Pojišťovny nabídly přímou likvidaci škod

10. listopadu 2010, 13:56 - Tomáš Johánek
10. listopadu 2010, 13:56

Výsledky pojistného trhu za první pololetí 2010 ukazují, že po více než deseti letech výrazně pokleslo předepsané pojistné v pojištění vozidel. I přesto tento segment nadále zaujímá v rámci objemu předepsaného pojistného téměř čtvrtinu.

Foto: Škoda Auto

Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) potvrzují, že v prvním pololetí letošního roku meziročně pokleslo předepsané pojistné u havarijního pojištění o sedm procent, což souvisí zejména s nízkými prodeji aut v důsledku ekonomické stagnace. Meziroční snížení předepsaného pojistného z povinného ručení je šest procent, přestože počet řidičů neplatičů se daří snižovat. Jeden z hlavních důvodů, který pokles způsobuje, představují slevy na pojistném, které klientům pojišťovny nabízejí v rámci boje o klienta. Co tedy pojišťovny nabízejí svým klientům pro další sezonu?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přináší motoristům čím dál větší komfort, aniž by narůstaly ceny. Letošní podzimní sezona přinesla hned několik revolučních novinek, které dávají této takzvané zákonné povinnosti rozměry opravdového produktu, který již poskytuje služby tomu, kdo jej sjednává a platí, nikoli naopak. Hned několik pojišťoven totiž přistoupilo na princip přímé likvidace pojistné události, který tento proces zjednoduší a zkrátí.

Inspiraci nalezly na vyspělých zahraničních trzích, kde tato služba s více než pozitivním efektem již delší dobu funguje. Přímá likvidace znamená, že při nezaviněné nehodě zařídí pojišťovna všechny potřebné záležitosti za klienta a uhradí skutečnou škodu na vozidle i případné další položky. Princip přímé likvidace platí u některých pojišťoven i pro dopravní nehody způsobené majitelem zahraničního vozu, přesněji pojištěného u zahraniční pojišťovny, pokud dojde k nehodě na území České republiky.

Speciál: Povinné ručení

Balíčky, bonusy, slevy…

Nabídka pojišťoven se též rozšiřuje o zapůjčení automobilu zdarma i pro viníka nehody. Zvýhodnily se i podmínky pro odtah nepojízdného vozidla.

Dalšími službami, které do své letošní nabídky pojišťovny zahrnuly, jsou balíčky s vyššími limity pojistného plnění, které obsahují pojištění proti živlům, pojištění proti střetu se zvěří nebo poškození vozidla zvířetem, pojištění osobních věcí řidiče, jeho zavazadel, úrazové pojištění posádky vozidla nebo cestovní pojištění.

S aktuální nabídkou však přicházejí i pojišťovny, které zatím na princip přímé likvidace nepřistoupily. Konkurenční výhody kompenzují vysokými slevami, velmi příznivými bonusy pro řidiče s bezeškodným průběhem nebo přiznáním bonusu pro začínajícího řidiče. Ke svému povinnému ručení nabízejí rozšířené asistenční služby nebo například služby v podobě servisu, který řidiče spolehlivě informuje o blížící se extrémní nepřízni počasí.

Obecně platí, že dražší pojištění zahrnuje i vyšší limity pro škodu na zdraví a škodu na majetku. Přestože je cena pojištění obvykle tím nejčastějším kritériem, podle něhož se řidiči rozhodují při porovnání povinného ručení, není rozumné se rozhodovat jen na jeho základě. Vždy je třeba posoudit výši limitů plnění – tedy maximálních částek, které pojišťovna při pojistné události vyplatí za škody na majetku nebo na zdraví a za služby, které pojišťovna v rámci sjednaného povinného ručení poskytuje. Vyplatí se také zvážit, jaký komfort a rozsah připojištění pojišťovna za danou cenu nabízí.

Kombinace s havarijním pojištěním

U většiny pojišťoven je cenově výrazně zvýhodněn ten klient, který spolu s povinným ručením uzavře havarijní pojištění. Jen havarijní pojišťění totiž majiteli vozidla poskytne pojistné plnění za škodu na jeho vozidle v případě, že nehodu způsobí sám. Stejně tak zůstává výhradně v rámci havarijního pojištění riziko odcizení vozidla a riziko vandalismu.

Jak vyplývá ze statistik ČAP, jen za rok 2009 nahlásili řidiči svým pojišťovnám v rámci havarijního pojištění přes 400 tisíc škodných událostí a objem vyplaceného pojistného činil více než 10 miliard korun. Nabídka produktů havarijního pojištění u osobních vozů je široká. U starších vozů lze sjednat levnější havarijní pojištění jen pro některá rizika. „U nových, zánovních nebo drahých vozů se vyplatí pojistit veškerá pojistitelná rizika. Jen je důležité v průběhu času smlouvu s pojišťovnou aktualizovat, a snižovat tak pojistnou částku i cenu pojistného s ohledem na snižující se hodnotu vozu,“ doplňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven. Pojišťovny se také snaží motivovat řidiče k bezpečnějšímu chování. Proto u všech získáte slevu za bezeškodný průběh předchozího pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít