají. Slabší monzun ale znamená suchou sezonu a vleklé strádání lidí i zvířat.

JPřesně takový bizarní chrám nazvaný Karní Matá najdete v severoindickém pouštním městě Dešnok. Hinduisté věří, že zdejší posvátné krysy jsou reinkarnací zemřelých vypravěčů, nad nimiž ztratil moc bůh smrti Jamu.

Hlodavcům vyhrávají pro radost muzikanti

Hinduismus je neskutečně barvité náboženství a chrám Karní Matá patří mezi jeho nejsvéráznější projevy. Už příjezd k chrámu je sám o sobě zážitkem. Blížit se k němu budete magickou vyprahlou krajinou rozlehlé pouště Thár, která se rozprostírá na pomezí Indie a Pákistánu. Chrám vás už zvenčí osloví i svou architektonickou zdobností. Je postaven z kamene, ze dřeva, ale i z ušlechtilého rádžastánského mramoru. Na jeho výstavbě se podíleli vládci z nedalekého města Bíkánéru, jenž bývalo bohatým centrem oblasti.

Už před vstupní branou do chrámu se řadí fronta věřících hinduistů a případně pár zvědavých turistů. Než vstoupíte do honosného příbytku svatých krys, musíte si zout boty. Uvnitř přitom krysy pobíhají zcela volně. Dost možná se tudíž stane, že vám vypasení hlodavci přeběhnou přímo přes obnažený nárt. I když úzkoprsému Evropanovi to může být nepříjemné, měli byste naopak zajásat. Znamená to totiž požehnání.

Krysí chrám Karní Matá

Chrám byl založen už ve 14. století našeho letopočtu a jeho současná architektonická podoba nese znaky vrcholného mughalského stylu. Velká část je postavena z mramoru a průčelí zdobí mohutná stříbrná brána.

  • *Jak se sem dostanete Krysí chrám najdete v indickém státě Rádžastán, který je nejnavštěvovanějším indickým regionem. Z metropole Dillí, kam směřuje mnoho mezikontinentálních letů, jeďte autobusem nebo vlakem nejprve do města Džajpur. Odtud již vybíhá silnice přímo do pouště Thár a smeřuje k dalšímu velkému městu Bíkánér. Krysí chrám najdete asi 30 kilometrů jižně od Bíkánéru v lokalitě Dešnok. V tomto lokálním centru jsou dobré ubytovací kapacity. Pokoj v romantickém hotýlku si lze najmout již zhruba za 10 dolarů na osobu za noc. Co dalšího navštívit? Samotné město Bíkánér má nádherné historické centrum. Zajeďte si rikšou také kousek za město na nedalekou velbloudí farmu, ve které se šlechtí obzvláště silné a odolné plemeno velbloudů. Rozhodně se ale vydejte hlouběji do pouště po silnici, která vede dál na západ až k nejodlehlejší výspě civilizace – pouštní pevnosti Džajsalmér. Toto starobylé město obehnané impozantními hradbami bylo bezpečnou zastávkou středověké Hedvábné stezky. Džajsalmér je také nejlepší místo, odkud vyrazit na výlet na velbloudech do nitra pouště. Samotná bazilika je neobyčejně působivá, její stavba se vlekla celých dlouhých 124 let a podílela se na ní řada významných mistrů, každý samozřejmě s jiným viděním a cítěním. Krysy přitom interiér chrámu křižují zcela neohroženě. Doma jsou tu konec konců ony. Co chvíli se vynoří z některé z mnoha děr v mramorových zdech a pádí k velkým miskám s mlékem. Potravu pro krysy neustále doplňují pracovníci chrámové kuchyně. Různé dary chrámu i krysám nosí zároveň i návštěvníci. Občas také uvnitř vyhrávají chrámoví hudebníci – snad krysám, snad poutníkům. Svatá léčitelka je patronkou velbloudí kavalérie**

Hinduismus má podle některých zdrojů neuvěřitelných 300 milionů bohů. Svého boha má snad i bolení břicha nebo třeba žárlivost. Krysí chrám Karní Matá je ovšem zasvěcen svaté ženě, která byla skutečnou historickou postavou. šlo o léčitelku a svatou pěvkyni jménem Karní žijící ve 14. století našeho letopočtu. Ta měla mimořádné osobní kouzlo, dar uzdravovat nemocné, schopnost věštit budoucnost a dokonce prý i povolat mrtvé zpátky do života. Karní začal uctívat kult, který má dnes centrum právě v oblasti Bíkánéru. Je například patronkou místních sportovních klubů a také bíkánérského velbloudího pluku, což je elitní vojenská útočná jednotka.

Právě oči této světice vás budou pozorovat, až budete kličkovat mezi hlodavci v jejím chrámu. Nenechte se rozhodně unést k tomu, abyste krysy zaháněli, nebo dokonce na některou snad nedejbůh omylem dupli. V takovém případě prý usmíří vyšší síly jedině to, že darujete chrámu tolik zlata, kolik zašlápnutý hlodavec vážil.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít