Pojišťovny budou přísnější k fiktivním prodejům vozidel

07. března 2012, 19:55 - Pavel Ronovský
07. března 2012, 19:55

Fiktivní prodej vozidla je v  Česku častým trikem, jak se vyvázat z  nevýhodné pojistné smlouvy a sjednat si levnější povinné ručení. Tento postup je ale téměř vždy v  rozporu s  pojistnou smlouvou.

Foto: Profimedia.cz

Pokud pojišťovna zjistí, že k  prodeji vozidla nedošlo, může po pojistníkovi zpětně vymáhat částku za ušlé pojistné. Pojišťovny navíc začínají proti tomuto nešvaru tvrději postupovat. S  dotazy, zda je možné ukončit pojistnou smlouvu z  důvodu prodeje vozidla, vozidlo však následně neprodat, se na informační lince našeho porovnávače ČeskéPojištěni.cz setkáváme poměrně často.

Lidé se tímto způsobem totiž snaží ukončit stávající pojistku a sjednat si novou – výhodnější. Přestože tento postup našim klientům nedoporučujeme, víme, že tato praxe je v  České republice poměrně častá. Například pojišťovna AXA odhaduje, že fiktivní prodeje tvoří téměř polovinu případů, kdy klient ukončí pojistnou smlouvu z  důvodů změny majitele vozidla. Odhad České pojišťovny pro celý český pojistný trh pak hovoří o desítkách tisíc fiktivních změn vlastníka ročně. Není proto divu, že se pojišťovny začínají fiktivním prodejům aut aktivně bránit.

Zatímco dosud byly pojišťovny v  případech fiktivních prodejů vozidel benevolentní, v  tomto roce se jejich přístup změní. Ceny povinného ručení jsou totiž na minimu, již se příliš snižovat nemohou a pojišťovnám začíná velmi záležet na každém klientovi a každé koruně zaplaceného pojistného. Pojišťovny proto začínají více sledovat smlouvy, které byly ukončeny pro neplacení, a ve sporných případech budou klienty žádat o doložení prodeje vozidla.

V  přísnějším postupu vůči nelegálním ukončením pojistných smluv pojišťovnám často brání neexistence příslušných ustanovení ve všeobecných pojistných podmínkách. Ty klientům ve sporných případech nepřikazují předkládat k  ověření technický průkaz vozidla a další dokumenty. I to se nejspíše rychle změní. Pojišťovny navíc hodlají úzce spolupracovat s  Českou kanceláří pojistitelů, více využívat jejich databází neplatičů pojistného za povinné ručení a intenzivněji fiktivní prodeje vyhledávat a postihovat. V  budoucnu nelze u evidentních případů vyloučit ani zpětné reaktivace pojistných smluv, vymáhání dlužného pojistného a případného penále.

Jako porovnávač a online prodejce pojistek klientům aktivně pomáháme se změnou pojišťovny a ukončením stávající pojistné smlouvy. Na našem portále o této problematice poskytujeme komplexní informační servis. Vždy však radíme klientům tak, aby byly dodrženy pojistné podmínky jejich stávající pojišťovny. Přestože podle našich právních analýz zatím není příliš jasné, zda budou pojišťovny moci vůči fiktivním prodejům vystupovat příliš tvrdě, jejich aktivitu v  tomto směru vítáme. Věříme, že přispěje k  transparentnímu a férovému pojistnému trhu v  ČR.

Autor je ředitelem nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky všech pojišťoven na českém trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít