Pohodička pro oči

05. dubna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
05. dubna 2004, 00:00

Zaberou málo místa, vypadají hezky a nebolí vás z nich oči. O čem je řeč? O LCD panelech, které postupně u počítačů nahrazují starší ČRT monitory. O rostoucím zájmu o LCD svědčí to, že loni byl v ČR každý třetí prodaný monitor právě LCD.

LCD panely postupně nahrazují ČRT monitory. Jsou lepší téměř ve všech parametrech

Zaberou málo místa, vypadají hezky a nebolí vás z nich oči. O čem je řeč? O LCD panelech, které postupně u počítačů nahrazují starší ČRT monitory. O rostoucím zájmu o LCD svědčí to, že loni byl v ČR každý třetí prodaný monitor právě LCD. Důvodů, proč si vybrat LCD namísto ČRT monitoru, je mnoho. Klasický monitor zabere velký prostor - v průměru se jeho hloubka rovná délce úhlopříčky monitoru. Ta dnes, kvůli stále vyšším nárokům na zobrazovací plochu, roste a monitory zabírají více a více místa. Posunout monitor do rohu stolu se nevyplatí, pokud ovšem netoužíte po návštěvě odborníka na krční páteř. Hloubka LCD je oproti monitoru takřka zanedbatelná. Úsporu však LCD nabízí nejen do hloubky, ale i do šířky. Jejich zobrazovací plocha je totiž při srovnatelných rozměrech vyšší. LCD o úhlopříčce 15“ nabízí skoro stejnou zobrazovací plochu jako 17“ monitor. LCD je také výrazně šetrnější k očím. Zatímco s monitorem se nedá bez problému pracovat několik hodin v kuse, s LCD to jde (ovšem nedoporučujeme to).

VÝKYVNÝ NA VŠECHNY STRANY

Rozhodnete-li se tedy pro LCD monitor, vyberte si výkyvný na všechny strany. Jeho mobilitu oceníte zejména, pokud na jednom počítači pracuje více lidí nebo pokud vámi vybraný monitor má nízký úhel viditelnosti. Monitor by měl být rovněž stabilní. Pokud do budoucna chcete panel přimontovat na zeď, měl by to ten váš umět. Napájecí zdroj LCD by měl být oddělený zvlášť a nikoli zabudovaný přímo v těle panelu. Takové řešení totiž zhoršuje odvětrávání a snižuje variabilnost umístění panelu. Navíc porucha externího zdroje je snadněji opravitelná. Není problém nouzově vyřešit poruchu externího zdroje nákupem levného transformátoru třeba v tržnici. Na několik hodin provozu, než bude možné LCD odnést do opravy. Levná náhražka originálu bohatě postačí. Stačí jen dodržet správné parametry elektrického napětí. Pro profesionální použití v grafických studiích jsou však stále vhodněší CTR monitory. OPTIMÁLNÍ ROZLIŠENÍ Zatímco na monitorech ČRT se dá měnit rozlišení bez problémů a pokaždé bude obraz dobře viditelný a nerozmazaný, u LCD je tomu trochu jinak. Rozlišení, které je uvedeno u LCD, je zpravidla maximální a optimální. Jakékoliv jiné nastavené hodnoty znehodnotí obraz, který LCD poskytuje. Potřebujete-li LCD na grafiku, hledejte ta nejvyšší rozlišení. Pro administrativní programy jako je Word nebo Excel bohatě postačí rozlišení 1024 x 768 bodů. K rozlišení se váže také požadavek na propojení LCD s grafickou kartou. Lacinější LCD nabízejí pouze propojení přes analogový port VGA, což je dostačující, pokud rozlišení panelu nepřekročí 1024 x 768 pixelů. Doporučujeme vyzkoušet LCD panel s analogovým konektorem přímo s vaším počítačem, nechcete-li se nadít nepříjemností. Jestliže potřebujete vyšší rozlišení, volte v tom případě digitální konektor DVI-I. Tady je obraz mnohem kontrastnější, ostřejší a barevně věrnější než ČRT. Konektor DVI-I samozřejmě musí podporovat i grafická karta, což u těch nových je prakticky většina.

**POZOR NA RYCHLOST ODEZVY

Nejdůležitějším parametrem LCD je rychlost odezvy. Ta určuje, za jak dlouho LCD panel reaguje na podněty a přizpůsobuje se jim. Pomalé LCD při graficky náročných aplikacích Oako grafické programy nebo počítačové hry) nedokáží obraz věrně podat. Obrázky jsou pak trhané, rozmazané, vynechávají se jednotlivá políčka. Dobrý LCD panel, který obstojně zvládne náročnější programy, potřebuje dobu odezvy minimálně 17 milisekund. Lepším průměrem je 15 milisekund. Odezvy delší než 25 milisekund jsou už nepříjemné i při práci s relativně statickými textovými procesory. Levnější modely LCD se občas potýkají s nerovnoměrným podsvícením celé plochy. Nedá se s tím nic dělat, leda reklamovat. Při koupi si proto prohlédněte váš konkrétní monitor, jestli někde není světlejší či tmavší. Pokud ano, tak ho neberte. Životnost LCD je dána počtem hodin v provozu. Čím vyšší údaj, tím samozřejmě lépe. Záruka se zpravidla poskytuje na tři roky, minimem jsou roky dva. Výjimkou je pak právě podsvícení, na které platí kratší záruka. To je navíc, po napájecím zařízení, druhou nejporuchovější součástí celého panelu. Kritické chvíle pro váš LCD monitor přijdou po dvou až dvanácti měsících provozu. Nestane-li se nic, máte z větší části vyhráno a vlastníte kvalitně vyrobený LCD panel. Přes všechny vyjmenované klady má LCD panel jednu negativní vlastnost v porovnání s ČRT monitorem. Je totiž mnohonásobně dražší. Stále více lidí však přichází na to, že zmíněné výhody převáží nevýhodnou cenu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít