Pojistná ochrana a investice v jednom

14. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
14. listopadu 2005, 00:00

INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Na pojistném trhu se v posledních letech čím dál víc prosazuje investiční životní pojištění, které nabízí vedle pojistné ochrany i možnost investovat. Může být tento produkt alternativou k otevřeným podílovým fondům?

INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Na pojistném trhu se v posledních letech čím dál víc prosazuje investiční životní pojištění, které nabízí vedle pojistné ochrany i možnost investovat. Může být tento produkt alternativou k otevřeným podílovým fondům?

Investiční životní pojištění spojuje pojistnou ochranu s možností investovat. Dodejme: aktivně investovat. Na rozdíl od jiných typů životního pojištění, například kapitálového, totiž dává investorovi či spíše pojistníkovi možnost vybrat si, kam budou jeho peníze nasměrovány. „Ve sféře životního pojištění jde o jediný produkt, kde klient může ovlivnit výši dosaženého zhodnocení,“ říká Marek Vích z pojišťovny Kooperativa, která takové pojistky nabízí od počátku loňského roku a zatím jich prodala několik tisíc.

Silnou poptávku hlásí i další pojišťovny, například v Allianz podle jejího mluvčího Milana Káni v současnosti tvoří 70 procent všech nových smluv právě investiční pojištění. Ve světě je však jejich podíl na životním pojištění ještě vyšší a dosahuje 80 procent.

Tento produkt neschází v nabídce žádné větší pojišťovny. „Nejedná se pouze o módní záležitost, ale o produkt, který odstraňuje nedostatky kapitálového a univerzálního pojištění,“ říká Káňa. K těm podle něj patří v první případě nízký výnos a neprůhlednost, neboť není oddělena složka riziková, správní a spořicí.

JAKO CHYTRÁ HORÁKYNĚ

Odpůrci investičního životního pojištění tvrdí, že investice do podílových fondů je likvidnější než všechny varianty pojistek. Podílové listy lze podle nich v případě nenadálé životní pohromy bez problémů prodat, a tím nahradit pojistné plnění.

Je ovšem otázkou, zda-li takový jednorázový výnos může kompenzovat pojistnou ochranu - třeba výplatu doživotní renty. Je sice pravda, že popularita otevřených podílových fondů mezi tuzemskými investory stále narůstá, ovšem zatím do nich své volné finanční prostředky vkládají pouze dvě procenta dospělé populace. Životní pojištění jako investiční nástroj přitom používá už 34 procent.

Avšak i investiční pojistky představují ve své podstatě sázku na otevřené podílové fondy. Tento pojistný produkt vlastně spojuje oba typy investic. Základem je propojení pojistky s nákupem investičních fondů. Pojistné se prostě rozdělí na dvě části: pojistku a investici v poměru zvoleném klientem, ovšem často v mantinelech určených pojišťovnou. Například v Kooperativě musí investiční část pojistky představovat nejméně dvě třetiny celkové částky. Naopak Česká pojišťovna striktnější pravidla nemá. „Podle sjednaných rizik se z placeného pojistného odečítá částka na jejich pokrytí, zbývající část se zhodnocuje podle výběru programu či jednotlivých fondů klienta. Programy i fondy lze přitom v průběhu pojištění měnit,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Hlavním pojmem investičního životního pojištění je investiční jednotka, tedy nikoli podílový list. Právě vývoj kurzu a počet těchto jednotek tvoří výnos pojistky.

KONZERVATIVNĚ, NEBO DYNAMICKY?

Investice do podílových fondů vedle potřebných vkladů od investora v první řadě vyžaduje výběr příslušného typu fondu. Obvykle se nabízejí peněžní, dluhopisové, akciové, smíšené a u nás ještě málo známé realitní. Pak už jenom stačí sledovat kurz podílových listů a podle vývoje realizovat prodejem listů zisky, nebo naopak evidovat ztráty.

Investiční životní pojistka ale do vztahu investor-fond vkládá další subjekt, a to pojišťovnu. Ta standardně spolupracuje pouze s vybranou skupinou fondů, takže investor, tedy klient, musí vybírat jen mezi nimi. Obyčejně ovšem volí nikoli fond, ale investiční strategii. „Nabízíme tři: konzervativní, dynamickou a progresivní,“ vysvětluje Vích. Rozdíl mezi nimi spočívá v důrazu, respektive podílu, investice do akciových fondů, které jsou v posledních letech výnosné, ale současně rizikové. Některé pojišťovny nabízejí záruku zisku, ovšem za cenu toho, že peníze klientů investují do garantovaných fondů, a ty mají logicky menší výnosy - takové pojistky se blíží kapitálovému životnímu pojištění.

PRO A PROTI

Na rozdíl od přímého nákupu podílových listů má ovšem investice do fondů prostřednictvím pojistky některé nevýhody. Je to především daňové zatížení výnosu. Zatímco prodej podílových listů - pokud k němu došlo po šesti měsících od okamžiku nákupu -je od daní osvobozen, výnosy z pojištění jsou v případě dožití daněny 15procentní sazbou.

Další slabinou je omezená likvidita. Pojistky se uzavírají vždy na několik let, minimem bývá pět, ale některé pojišťovny trvají na době delší. Tento problém ale lze překonat - pojišťovny umožňují za přesně stanovených podmínek mimořádné výběry i zrušení pojistky.

Naopak za největší výhodu lze bezesporu považovat pojistnou ochranu. Standardně bývají pojistnou událostí smrt nebo dožití, vedle nich pak úraz, závažné onemocnění a podobně. Nezanedbatelná je i možnost snížení daňového základu o zaplacené pojistné. „I u nás nastala doba, kdy nemalá část klientů chce aktivně ovlivnit způsob investování svých finančních prostředků. Investiční životní pojištění jim to umožňuje,“ tvrdí mluvčí Kooperativy Vích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít